نامزدی در عرف و نامزدی در قانون ؛ موسسه حقوقی بیگدلی وکیل خوب

نامزدی در عرف حسن بیگدلی

نامزدی در عرف یکی از مطالب حقوقی است که نکاتی حقوقی در مورد آن وجود دارد. مجله حقوقی موسسه حسن بیگدلی وکیل پایه یک دادگستری در این مطلب به  بررسی آن پرداخته است.

امروزه در دادگستری و دادگاه های سراسر کشورگاها با افرادی مواجه می‌شویم که چندین ماه یا چندین سال است در دادگاه ها دعوا یا دادخواستی مطرح کرده اند ولی از اینکه هنوز به نتیجه نرسیده اند گله‌مند هستند و شکایت دارند.

یا گاهی برای شخص شما یا دوستان و اطرافیانتان پیش آمده شکایت و دادخواستی مطرح کرده اید ولی بعد از چند ماه به نتیجه مطلوب و دلخواه نرسیدید. در حوزه قوانین خانواده و حقوق خانواده هم چنین مشکلاتی وجود دارد.

قوانین دوران نامزدی در عرف

در رابطه با موضوع نامزدی در عرف و نامزدی در تعریف قانون نیز در محاکم دادگستری و دادگاه های خانواده پرونده‌های مختلفی تشکیل شده و طرفین در خصوص هدایای دوران نامزدی، اختلافاتی که در این دوره ایجاد شده و سایر مسائلی که در این خصوص قابل طرح است به مشکل برخوردند و به دادگاه پناه آوردند.

به یاد دارم وکیل پروندهای  بودم که در اون خانواده یک خانمی نسبت به داماد طرح دعوا کرده بودند و مدعی بودند در دوران نامزدی برای این آقا ماشین خریده اند وام گرفته اند و حالا به دنبال این بودند که ماشین و پول را از ایشون بگیرند.

قوانین نامزدی در ایران

چون در ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی قانونگذار گفته تمام هدایایی که در دوران نامزدی نامزدها و خانواده ها به هم دادند اگر نامزدی بهم بخوره باید به طرف مقابل این هدیه برگردانده بشه.

 خانواده دختر به استناد این ماده به دنبال پس گرفتن هدایایی بودند که در دوران نامزدی به داماد داده بودند تقریباً یک سال بود که این پرونده در دادگستری مطرح شده بود و قاضی پرونده در مورد اینکه آیا ادعای خانواده دختر صحت داره یا نه وارد رسیدگی شد و در آخر شکایت و دادخواست خانواده عروس را مردود اعلام کرد.

نامزدی در قانون حسن بیگدلی

چرا که دادگاه بر اساس تحقیقات و اظهارات دختر و خانواده دختر و همچنین دفاعیاتی که داماد از خود ارائه داده بود به این نتیجه رسید که اصلاً رابطه بین دختر و پسر از بحث نامزدی فراتر رفته و آنها از نظر شرعی و قانونی زن و شوهر محسوب می‌شود در نتیجه استناد به ماده ۱۰۳۷ قانون مدنی درست نبوده و به قول حقوقدان ها وجاهت قانونی نداشته است.

قوانین دوران نامزدی

یک نکته که در مورد این پرونده و بررسی جریان دوران نامزدی می‌توان گفت این است که مواد مربوط به دوران نامزدی مواد ۱۰۳۴ قانون مدنی و ماده ۱۳۴۰ در زمان قبل از انقلاب اسلامی مصوب شده و در آن موقع بنا به جهاتی قانونگذار می‌خواست ارتباطاتی که دختر و پسر با هم می گیرند به صورتی در چارچوب قانون مدنی تصویب کند و اصطلاحا قانونمند بشه.

بر همین اساس گفته می‌شود که نامزدی که در قانون مدنی از آن یاد می‌شود مربوط به دوره هست که یک خانم و یک آقا تصمیم میگیرند با هم ازدواج کنند و به قصد ازدواج با یکدیگر وارد رابطه میشوند و معمولا بر اساس محتویات و متن این ماده ها به نظر می رسد که معمولاً خانواده دختر و پسر از این رابطه آگاه هستند و خانواده و اطرافیان در تلاش هستند که در این مدت که جنبه عرفی دارد و نمیشود برایش یک مدت دقیقی تعیین کرد قصد دارند با هم آشنا شوند و به خصوصیات اخلاقی یکدیگر آگاهی و آشنایی پیدا کنند. ولی رکن اصلی و عنصر اصلی نامزدی در قانون قصد واقعی زن و مرد برای ازدواج در صورت داشتن تفاوت اخلاقی و شخصیتی و فرهنگی است.

در حالی که در رابطه دوست دختر و دوست پسری چنین قصدی وجود نداره و دختر و پسر صرفا به جهت تفریح با هم در ارتباط هستند و معمولا در این نوع دوستی ها و ارتباط خانواده در جریان نیستند و از طرفی هم قانونگذار چنین روابطی را جایز و قانونی نمیداند و حتی تحت شرایطی رابطه دوست دختر و دوست پسری جرم محسوب میشود و مشمول مجازات رابطه نامشروع است.

نامزدی در عرف موسسه حقوقی بیگدلی

 ولی نامزدی که در قانون مدنی از آن یاد شده منع قانونی ندارد و حتی مورد پسند قانون گذار هم هست چرا که خانواده هر دو طرف از این رابطه آگاهی دارد و به نوعی با تایید بزرگترها یعنی پدر و مادر دختر و پسر وارد این دوره می شوند و همان طور که قبلاً گفته شد این رابطه با قصد ازدواج شکل می‌گیرد بر اساس نظر قانون‌گذار اگر به هر دلیلی طرفین توانستند به توافقی برای ازدواج برسند هدایایی که به یکدیگر داده اند را می توانند پس بگیرند و اگر از بین رفته باشد طبق ماده ۱۰۳۷ قانون مدنی می توانند پول آن را یا مثل آن را طلب کنند مگر اینکه این هدایا مصرف شدنی باشد یعنی با استفاده کردن معمول از بین برود.

به هر حال آنچه که قانونگذار در مورد نامزدی میگوید با آنچه که در عرف به آن نامزدی گفته می‌شود تفاوت‌هایی وجود دارد یکی از این تفاوت‌ها این است که در بسیاری از فرهنگ‌های خانواده‌های ایرانی تا زمانی که دختر در خانه پدر است و به اصطلاح عروسی نکرده نامزد محسوب میشود هرچند که صیغه عقد جاری شده باشد و این پیوند ثبت شده باشد.

 در حالی که طبق نظر قانونگذار اگر بین عروس و داماد صیغه عقد جاری شده باشد و این عقد ثبت شود قانون این دو شخص رو زن و شوهر میدونه و رابطه آن‌ها را در قالب عقد نکاح یا عقد ازدواج بررسی می‌کند و آثار و تکالیفی که بر اینها بار میشود تکالیف و حقوق زن و شوهری است.

که در پرونده ای که در اول مقاله عنوان کردم دادگاه به این نتیجه رسید که با اینکه بین دخترخانم و آقا پسر هیچ رابطه زناشویی شکل نگرفته و آنها به طور جداگانه در خانه والدین خود سکونت داشتند اما از مصداق نامزدی خارج و احکام ازدواج بر این رابطه حاکم نیست.

نکته‌ای که در اینجا وجود دارد قانونگذار گفته با جاری شدن صیغه نکاح و عقد ازدواج رابطه زوجیت و به اصطلاح زن و شوهر شروع میشود و تکالیف و حقوقی دارند که به محض جاری شدن عقد نکاح بر این رابطه بارمی‌شود و در نظر داشته باشید که برای به وجود آمدن این تکالیف و حقوق حتماً نیاز نیست که عقد در دفاتر ثبت ازدواج ، ثبت شده باشد بلکه در همان مرحله که عقد جاری و حلقه ازدواج  رد و بدل می‌شود بحث نامزدی منتفی و این رابطه وارد مرحله زن و شوهری و ازدواج می شود.

پس اگر عقد ثبت نشده باشد و یکی از طرفین به هر شکل منکر شود طرف مقابل می تواند با ارائه فیلم و شاهدان و آنچه وجود دارد از دادگاه صالح درخواست نماید تا عقد را که به صورت شفاهی بوده ثبت نماید و طرف مقابل را ملزم کند که عقد را در دفتر ثبت ازدواج به ثبت رسمی برساند در پرونده ای هم که شرح داده شد در ابتدا دادگاه این موضوع را در دادنامه خود عنوان کرد و گفت از نظر منه دادگاه رابطه ای که ایجاد شده از نامزدی خارج شده و خانم همسرِ این آقا محسوب می شود و در نتیجه باید دادخواست اثبات بدهد و حقوق خودش را طلب کند و ضمن اینکه اون ماشینی هم که گفته بودند که هدیه دادیم در دوران نامزدی به آقا این رو باید در قالب عقد هبه مورد بررسی قرار بدهند و در قالب مواد مرتبط به دوران نامزدی قانونگذار قابل طرح نیست.

دختر و پسری که بدون اطلاع خانواده و بدون اینکه قصد واقعی برای ازدواج داشته باشند وارد رابطه شوند. به این نوع رابطه دوست دختر و دوست پسری گفته می‌شود و از نظر قانونگذار جرم محسوب می شود و مورد حمایت قانونگذار نیز هست.

اما اگر خانم و آقای به قصد ازدواج و با اطلاع خانواده رابطه دوستی و آشنایی شوند این رابطه در قانون نامزدی تلقی شده و مورد حمایت قانون گذار هست و سوم اینکه اگر بین خانم و آقای عقد ازدواج بسته شد حتی اگر رابطه زناشویی نباشد و جدا از هم زندگی کنند از فاز نامزدی خارج و وارد مرحله ازدواج و همسری می شود.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد، نامزدی در عرف ، خالی از موانع نکاح، فسخ نامزدی در قانون مدنی، نامزدی چیست، خواستگاری از نامزد دیگری، قوانین مربوط به دوران نامزدی، وجه التزام در نامزدی و… می توانید با مراجعه به وب‌سایت حقوقی حسن بیگدلی وکیل خوب بخش آموزش حقوقی به زبان ساده، از مطالب حقوقی استفاده کنید. 

حسن بیگدلی بنیانگذار موسسه حقوقی بیگدلی (وکیل خوب تهران) همراه تیم حقوقی خود علاقمند به ارائه بهترین خدمات به شما همراهان عزیز را دارد.
راه‌های ارتباطی
Instagram: @hassanbigdeli_lawyer
aparat: HassanBigdeli_lawyer
Tags: ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست