کلاهبرداری و نحوه تحقق آن ؛ حسن بیگدلی

کلاهبرداری حسن بیگدلی

کلاهبرداری یکی از جرایم حقوقی بسیار پر تکرار است. مصادیق متفاوت و صورت های گوناگون کلاه‌برداری بسیار زیاد است و نکات حقوقی مربوط به آن در هر پرونده متفاوت است. موسسه حقوقی حسن بیگدلی وکیل پایه یک دادگستری در این مطلب به بررسی نکات حقوقی مربط به آن می‌پردازد.

در همه جوامع از گذشته و سابق همیشه وجود جرم با جامعه رابطه مستقیم داشته، بدین منظور که در هر منطقه و مکانی که چیزی به نام جامعه وجود داشته باشد و افرادی در آن زندگی بکنند، قطعاً جرائمی چه بسا خیلی کم ولی وجود خواهد داشت و این امری انکار ناپذیر است و امروزه که علم به معنای وسیعتر خودش رسیده است، این جرائم در همه جوامع بیشتر و بارزتر شده است و ما در تلویزیون و فضاهای مجازی می بینیم و می شنویم که روزانه بسیاری از این جرائم بصورت خیلی راحت رخ می دهد. یکی از این جرائم که شاید خیلی از افراد جامعه گرفتار آن شده باشند، جرم کلاهبرداری است که در این مقاله به بررسی این جرم، یعنی جرم کلاهبرداری خواهیم پرداخت و مختصر بیان خواهیم کرد کا چه شرایط و عوامل برای احراز جرم کلاهبرداری نیاز است، که این شرایط در قانون ذکر شده است.

عناصر جرم کلاهبرداری؟

در رشته حقوق و بحث مجازات افراد، شرایط و عناصری لازم است که اگر این عناصر وجود نداشته باشد، اشخاص از دام مجازات رها خواهند شد و قانونگذار برای آنها مجازاتی در نظر نخواهد گرفت، که این عناصر عبارتند از عنصر قانونی، عنصر مادی و عنصر معنوی که در ذیل به بررسی هریک از این عناصر خواهیم پرداخت:

عنصر قانونی ( موسسه حقوقی حسن بیگدلی )

یعنی اینکه در قانون برای عملی که شخصی انجام داده، در قانون ذکر عنوان مجرمانه شده باشد، مثلا جرم سرقت و جرم کلاهبرداری و اینکه مجازاتی تعیین شده باشد، که در قانون برای کلاهبرداری مجازاتی تعیین شده ، پس از این نظر کلاهبرداری عنصر قانونی را دارا می باشد.

عنصر مادی ( موسسه حقوقی بیگدلی )

یعنی اینکه شخص صرفاً به جرم فکر نکرده باشه و از حیطه ذهن شخص خارج شده باشد و در جامعه بروز داده شده باشد، مثلا در جرم کلاهبرداری، اگر شخص متهم فقط به این فکر کرده باشد که مال دیگری را ببرد، این اندیشه خالی جرم محسوب نخواهد شد و مجازاتی ندارد حتی اگر آن را بیان کند با زبان.

عنصر معنوی ( دفتر حقوقی بیگدلی )

این عنصر هم مربوط به سونیت شخص است و حتما در ارتکاب جرم کلاهبرداری و بقیه جرام که مجازاتی دارند، حتما باید طرف سونیت و عمد داشته باشد و با عمد این کار و عمل را انجام داشته باشد، در حالی که اگر طرف به اشتباه یا جهل، عملی را انجام دهد که نمی دانست عملی که انجام می دهد، جرم است مجازاتی برای او وجود نخواهد داشت.

شرایط لازم برای جرم کلاهبرداری؟

همانطور که در بالا بیان کردیم، برای کلاهبرداری شرایطی لازم هست که این شرایط توسط قانونگذار در قوانین ذکر شده است و حتما این شرایط در زمان ارتکاب جرم کلاهبرداری باید وجود داشته باشد. یکی از این شرایط این است که شخصی که متهم به کلاهبرداری شده است حتما باید نیرنگ و تقلب دست به ارتکاب کلاهبرداری و بردن مال دیگری زده باشد، یعنی این که مثلا برگه ایی جعل کرده باشد یا خود را جای دکتر یا مهندس یا پلیس جای زده باشد و خودش را شخص غیر واقعی معرفی بکند، ولی البته گفتن صرفاً دروغ که مثلا من پزشک هستم کفایت نمی کند و نمی تواند زیر مجموعه جرم کلاهبرداری قرار بگیرد و شخص متهم حتما مثلا باید لباس پزشک پوشیده باشد.

جرم کلاهبرداری حسن بیگدلی

از شرایط دیگر کلاهبرداری این است که شخصی که مالش برده شده، حتما باید مال خود را با رضایت خود در اختیار شخص مجرم قرار داده باشد، یعنی در مثال بالا چون شخصی خود را پزشک معرفی کرده، با فرض پزشک بودن او این مال را در اختیار او قرار داده است که بعداً می فهمد که شخص پزشک نبوده که اگر شخص متهم به زور این مال را از چنگ مالک در آورده باشد، این نمی تواند کلاهبرداری محسوب بشود و در واقع دزدی است.

کلاهبرداری ساده و کلاهبرداری مشدد؟

در برخی از جرائم با توجه به اینکه این جرم را چه کسی انجام دهد، می تواند مجازات متفاوتی داشته باشد و در رابطه با اینکه اگر جرم توسط مامور دولت انجام پذیرد ، قانونگذار مجازات بیشتر و شدیدتری در نظر می گیرد، چرا که مامورین دولتی خود در واقع مجری قانون در جامعه هستند و وفقتی این اشخاص دست به ارتکاب جرم می زنند از مردم عادی نمی توان انتظار بیشتری داشت، قانونگذار در این رابطه سختگیری بیشتری به خرج داده است. در رابطه با کلاهبرداری قانونگذار اشخاصی را معین کرده است که اگر این اشخاص به جرم کلاهبرداری دست بزنند، مجازات مشدد و شدیدتری در نظر گرفته است، که این اشخاص عبارتند از؛

۱) کارمند دولت یا موسسات عمومی و شهرداری‌ها یا نهادهای انقلابی باشد.

۲) مرتکب، خود را به‌ عنوان مامور دولت یا موسسات عمومی یا شهرداری، نهادهای انقلابی و شرکت‌های دولتی معرفی کند.

۳) مرتکب، برای فریب مردم از تبلیغ عامه مانند وسایل ارتباط جمعی از قبیل رادیو، تلویزیون، روزنامه، مجله یا نطق در مجامع یا انتشار آگهی چاپی یا خطی استفاده کند.

مجازات جرم کلاهبرداری؟

قانونگذار در قانون همانطور که در بالا بیان کردیم نسبت به اشخاص فوق مجازات سنگین تری مقرر کرده است و اگرافراد فوق به کلاهبرداری دست بزنند، ۲ تا ۱۰ سال مجازات تعین کرده است ولی اگر افرادی غیر از این افرادی به کلاهبرداری دست بزنند، مجازات آنها ۱ تا ۷ سال مجازات تعیین کرده است.

برای اطلاع از جزییات بیشتر و یادگیری حقوق به زبان ساده در رابطه با موضوع کلاهبرداری و دیگر موضوعات حقوقی به وب‌سایت حسن بیگدلی به آدرس www.hassanbigdeli.ir و یا پیج اینستاگرامی حسن بیگدلی hassanbigdeli_lawyer@ مراجعه کنید. شما می‌توانید برای بهره‌مندی از مشاوره در خصوص پرونده‌های خود با شماره‌ی 09917281627 با ما در ارتباط باشید.

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست