کارت بازرگانی چیست ؟

folder_openآموزش حقوق به زبان ساده
commentبدون دیدگاه

بارها از رسانه های مختلف مثل رادیو و تلویزیون و در روزنامه ها و حتی در شبکه های اجتماعی در مورد کارت بازرگانی مطالب و اخبار گوناکونی شنیده ایید و احتمالا برایتان سوال پیش آمده باشد که :

  • کارت بازرگانی دقیقا چه چیزی می باشد؟؟
  • شرایط دریافت کارت بازرگانی چیست ؟؟
  • به چه شخص یا اشخاصی کارت بازرگانی تعلق می گیرد؟؟

در این مقاله سعی شده است که به تمامی سوالات احتمالی شما پاسخ داده شود بنابراین از شما دعوت می شود این مقاله را که توسط تیم حقوقی موسسه حقوقی حسن بیگدلی و توسط وکلای مجرب و خوب موسسه تهیه و تدوین شده است از ابتدا تا انتها مطالعه کرده و دید مناسبی در این خصوص پیدا کنید.

کارت بازرگانی (Business License ) در حقیقت یک نوع مجوزی است که به اشخاص حقیقی و حقوقی اختصاص  می یابد تا دارنده آن  به فعالیت های  تجاری در سطح خارجی اعم از صادرات کالا به خارج و یا واردات کالا از خارج به داخل کشور کالا بپردازد.

براساس تحقیقات و بررسی صورت گرفته توسط وکلا مجرب و تجاری موسسه حقوقی حسن بیگدلی و مطابق با مقررات قانونی  اعتبار این کارت یک سال تمام بعد از زمان صدور آن است و در صورت نیاز، می توان با ارایه مدارک لازم کارت بازرگانی را تمدید کرد. مشروط بر اینکه در این مدت از سوی شخص حقیقی یا شخص حقوقی دارنده کارت بازرگانی تخلفی که موجب محرومیت از داشتن این مجوز است انجام نپذیرفته باشد.

کارت بازرگانی در چه مواردی باطل می شود؟

  • چنانچه پس از صدور کارت بازرگانی معلوم گردد دارنده کارت فاقد یک یا چند شرط از شرایط دریافت کارت است و یا بعد از صدور فاقد شرط یا شرایط مذکور شده است وزارت بازرگانی می‌تواند راسا نسبت به ابطال کارت اقدام کند.
  •  بر اساس بند 1 ماده 10 مکررقانون صادرات و واردات  در صورتی که این امر برای اتاق بازرگانی یا اتاق تعاون محرز شود خود این اتاق نمی تواند اقدام به ابطال کارت بازرگانی کند بلکه  باید موضوع را جهت ابطال به وزارت بازرگانی منعکس کند. و این وزارتخانه در چهارچوب ضوابط و مقررات نسبت به ابطال کارت بازرگانی یا حفظ آن تصمیم گیری خواهد کرد.
  • به موجب ماده 30 قانون امور گمرکی ایران اگر دارنده کارت مرتکب جرم قاچاق شده، علاوه بر مجازات، محکوم به ابطال کارت بازرگانی می‌شود. در این صورت کارت شخص بازرگان به طور موقت یا دائم بر حسب مورد باطل خواهد شد.

کارت بازرگانی چیست

یک شخص می تواند همزمان چند کارت بازرگانی داشته باشد؟

بر اساس بررسی و تحقیقات تیم حقوقی موسسه حقوقی حسن بیگدلی و براساس مقررات قانونی شخصیت حقیقی یا حقوقی می تواند همزمان دو کارت حقیقی و حقوقی داشته باشند.اما داشن همزمان دو کارت حقیقی امکان ندارد و حقوقی هم به همین ترتیب است. بنابراین  هر کسی با داشتن شرایط قانونی فقط می تواند یک کارت دریافت کند.

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که با داشتن کارت بازرگانی چه کارهایی می شود انجام داد؟؟ و اصلا فایده داشتن این کارت چه چیزی می باشد؟؟

قبل از پاسخ به این سوال یادآور می شود که در دوره های آموزشی و کاربردی که توسط وکلا خوب و باتجربه موسسه حقوقی حسن بیگدلی تهیه و تدوین گردیده و به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می گردد به تمامی این سوالات به طور مشروح و با زبان ساده پاسخ داده می شود و شرکتت کنندگان به صورت عملی با اصول و قواعد قانونی تجارت اعم از صادرات و واردات آشنا می شوند.و از توانمندی ها و خدمات وکیل خوب گمرکی و وکیل مجرب تجاری بهره می گیرند.

در ادامه بحث باید گفت این کارت شامل ثبت سفارش، ترخیص کالا، واردات از مناطق آزاد، حق‌العمل کاری گمرک و صادرات کالاهای مجازی باشد .

اشخاص متقاضی اخذ کارت بازرگانی می بایست حداقل دارای ۳ سال سابقه ی فعالیت در امور تجاری با تائید اتاق بازرگانی و صنایع و معادن باشند.و سن شخص متقاضی باید بالای ۲۳ سال  بوده وحداقل داری  حداقل دیپلم باشد و برای متقاضیان مرد نیز داشتن کارت پایان خدمت ضروری می باشد و بی شک برای خانم ها فقط شرط سنی و مدرکی ملاک خواهد بود  همچنین اصل و کپی گواهی عدم سوءپیشینه که زمان صدور آن ۶ ماه بیشتر نگذشته باشد نیز از جمله مدارک نیاز برای دریافت کارت بازرگانی است. ضمن آنکه اصل و کپی مفاصا حساب مالیاتی موضوع ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت.واصل کارت ملی مدیرعامل جهت برابر با اصل کردن و ۲ سری کپی از پشت‌روی آن به همراه سه قطعه عکس شش در چهار رنگی، سال جاری به ضمیمه اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان جهت برابر با اصل شدن و دو سری کپی پشت‌ و رو هم مدارک دیگری است که متقاضی کارت بازرگانی باید به همراه درخواست خود ارایه نماید.

تیم حقوقی موسسه حقوقی حسن بیگدلی امیدوار است از مطالعه این مقاله تا این قسمت اطلاعات مفید و کاربردی مفیدی در اختیار شما قرار گرفته باشد ضمن آنکه همکاری موسسه حقوقی حسن بیگدلی با بیش از صد وکیل مجرب و متعهد باعث گردیده است که اطلاعات خوبی در حوزه های مختلف قانونی مخصوصا در حوزه قراردادهای تجاری و قراردادهای تخصصی استخراج شده و به زبان ساده و شیوا تدوین و در اختیار علاقمندان قرار گیرد.

کارت بازرگانی توسط شعب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در تهران یا سایر شهرستان ها به نام متقاضیانی که واجد شرایط زیر باشند ، برای مدت یک سال با درخواست رشته فعالیت حسب درخواست متقاضی صادر می گردد که پس از تأیید ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت معتبر خواهد بود.

کارت بازرگانی کلیه شرکت های تعاونی واتحادیه های مربوط فقط توسط اتاق تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تهران یا سایر شهرستان ها صادر می گردد. که پس از تأئید وزارت صنعت، معدن وتجارت معتبر خواهد بود. فهرست رشته فعالیت خاص قابل درج در کارت توسط وزارت صنعت،معدن وتجارت با هماهنگی اتاق های بازرگانی و صنایع و معادن ایران و تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می گردد. درج رشته فعالیت در کارت برای صادرات الزامی نیست ضمن آنکه داشتن محل کسب متناسب با رشته فعالیت اعم از ملکی یا استیجاری از شرایط دیگر برای دریافت این کارت است.

در مقالات دیگری که در این زمینه توسط محققین و مشاوران حقوقی حسن بیگدلی وکیل پایه یک دادگستری نوشته شده است اطلاعات کاربردی و مناسبی در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است و شما می توانید با مطالعه این گونه مقالات اطلاعات عمومی و حقوقی خود در بیشتر حوزه های تجاری و گمرکات کشور و قوانین صادرات و واردات افزایش دهید و اگر از جمله افرادی هستید که یادگیری از طریق دیداری و شنیداری را می پسندید توصیه می شود از پست های ویدیویی منتشرشده  در پیج اینستاگرام و آپارات حسن بیگدلی وکیل پایه یک دادگستری دیدن فرمایید.

به زودی در مورد آثار قانونی و تجاری و مالیاتی دریافت کارت بازرگانی مطالب مفیدی در سایت موسسه حقوقی حسن بیگدلی منتشر خواهد شد که از شما دوست گرامی دعوت می شود این مقاله را هم مطالعه نمایید.

 

 

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست