چگونه وکیل خوب پیدا کنیم ؟

وکیل خوب حسن بیگدلی

یکی از چالش های مهمی اکثر مردم و صاحبان کسب و کارها و مدیران با آن مواجه هستند انتخاب وکیل خوب دادگستری برای دفاع از حقوق آنها در دادگاهها است. هر چند موسسه حقوقی حسن بیگدلی این باور را دارد که شهروندان و صاحبان کسب و کارها باید تمامی اقدامات قانونی را انجام دهند که مسائل شغلی و کاری آنها در خارج از محاکم دادگستری حل و فصل شود و به هر صورت موارد بسیاری وجود دارد که ما مجبور هستیم برای پیگیری کارهای قضائی خود در دادگاهها وکیل استخدام کنیم.

ولی خیلی وقت‌ها می بینیم عدم انتخاب وکیل خوب و متناسب با پرونده به یک چالش بزرگ برای مدیرات و صاحبان کسب و کارها تبدیل می‌گردد. لذا در این مطلب می‌خوام در مورد این‌که شما در هر پرونده تان بتونید بهترین وکیل را انتخاب و وکیل متخصص در رابطه با موضوع پرونده تان انتخاب کنید، صحبت کنیم.

قبل از وارد شدن به این بحث یک مثال می‌زنم، تصور کنید که شما دو تا آشپز دارید تعدادی اقلام مواد غذایی از یک نوع از یک جنس با یک کیفیت در اختیار این دو آشپز قرار می‌دهید. مثلا برای هر کدام از این دو آشپز یک کیلو گوشت گوساله –نخود –برنج و سبزی  و نمک و ادویه و هر چیزی که برای پخت غذای مشابه نیازه در اختیار این دو آشپز قرار می‌دهید.

ولی غذائی که این دو آشپز درست می‌کنند احتمال داره از هر جهت شبیه به هم نباشه مواد اولیه یکی هست ولی غذای آماده شده از این دو آشپز  یکی نیست یکی خوشمزه است. یکی بدمزه است. یکی غذای خوشمزه را زود آماده می‌کند. یکی غذای خوشمزه را دیرتر آماده می‌کند. کسی که گرسنه است دوست دارد غذای خوشمزه را زودتر براش بیارن و زمان در اینجا مهمه لذا در مورد انتخاب وکیل هم این مثال کارایی دارد.

یعنی شما می‌توانید یکسری از اسناد و مدارک و دلایلی که دارید و نشان میده که حق با شماست را در اختیار وکیل قرار می‌دهید ولی نتیجه ای که بدست میاد بعضی وقتا کاملا متفاوت است. بارها دیدیم در مورد یک پرونده ای با یک سری اسناد و مدارک وکیل زحمت کشیده تخصص داشته فن بیان قوی داشته اومده تونسته حکم را به نفع شما بگیرد.

و در حالی که وکیل دیگر در کارش چندان موفق نبوده یا اینکه ما می بینیم در مواری یک وکیل سریع سیر عمل کرده و پیگیر پرونده  بوده و نگذاشته پرونده در دادگاه بماند و هر روز پیگیری کرده‌است. لایحه نوشته اگر طرف مقابل مطالبی عنوان کرده ایشون سریع مطلع شده و اومده جواب اش رو پیگیری کرده و دنبال واکنشی بوده و به قول معروف نگذاشته پرونده در بایگانی خاک بخورد.

وکیل خوب در تهران

یعنی در این مورد هر چند این دو تا وکیل که گفته شد از نظر تخصصی سواد یکی بودن ولی پیگیری و سرعت عمل یکی از آنها برنده شدن شما را رقم زده شما زودتر به حقوقتون رسیدید و این‌که بر اساس تجربیاتی که در طول 20 سال اخیر بنده (حسن بیگدلی، وکیل پایه یک دادگستری) کسب کردم همیشه گفتم که انتخاب وکیل متناسب و پیگیر، یکی از دلایل موفقیت شما در پرونده‌ی حقوقی است.

وکیل معروف حسن بیگدلی

معرفی وکیل خوب

حالا در 7 مورد انتخاب وکیل خوب را برای شما توضیح می‌دهم.

گام اول:

بهتر است شما قبل از این‌که مراجعه کنید به دفتر وکیلی و بخواهید با اون قرارداد وکالت تنظیم کنید حداقل نیم ساعت  یک ساعت با خودتان بنشینید و ببینید دقیقا از نظر خودتان مشکلتان چیه که دارید می‌رید سراغ وکیل و هدف شما از گرفتن وکیل چیه؟

شاید از من سوال کنید که اگر ما بدانیم که کارمون چیه که اصلا نیازی به گرفتن وکیل نداریم. درسته منم هم با شما هم عقیده ام ولی خیل وقت‌ها شما میرید اون چیزی که ذهنتونه مشاوره هایی که از وکیل می‌گیرید و به نوعی از یادتون میره یا نه احتمال داره خدایی نکرده مشاوره غلطی دریافت کنید و اون چیزیه که بخاطر اون تصمیم گرفتید برید دفتر وکال، فراموشتون بشه.

پس اول حتما فکر کنید و اصطلاحآ مشکلتون رو با خودتون وا بکنید، دوم قبل از این‌که سراغ وکیل برید و بخواهید از وکیل مشاوره بگیرید و بخواهید با اون قراردادی تنظیم کنید بهتره از طریق مطالعه کتاب‌های مربوط به موضوعی که شما می‌خواهید وکیل بگیرید و جستجو در اینترنت حداقل یک پیش زمینه ذهنی در مورد کارتون و مشکلی که بخاطر اون می‌خواهید انتخاب وکیل کنید، داشته باشید. نیاز نیست که شما مطالعات عمیقی کنید ولی با یک سرچ نیم ساعته تا حدودی یک سری مسائل و مفاهیم پایه حقوقی را متوجه می‌شوید.

گام دوم:

حتما سراغ وکیلی برید که به اون اعتماد دارید. از کجا بدونیم که به چه وکیلی اعتماد داریم؟ کلا معرفی وکیل خوب از طریق معرفی دوستان و کارهای سابقی که داشتیم می‌دونیم که به کدام وکیل اعتماد داریم و احتمال داره در بین دوستان و بستگان شما وکیلی باشه که دوست داشته باشید که به اون وکالت بدهید ولی ما توصیه می کنیم که قبل از آن‌که سراغ وکیل معتمدتان برید و بخواهید با اون قرار داد تنظیم کنید حتما با دو یا سه وکیل درباره مشکلتان مشاوره بگیرید حداقل نهایت اینکه شما یک مبلغ ناچیزی به‌عنوان حق مشاوره پرداخت می‌کنید.

ولی اولا اطلاعات حقوقی خودتان را در مورد مشکلتون بالا می‌برید و دوم اینکه در مورد هزینه ها یی که یک وکیل قراره از شما بگیره و میزان زمانی که احتمال داره شما به حقتون برسید و یکسری اطلاعاتی به دست می آورید و با قاطعیت و با دید خیلی باز می‌توانید در مورد دادن وکالت و تنظیم وکالت با یک وکیل خوب در تهران و دیگر شهرستان ها فکر کنید و اقدام کنید.

چون اگر این کار انجام نشه بارها دیدیم که مثلا شخصی رفته با یک وکیلی صحبت کرده و با اون قرارداد نوشته ولی بعدا به هر دلیلی به این نتیجه رسیده که اون وکیل خوب نیست یا مبلغ حق الوکاله سنگینی دریافت کرده یا تخصص تو اون کار نداشته که نتیجه همه اینها این میشه که شما هم دغدغه فکری پیدا می‌کنید و می گویید که کاش اینکار رو نمیکردم یا اینکار میکردم.

سوم اینکه احتمال دارد به جهت این تغییری که در تصمیم شما ایجاد شده با وکیل تان به مشکل بخورید و اون کیفیتی که انتظارش رو داشتید کارتان جلوتر نره بارها شده که چون موکلی همین قسمت از کار درست انجام ندادن با وکیلشان به مشکل خوردن و این در حالیست که اون وکیل نهایت تلاش و زحمتی که لازم بود در پرونده این شخص کشیده بشه رو انجام می‌داده واین مسائل فقط در ذهن موکل سوئ ظن ایجاد کرده و ضربه این شک و تردید را خود موکل خورده پس بهتره تا زمانی که نسبت به کار یک وکیل و تخصص یک وکیل و پیگیری اون اطمینان حاصل نکردید وارد قرارداد وکالت با اون نشید. چون در هر صورت هر اختلافی که ایجاد بشه ضربه اش رو موکل میخورد.

چهارمین موردی که حتما در کارتون و در تنظیم قرارداد وکالت حتما در نظر بگیرید اینکه ببینید این وکیل پیگیر کار شما هست یا نه همیشه من گفتم کار خوب از وکیلی بر میاد که هم در اون موضوع وکالتی که به اون سپردن هم متخصص باشه و هم با تجربه و پیگیر باشه  وکیلی که باتجربه باشه متخصص باشه ولی پیگیر نباشه و با جون و دل مایه نذاره زیاد نباید به کار اون خوش بین بود مثل دونده ای که مدال المپیک داره ولی تا زمانی که نخواد بدود عملا مسیری پیموده نمیشه خیلی دیدیم که موکل از سواد و تجربه وکیلشون راضی هستند ولی چون چون از پیگیری وکیل راضی نیستن سر وقت سر جلسه رسیدگی نمیره و سر وقت اعتراض نمی‌کنه کارها رو امروز و فردا می‌کنه ناراحتن و بیشترین ضربه را هم معمولا از این جهت می‌خورن بهتر است که در سر وقت در پرونده اعلام وکالت کنه در سر وقت به حکم اعتراض کنه به نظریه کارشناس اعتراض کنه از اوراق پرونده از لایحه ها ئی از لوایح و دلائلی که طرف مقابل پرونده ارائه میکنه سریع اگاه بشه و از اون ها کپی دریافت کنه و مستمرا و در هر لحظه این‌ها رو با موکل در جریان بذاره و با اون صحبت کنه.

راهکار پنجم در مورد انتخاب وکیل خوب و متخصص و پیگیر باید در نظر بگیرید این‌که شما قبل از آن‌که قرارداد تنظیم کنید باید مطمئن شوید که این وکیل وکیل رسمی دادگستری هست. قانونا دو مرجع می‌توانند برای افرادی که شرایط ویژه قانونی دارند پروانه وکالت ارائه بدهند:

1-یکی کانون وکلای دادگستری هست که شعبات مختلفی در استان‌های مختلف دارد که مثل کانون وکلای مرکز که مال تهران و چند استان دیگر است مثلا کانون وکلاء آذربایجان شرقی –کانون وکلاء خراسان رضوی-کانون وکلاء یزدانیها کلا کانون شناخته میشه و پروانه ای که صادر می‌کند معتبر است.

2-دیگری مرکز امور مشاوران حقوقی قوه قضائیه است که اینها هم با احراز شرایط قانونی متقاضیان برای آنها پروانه وکالت صادر می‌کند غیر از این دو که گفته شد هیچ نهاد دیگری حق صدور کردن پروانه وکالت را ندارد.

پس همیشه در نظر داشته باشید اگر یک کسی استاد دانشگاه حقوق هست و در دانشگاه به وکلاء و قضات درس حقوق یاد می‌دهد ولی اگر این شخص پروانه وکالت نداشته باشد قانونا نمی تونه بره دادگستری و در مقابل قاضی از حق شما دفاع کنه. حتما این را در نظر داشته باشید مثل اینکه شما  به تخصص شخصی ایمان دارید ولی به اعتبار این به سراغ او می‌روید که پرونده شما را قبول کند خیلی وقت‌ها این افراد نمیگن به  شما پروانه وکالت ندارند و نمیتونن پرونده شما را در محاکمو دادگستری به عهده بگیرند و شما به این شخص وکالت می‌دهید ولی در جلسه رسیدگی می بینید که یک وکیل دیگری اومد  و شما اون را اصلا نمی شناسید که همین مساله را بارها دیدم که مشکل ایجاد کرده و گرفتاری و دردسرش ماله موکله، حداقل ضررش  اینکه کار موکل عقب می افته. و زمان اش از دست میره و پولش به دست انداز می افته.

وکیلی که می‌خواد پرونده شما را قبول کنه اگر ازش شناخت ندارید درخواست کنید که پروانه اش را در اختیار شما بزاره یا نه می‌تونید از سایت کانون وکلاء دادگستری و مرکز امور مشاوران حقوقی قوه قضائیه اسم وکیل را وارد کنید که یک قسمتی اداره به‌عنوان جستجوی وکیل اسمش را وارد کنید اگر اسمش اومد و اونجا نوشت که پروانه است معتبره می‌تونید اعتماد کنید و گرنه باید بیشتر تحقیق کنید چون احتمال داره که شما در خطر تظاهر به وکالت بیفتید.

وکیل خوب در تهران حسن بیگدلی

نکته حقوقی در مورد خصوصیات یک وکیل خوب

یک نکته بگم که اگر یک وکیل پروانه وکالت داشته باشه ولی دو سال پروانه را تمدید نکنه هم قانونا نمی‌تونه پرونده شما را تا تمدید پروانه خودش بعهده بگیره خیلی دیدیم که وکیلی به هر دلیلی بخاطر تخلفی که داشته یا اینکه نتونسته سر وقت پروانه اش را تمدید کنه یا طبق حکمی که مراجع مربوطه دادسرای انتظامی صادر کرده‌است. ایشون مثلا تعلیق شده 6 ماه تا یک سال تعلیق شده در این صورت ایشون شاید پرونده قبول کرده بنابراین اگر به هر دلیلی شما به شخصی که پروانه وکالت قانونی و معتبر نداشته باشه وکالت دادید این شخص نمی‌تونه بیاد از حق شما دفاع کنه و احتمال داره یک وکیل دیگری بجاش بفرسته و اونجاس که شما به مشکل می‌خورید و اون هدفی که از گرفتن وکیل داشتید نمی شه برآورده شود.

حسن بیگدلی، به عنوان وکیل خوب و وکیل پایه یک دادگستری و مشاور ارشد حقوقی در طول دو دهه فعالیت حرفه ایی خدمات ارزنده ایی به مخاطبین و موکلین خود ارائه داده است. حسن بیگدلی وکیل خوب و وکیل با تجربه ای است که همیشه با تخصص و دانش و مهارت علمی و فنی خود از موکلین با قدرت دفاع کرده است. ایشان با ایجاد موسسه حقوقی حسن بیگدلی و با تشکیل شورای تخصصی وکالت و تیمی با تجربه به صورت گروهی پرونده های ارجاعی را مورد شور و بررسی گروهی قرار داده و از پرونده های حقوقی و کیفری به برترین شکل قانونی دفاع می‌کند. همواره استفاده بهینه از زمان، موجب تسریع در روند رسیدگی به پرونده ها شده و موکلین از این موضوع بسیار راضی هستند. سیاست کاری حسن بیگدلی وکیل پایه یک دادگستری پیگیری مستمر و قانونمند مسائل و مشکلات حقوقی و کیفری مراجعین و موکلین خود است. در موسسه حقوقی حسن بیگدلی، یک تیم حقوقی از حق شما دفاع می کند و بنا به توافق با موکل در پرونده ها از دو وکیل استفاده می شود.

نکته دیگر باید در این قسمت به شما بگم احتمال داره موسسه حقوقی هم اسم خودش ثبت کرده باشه البته افرادی که وکیل نیستند مثلا حقوقدان یا شناختی در حقوق دارند یا نه هیچکدوم از اینا نیستن در سالهای گذشته رفتن با توجه به اینکه یک خلاء قانونی ما داشتیم و مشکلی بود و یک موسسه حقوقی ثبت کردند اکثرا مردم موسسات حقوقی را همپایه دفتر وکالت و وکیل میدونن درحالی‌که همیشه صاحب موسسه حقوقی وکیل نیست و احتمال داره وکیل باشه و یا اینکه نباشه لذا وقتی شما به موسسه حقوقی بروید اگر دیدید که صاحب اون موسسه حقوقی و مدیر عامل موسسه شخصا وکیل نیست باید این موضوع را به شما بگه و وکیلی به شما معرفی کنه که به کارتون بیاد وگرنه خودش به هیچ وجه نمیتونه پرونده شما رو قبول کنه البته اگر راهکارهایی که در بند 1 تا 4  به شما گفتیم رعایت کنید هیچوقت در دام موسسات حقوقی غیر وکیل پروانه دار نمی افتید.

دیده شده خیلی افراد که نه موسسه حقوقی دارند و نه وکیل اند خودشون را به‌عنوان یک فرد ذی نفوذ که با قاضی پرونده –رئیس دادگستری و مقامات قضائی ارتباط دارند به شما معرفی می‌کنند و شما اگر حواستون نباشه هم پولتون میره و احتمال داره که شما را به‌عنوان مجرم تحت تعقیب قضائی قرا بدهند بارها دیده شده که چون این افراد می‌دونن کسانی که در دادگاه ها و دادگستری‌ها تجدید نظر و دیوان عالی کشور–دیوان عدالت اداری و اداره زندان‌ها مشکلاتی دارند و تنها فکرشون حل پرونده ایشان هست از نیاز و گرفتاری این افراد سوء استفاده می‌کنن و با انواع حیله گری و چرب زبانی این افراد را فریب می‌دهند و با وعده‌هایی که داده می‌شه از این‌ها کلاهبرداری می‌کنن و مشکلی بر مشکلات آنها افزوده میشه.

حسن بیگدلی وکیل با تجربه در تهران

موکلی داشتم که در دام یک همچین شخص شیادی گیر افتاده بود و این شخص وکیل جوری  این بنده خدا را فریب داده بود که موکل من فکر می‌کرد که گره کارش فقط به دست ایشان باز می‌شه و در کمترین زمان پرونده را به نفعش تمام می‌کنه در حالی‌که کاشف بعمل اومد این شخص نه تنها هیچگونه سواد حقوقی و قضائی نداره بلکه وکیل هم نیست و اخراج شده یک ارگانی هست ولی به لحاظ این‌که یکسری اطلاعات کلی در مورد قانون و وکالت داشته وارد عمل شده و چندین نفر کلاهبرداری کرده و بنده به‌عنوان وکیل وارد شدم و علیه این شخص کلاهبردار شکایت کردم که دادگاه هم پس از رسیدگی هایی که انجام داد، ثابت شد این موضوع و در نهایت او را محکوم کرد.

لذا در اینجا اون افرادی که از این جهت امرار معاش می‌کنن هشدار میدم که دادگاه و دستگاه قضائی از افرادی که تظاهر  به وکالت میکنند و خودشون رو با مقامات قضائی مرتبط میدونن و از این طریق کلاهبرداری می‌کنند پیگیر هست و آنها را تعقیب می‌کند و به مجازات اونها که کلاهبرداری هست رسیدگی و حکم صادر میشه .

معرفی وکیل خوب حسن بیگدلی

ششمین مسئله این‌که وقتی اومدیم وکیل مورد اعتماد و متخصص با تجربه و پیگیرتان را پیدا کردیم چه جوری باهاش قرارداد ببندیم اولا که ببینید پرونده تان در چه مرحله ایه یعنی قانونا پرونده هایی که در مراجع قضائی مطرح میشه به 3 دوره زمانی تقسیم میشه مرحله استارت یا شروع دعوا صدور حکم بدوی یا همون حکم اولیه قسمتی هست که دادگاه اومده حکم صادر کرده حالا این حکم احتمال داره به نفع شما باشه یا نباشه در هر صورت باید  به این حکم اعتراض نمود و اصطلاحا میگن تجدیدنظر خواهی بشه  پرونده بره بالاتر که بهش میگن دادگاه تجدیدنظر استان یا دیوان عالی کشور در مورد دادگاه تجدید نظر استان یا دیوان عالی کشور یا دیوان عدالت اداری در مطالب قبلی منتشر شده در مجله حقوقی موسسه حقوقی حسن بیگدلی مفصل صحبت کردیم که میتونه به آنها مراجعه کنید و مطالب و کتاب‌هایی که در این مورد نوشته شده ایم و در سایت قرار داره از اونها استفاده کنید ولی در هر صورت وقتی حکم صادر شد  و قرار شد که بره دادگاه تجدیدنظر این مرحله هم میگن مرحله تجدیدنظرخواهی یا فرجام خواهی حالا اگه این حکمی که صادر شده قرار شد که اجرا بشه قرار شد اگر شما حاکم شدید بحقتون برسید دادگاه پرونده را میفرسته به قسمت اجرای احکام مدنی یا اجرای احکام کیفری که با هم فرق هایی دارند که قبلا مفصل توضیه دادیم.

این مرحله میشه مرحله سوم شما وقتی می‌خواهید با وکیلی قرارداد ببندید اولا ببینید که در چه مرحله ای هستید اگر مرحله تجدیدنظر باشید هزینه حق الوکاله شما ارزانتر میشه ولی  نه اگر از اول قرار کار شما رو شروع کنه که یک بحثی و اگر قرار وکالتشون در مرحله اجرای احکام باشه دوباره مبلغ حق الوکاله فرق میکنه که توصیه میکنم اگر پرونده شما در اول کاره و شما میخواهید شکایت نکنید یا علیه شما شکایتی مطره شده دقیقا با وکیلتون صحبت کنید و در قراردادتون بیارید که این وکیل تا کجا میخواد کار شما زا انجام بده تا مرحله بدوی تا مرحله تجدیدنظر تا مرحله اجرای احکام اگر این مطلب را قید نکنید خیلی از اوقات متاسفانه وکلاء و همکاران محترم ما این چیزها را به موکل نمیکن و پولی که گرفتن میگن قرار بود تا این مرحله انجام بدیم کارتون رو اگر می‌خواهید ادامه بدهید باید هزینه دیگری پرداخت کنید.

درحالیکه معمولا افرادی که مراجعه می‌کنند به وکیل فکر می‌کنند که وکیل را تا آخرین مرحله پرونده و تا آخر کار گرفتن درحالیکه قانون هم نمیگه اینو و این شما هستید که باید حواستون جمع باشه و واسه هر مرحله ای صحبت کنید و در قراردادتون بیارید که نه در حق وکیل اجحاف شه و نه مشکلی و سوء تفاهمی پیش بیاد چون گاهی وکیل احساس می‌کنه که موکل میدونه و واقعا اون پولی را که خواسته نظرش این بوده که تا همان مرحله باشه ولی چون موکل نمیدونسته و وکیل هم موکل رو توجیه نکرده همچین اختلافاتی پیش میاد که خوب نیست و همان‌طور که عرض شد اگر بین وکیل و موکلی به هر دلیلی اختلافی پیش بیاد بنظرم اولین و بیشترین ضربه به موکل هست.

هفتمین موردی که هست این‌که ما فهمیدیم وکیل مورد اعتماد کیه و مراحل انجام کار رو هم فهمیدیم ولی باید چقدر برای پرونده ای که داریم هزینه کنیم اولا شما باید با اون وکیلی که می‌خواهید قرارداد تنظیم کنید قانون گفته که این قرارداد معتبره یعنی هر مبلغی که شما و اون وکیل صحبت می‌کنید و همون به اجرا گذاشته به همان عمل میشه یعنی میگن قرارداد که بین وکیل و موکل تنظیم میشه برای مراجع قضائی قابل استناد و اعتباره و شما اونجاست که میتونید بر اساس میزان مالی خودتون و بر اساس حجم کاری که می‌خواهید به وکیل بسپارید و بر اساس حساسیت کار و ایضا تخصص و تجربه وکیل یک مبلغی  صحبت کنید و اصطلاحا بگید چونه بزنید.

توصیه می‌کنیم اگر کار و پرونده تان برایتان ارزش دارد در مورد حق الوکاله با وکیل چندان چانه نزنید و سعی کنید که از اون تخفیف نخواهید بلکه کار خوب و فنی و علمی و عملی کاری که از هر جهت به نفع شما باشه را بخواهید و این تجربه چندین ساله است که عرض کردم خدمتتون حالا غیر از بحث توافق که ما یک ائین نامه ای داریم که بر اساس اون قانون گفته که موکلین تحت چه شرایطی می‌تونن با وکیل قرارداد ببندند. طبق این قانون عمل میشه و اونجا تا حدودی پرونده ها و حکم ها رو پرونده های کیفری از نظر مبلغ از نظر سنگینی و حساسیت و سایر نهایی که در اونجا هست تقسیم بندی کرده و گفته که وکیل باید از این مبلغ تا این مبلغ بگیره اگر پرونده تجدیدنظر باشه چه مبلغی بگیره می‌تونید هم بر اساس این بشید ولی یا وکیل حتما قرارداد ببندید.

توصیه می‌کنم برای یکبارهم شده آئین نامه تعرفه حق الوکاله وکلاء را بخونید و اون قسمتی که مربوط به شما هست و در سایت هم قرار داده شده و به راحتی می‌تونید مراجعه کنید و قبل از این‌که مراجعه کنید به دفتر وکیل میتونید تا حدودی اینو مطالعه کرده اگر با وکیلتون به هر دلیلی در مورد حق الوکاله به توافق نرسیدید می‌تونید با این شرایطی که در بندهای قبلی ذکر شد سراغ وکیل دیگر رفته ولی حتما قبل از اینکه وارد قرارداد بشید این موارد رو عرض شد را در نظر داشته باشید تا قرارداد وکالت شما و وکیلی که انتخاب می‌کنید، بهترین حالت ممکن رو داشته باشه هرچند من معتقدم که اکثریت وکلایی که پس از طی مراحل علمی و مراحل گزینشی پروانه وکالت دریافت می‌کنند انسانهای شریف و مومن و متعهد بکار و به شرافت انسانی و شغلی خود پایبند و هیچ فکری جز خدمت به وکیل در چارچوب قانون نداشته و ندارد هرچند که در قسمت وکلاء هم متاسفانه مانند سایر اصناف افرادی هستند که  از موقعیت وکالت سوء استفاده می‌کنند و شان وکیل ووکالت را خدشه دار میکنه.

آخرین توصیه ها در مورد انتخاب وکیل خوب و بهتر است اینکه شما وقتی یک وکیلی می‌گیرید احتمالا باید وکیل خودتون یکسری اسناد و مدارکی بدید مثلا مراجعه کردید وکیلی که قراره برای شما دادخواست الزام به تنظیم سند و مطرح که شما ملکی خریدید و فروشنده نمیاد سند بزنه و تنها مدرک شما یک مبایعه نامه هستش.

اولا سعی کنید اسناد و مدارک اصلتون رو به وکیل ندید بلکه از مدارک در دفترخونه چند سری برابر با اصل کنید و از برابر اصل به وکیل بدید و اصلش پیش خود شما بمونه و هیچ مشکلی نه برای شما نه برای وکیل پیش نیاد. من (حسن بیگدلی، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری) موردی داشتم که کیف یکی از همکارای وکیل ما رو زده بودن و متاسفانه داخل کیف ایشون اسناد موکل بود که سند هم جزء ش بود و خیلی مشکلات پیش اومد که رابطه هر دو ضربه خورد و کار موکل عقب افتاده‌است.

لذا بهتر که اصل سند به وکیل به ترتیب گفته شده داده بشه دوم اگر به هر دلیلی مجبورید که اصل مدارک در دست وکیل باشه چونایشان قانونا باید اصل مدارک باید به دادگاه ارائه بده شما باید این مدارک در اختیار وکیل قرار بدید و رسید دریافت کنید و در آن رسید ننویسید که مثلا مدارک موکل تحویل من است در اون رسید باید بنویسید مبایعه نامه شماره فلان مورخ فلان به اینجانب وکیل شماره پروانه فلان تحویل شد و امضاء و حتما مهر کنه بهتر است از اون اصل مدارک که در اختیار وکیل قرار می‌دهید کپی تهیه کنید.

از وکیل درخواست کنید زیر مدارک بنویسه که اصلش دست بنده و امضاء و مهر کنه که اگر فردا به هر دلیلی وکیل نخواست این مدارک به شما بده و اصطلاحا گرو کشی کنه و مثلا به مشکل خورد و یا گم کرد وشما مدرکی داشته باشید که در دست وکیل بوده و شما به مشکلی نخورید امیدوارم از این مطلب حقوقی ما نهایت استفاده ببرید. خیلی از مشکلاتی که ما در پرونده ها می‌بینیم اینکه افراد جامعه کوچکترین مسائل را نادیده می‌گیرند و مشکلات از همین چیزهای ساده و روشن پیش میاد.

شما می توانید برای خواندن مطالب بیشتر از وب‌سایت موسسه حقوقی حسن بیگدلی، وکیل پایه یک دادگستری، دیدن کنید.

Tags: , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست