نکات حقوقی ورشکستگی ؛ ورشکستگی در قانون مدنی

نکات حقوقی ورشکستگی حسن بیگدلی

موسسه حقوقی حسن بیگدلی نکات حقوقی ورشکستگی و تعریف تاجر از نظر حقوقی چیست را در این مطلب توضیح داده و آثار حقوقی مختلف آن را بررسی می‌کند.

همیشه در فیلم ها یا در خیلی از نشست و برخاست ها واژه تاجر را می شنویم و با شنیدن نام تاجر همواره ذهن ما به سمت افرادی که در سطح خیلی بالاتر مثل تاجر فرشی که به خارج از کشور فرش صادر می کند، هدایت می شود. در حالی که خیلی از افراد جامعه آنطور که در قانون تجارت ذکر گردیده تحت عنوان تاجر می باشند و با فعالیت روزانه خود همواره به شغل تجارتی می پردازند. در واقع در این مقاله خواهیم دید که چه اشخاصی در جامعه تاجر محسوب می گردند و شرایط اشتغال برای تجارت چیست و انواع تجار چه کسانی هستند، یعنی حتما باید تاجر یک انسان باشد یا اینکه یک موسسه و شرکت که شخص حقوقی است هم می تواند تاجر باشد و اینکه چه زمانی این شخص تاجر ورشکسته محسوب می شود. ( نکات حقوقی ورشکستگی )

تاجر کیست؟ حسن بیگدلی

آنطور که در لغت نامه برای معنای تاجر ذکر شده است چنین است که؛ معامله گر، سوداگر و بازرگان. در واقع معنای لغوی تاجر با اصطلاح عرفی و قانونی آن یکی است که در قانون تعریفی که تاجر شده است چنین است؛ تاجر کسی است که معاملات تجاری را به عنوان شغل عادی خود انتخاب کرده است. اما منظور از معاملات تجاری چیست؟ باز هم در خود قانون تجارت به این سوال پاسخ داده شده است و معاملات تجارت را چنین بر می شمرد؛

۱- خرید یا تحصیل هر نوع مال منقول به قصد فروش یا اجاره اعم از این که تصرفاتی در آن شده یا نشده باشد.

۲- تصدی به حمل و نقل از راه خشکی یا آب یا هوا به هر نحوی که باشد.

۳- هر قسم عملیات دلالی یا حق‌العمل‌کاری (کمیسیون) و یا عاملی و همچنین تصدی به هر نوع تأسیساتی که برای انجام بعضی امور ایجاد می‌شود از قبیل تسهیل معاملات ملکی یا پیدا کردن خدمه یا تهیه و رسانیدن ملزومات و غیره.

۴- تأسیس و به کار انداختن هر قسم کارخانه مشروط بر این که برای رفع حوایج شخصی نباشد.

۵- تصدی به عملیات حراجی.

۶- تصدی به هر قسم نمایشگاه‌های عمومی؛

۷- هر قسم عملیات صرافی و بانکی.

۸- معاملات برواتی اعم از این که بین تاجر یا غیرتاجر باشد.

۹- عملیات بیمه‌ی بحری و غیربحری.

۱۰- کشتی‌سازی و خرید و فروش کشتی و کشتیرانی داخلی یا خارجی و معاملات راجع به آن‌ها.

نکات ورشکستگی حسن بیگدلی

قانونگذار این موارد و معاملات را جزوه معاملات تجاری می داند و اگر شخصی این معاملات را کار و پیشه معولی و روزانه خود قرار دهد، در واقع تاجر محسوب می شود. و با این موارد ذکر شده خیلی از افراد جامعه تاجر محسوب می شوند، همانند سوپر مارکت سر محله یا بسیار از مشاغل دیگر. به فرض مثال در شماره یک ذکر کرده است که خرید یا تحصیل هر نوع مال منقول به قصد فروش اگر جزو کارهای روزانه شخصی باشد، آن شخص تاجر محسوب خواهد شد، اما مال منقول چیست؟ در واقع مال منقول، مالی است که بتوانیم آن را از یک مکان به مکان دیگر نقل و انتقال دهیم مثل ماشین ، خودکار یا کلا هر چیز دیگری. پس اگر شخصی مغازه ی لوازم التحریر داشته باشد یا کلا هر مغازه دیگری داشته باشد چون اموال منقول را به قصد فروش در مغازه گذاشته است ، شامل قواعد تجارتی محسوب شده و تاجر محسوب می گردد.

شرایط اشتغال به تجارت؟ نکات حقوقی ورشکستگی

در واقع اصل بر این است که افراد در هر شغل و منصبی می توانند قعالیت داشته باشند تا زمانی که از آن کار منع نشده باشند و اینکه هر شخصی به هر کاری که تمایل داشته باشد می تواند آن را انجام دهد ، اما برای شغل تجارتی قانونگذار برخی افراد را از این کور منع کرده است یا شرایطی برای انجام آنها در نظر گرفته است، من جمله افرادی که اصلا نمی توانند به شغل تجارتی بپردازند، افراد حدوداً زیر ۷ سال هستند که غیر ممیز محسوب می شوند و افراد مگیز هم باید از اولیا و سرپرست خود اجازه این کار را داشته باشند. و همچنین اشخاص قضات و خیلی از کارمندان دولتی از انجام کارهاز تجارتی منع شده اند. و در رابطه با افراد خارجی که تابعیت خارج را دارند هم باید شرایطی من جمله گرفتن اجازه کسب و کار از وزارت کار داشته باشند تا بتوانند به امور تجارتی بپردازند.

انواع تاجر چه کسانی هستند؟

شما گمان کنیم که تاجر حتما باید یک انسان باشد و باید به اموری که در بالا ذکر شد بپردازد، تا تاجر نامیده شود، درحالیکه تاجر میتواند به دو صورت؛ تاجر حقیقی و تاجر حقوقی شکل بگیرد.

تاجر حقیقی: منظور از آن همان افراد و انسان هایی هستند که به شغل تجارتی می پردازند.

تاجر حقوقی: این نوع از تجّار جدای از انسان ها هستند، و اشخاصی هستند که دارای شخصیتی حقوقی مثل شرکتها، موسسات و بانکها که جزو شرکتها هستند، می باشند.

ورشکستگی چیست؟ نکات مهم ورشکستگی

معنای لغوی ورشکسته چنین است که؛ ورشکسته کسی است که سرمایه و مال خود را از دست داده است. و در بحث تجارت، ورشکسته کسی است که دین هایی که دارد از اموال و دارایی خودش بیشتر باسد یا به تعبیر دیگر، شخص بیشتر از دارایی خودش بدهی داشته باشد و بدهکار باشد. در برخی اوقات شخص تاجر برای تقلب در بخش تجارت یا برای عدم پرداخت بدهی طلبکاران به قصد خود را ورشکسته اعلام می کند در حالی که دارایی برای پرداخت دین و بدهی دارد ، که در چنین موارد قانونگذار برای این افراد مجازات هایی را پیش بینی کرده است و اگر معلوم شود که شخصی با سونیت خود را ورشکسته اعلام کرده تا پول طلبکاران را پرداخت نکند، مجرم دانسته و برای او مجازت در نظر گرفته است. ( نکات حقوقی ورشکستگی )

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد حقوق و آموزش حقوق به زبان ساده، قانون ورشکستگی جدید، قانون ورشکستگی شرکتها، لایحه جدید قانون ورشکستگی و…از وبسایت حسن بیگدلی، وکیل خوب در تهران  دیدن کنید.

Tags: , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست