چک برگشتی ؛ حسن بیگدلی وکیل پایه یک دادگستری

folder_openآموزش حقوق به زبان ساده
commentبدون دیدگاه
چک برگشتی حسن بیگدلی

نکات حقوقی مربوط به چک برگشتی یکی از موارد بسیار پرکار برد در جامعه است. موسسه حقوقی حسن بیگدلی در این مطلب به تشریح ابعاد آن پرداخته است.

برای همه ما تقریبا واژه چک، مفهومی آشنا و پرکاربرد است و در زندگی روزمره بصورت متداول از آن استفاده می کنیم و با ظاهر آن تقریبا آشنا هستیم، اما همین چک دارای قواعد و مقررات قانونی به خود را دارا می باشد که باید مورد بررسی قرار بگیرد و اینکه در این ایام کرونایی که بسیاری از مراجع و ادارات بصورت نیمه تعطیل و در مقطعی کاملا تعطیل می باشند، باید ببینیم چه راه حل و قوانین خاصی برای چک های صادره پیش بینی شده است که در این مقاله بطور مختصر به این قوانین و مقررات به خصوص در این ایام کرونایی خواهیم پرداخت.

انواع چک

در عرف و جامعه شاید واژه انواع چک شنیده و استفاده نشده و نمی شود و بیشتر ما فقط با یک نوع ورقه چک آشنا هستیم و آن را مشاهده کرده ایم، اما در قوانین تجاری، در بخش مربوط به چک، قانونگذار از آنواع چک صحبت کرده است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، که در واقع به ۴ دسته تقسیم بندی شده اند:

 چک عادی

این نوع چک در واقع همان چکی است که در ذهنیت اکثریت عرفی جامعه وجود دارد و در واقع شخصی آن را صادر می کند که دارنده به اعتبار شخص صادر کننده آن را قبول می کند و در زمان مقرر به بانگک مراجعه می کند تا مبلغ ثبت شده در چک را دریافت بکند، که ممکن است در حساب شخص صادر کننده وجهی باشد یا نباشد، که در اینجا بانک هیچ گونه تضمینی در پرداخت یا عدم پرداخت مبلغ چک ندارد و صرفاً اگر وجهی در حساب باشد آن را خواهد پرداخت و در غیر اینصورت نمی پردازد.

چک تایید شده و چک تضمین شده

در واقع در این نوع از چکها همانطور که از نامشان پیدا است ، در چک تایید شده ، چک توسط شخصی صادر می شود و از حساب همان شخص نیز مبلغ چک پرداخت می شود، اما این پرداخت توسط بانک تایید می شود، به فرض مثال علی چکی را در وجه رضا صادر می کند، ولی چون بر روی چک تاریخ خاصی برای مراجعه به بانک ذکر شده است ، رضا قبل از وصول مبلغ چک به بانک مراجعه می کند و از بانک تایید، بودن پول در حساب برای پرداخت چک را می گیرد. اما چک تضمین شده که در واقع پشتوان محکمی دارد بدین صورت است که در آن صادر کننده چک یکی از مشتریان بانک است و بانک به علت اعتباری که به مشتری صادر کننده چک خود دارد، چک صادر شده را تضمین می کند که اگر در مهلت مقرر پول در حساب شخص صادر کننده چک نباشد ، آن را پرداخت خواهد کرد.

چک مسافرتی

این نوع چک هم که نیز در جامعه استفاده فراوانی دارد و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد که در واقع همان تراول چک است و بیشتر امروزه اعتبار و حکم پول نقد را دارد و افراد می دانند که همواره در کلیه مناطق ایران و در همه جا مورد پذیرش است.

چک کیفری و چک حقوقی، چک برگشتی

چک کیفری همانطور که از نامش پیدا است، در واقع ضمانت اجرای کیفر در پشت آن است و زمانی که با مراجعه به بانک، وجهی در حساب شخص نباشد و مبلغ چک پردلخت نشود، شخص دارنده چک میتواند به دادسرا و دادگاه های کیفری برای مجازات اشخاص صادر کنند با رعایت شرایط مقرر در قانون تقاضا نماید. اما در چک حقوقی چنین هدفی دنبال نمی شود یعنی شخص دارنده چک به دنبال کیفر و مجازات و قصد به زندان انداختن مسئول پرداخت نیست و صرفاً به دنبال نقد کردن مبلغ درج شده در ورقه چک را دارد.

چک حسن بیگدلی

مزایای در نظر گرفته شده برای چک در زمان کرونا

بروز ناگهانی ویروس و بیماری کرونا، در همه ابعاد جامعه و جهان تاثیر بسزایی گذاشته و خیلی از کسب و کار ها بدلیل افزایش آمار فوتی و جلوگیری از این آمار بسته شدند و خیلی از کسبه و اشخاص نتوانستند مبلغ چکی را که کشیده بودند پر کنند و در واقع این چک ها برگشت زده شدند. اما باید ببینیم که قانونگذار برای این امر، که بالای ۹۰ درصد این چک های برگشتی بخاطر ویروس کرونا بود و تعطیلی بسیاری از مغازه ها بود، چه پیش بینی هایی را انجام داده است.

در اوایل شیوع ویروس کرونا، قانونگذار در یک بازه زمانی تقریبا ۳ ماهه  بیان کرد که در صورتی که در این بازه زمانی چکی برگشت بخورد، این برگشت خوردن شامل ماده ۵ قانون صور چک نخواهد شد. اما ماده ۵ قانون صدور چک چه می گوید و شامل جه مواردی است؟

در واقع ماده ۵ قانون صدور چک شرایطی پیش بینی کرده است که در صورت برگشت خوردن چک اعمال میشود ولی در این بازه ۳ ماهه اعمال نشرد، که چنین است ماده:

بعد از ثبت غیرقابل پرداخت بودن یا کسری مبلغ چک در سامانه یکپارچه بانک مرکزی، این سامانه مراتب را به صورت برخط به تمام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری اطلاع می‌دهد. پس از گذشت بیست و چهار ساعت کلیه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری حسب مورد مکلفند تا هنگام رفع سوء اثر از چک، اقدامات زیر را نسبت به صاحب حساب اعمال نمایند:
الف – عدم افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید؛
ب – مسدود کردن وجوه کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی و هر مبلغ متعلق به صادرکننده که تحت هر عنوان نزد بانک یا مؤسسه اعتباری دارد به میزان کسری مبلغ چک به ترتیب اعلامی از سوی بانک مرکزی؛
ج – عدم پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانت نامه‌های ارزی یا ریالی؛
د – عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی

یعنی با توجه به مطالب گفته شده شخص اگر قبل از ایام کرونا با توجه به بند الف این ماده نمی توانست حساب جدیدی افتتاح بکند، ولی در ایام کرونا این موقعیت پیش بینی شده بود که حتی با برگشت خوردن چک شخص، حساب جدیدی افتتاح کند و از دیگر مزایا و تسهیلات استفاده کند. که امروزه نیز با ووجه موقعیت شودید کرونا و تعطیلی هایی که در نظر گرفته شده است، طرح های برای دوباره اجرایی شدن این تسهیلات ارائه شده، که امیدواریم زودتر اجرایی بشود و کمکی به حال خیلی از افراد جامعه بشود.

شما می توانید برای خواندن مطالب حقوقی بیشتر به وب‌سایت موسسه حقوقی حسن بیگدلی وکیل پایه یک دادگستری در تهران مراجعه کنید.

Tags: , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست