فرق بین نامزدی در عرف و نامزدی در حقوق

folder_openآموزش حقوق به زبان ساده
commentبدون دیدگاه
نامزدی در حقوق حسن بیگدلی

نامزدی چه نوع توافقی است

تعریف نامزدی در بین مردم و عرف کشور ما تفاوت دارد. مجله حقوقی حسن بیگدلی در این مطلب، تفاوت این دو را مشخص می‌کند.

اگر بخواهیم خیلی ساده تفاوت بین این دو را توضیح دهیم، وقتی که دختر و پسر به‌صورت رسمی عقد کنند و آن را در دفترخانه رسمی ازدواج ثبت کنند و هنوز در یک خانه زندگی مشترک را شروع نکرده باشند…

قوانین نامزدی

هنگامی که عقدی بین دختر و پسر جاری نشده باشد و صرفا در حال آشنایی با یکدیگر هستند، که به آن‌ها زن و شوهر هم نمی‌گویند، آثار عقد هم بر هر دو طرف جاری نمی‌شود  و برای هیچکدام تعهدی به همراه ندارد، مانند(محرمیت ، دادن نفقه به زن و…). در حقیقت یک نوع قرار است برای آشنایی و در صورت رسیدن یه تفاهم، در آینده با یکدیگر ازدواج می‌کنند، یا هر وقت بخواهند نامزدی را بهم می‌زنند، حتی اگر در این قرار مهریه‌ای هم به دختر داده شده باشد، باز هم زن و شوهر محسوب نمی‌شوند.

هدف قانونگذار از این تعریف نامزدی؟

به‌خاطر این است که تا آنجا که ممکن است دختر و پسر با خلق و خوی هم آشنا شوند و سپس با صبر و آرامش، بدون عجله تصمیم نهایی را بگیرند.

نامزدی در حقوق موسسه حسن بیگدلی

خسارت معنوی طلاق

گاهی اوقات ممکن است بدون دلیل موجه نامزدی را بهم بخورد و به آبروی خانوادگی و احساسات طرف آسیب وارد شود، که در قانون به آن “خسارت معنوی” می‌گویند، ولی این منصرف شدن دلیل این نمی‌شود که دختر یا پسر سواستفاده کنند و در صورت پیش آمدن آن و وارد شدن ضرر، قاضی حکم می‌دهد که بایستی خسارت آن پرداخت شود.

تکلیف هدایایی که برای زوجین می‌ماند چه می‌شود

در بسیاری موارد که نامزدی بهم می‌خورد این مسئله پیش می آید که حال هدایایی که زوجین دریافت کرده اند چه می‌شود؟ دختر و پسر می‌توانند عین همان هدیه را پس بگیرند، در صورتی که بتوان آن هدیه را نگهداشت مثل طلا ساعت و امثال آن که با استفاده از آن از بین نمی‌رود؛ و در صورتی که از بین برود می‌توان پول آن را تقاضا کرد ولی اگر این از بین رفتن غیر عمد بوده باش مثلا در آتش سوزی، دزدیده شدن ازبین برود دیگر نمی‌توان آن را پس گرفت. همچنین اگر دختر یا پسر فوت کنند، هیچ‌کدام دیگر نمی‌توانند هدیه را پس بگیرند.

تکلیف عکس های دوران نامزدی چه می‌شود

عکس‌ها را هم می‌توان پس گرفت و اگر در بین رفتن عکس‌ها مقصر شناخته شوند می‌توان قیمت برابر با آن را گرفت.

برای خواندن مقالاتی در مورد قوانین حقوقی دوران نامزدی و حقوق به زبان ساده می توانید از مجله حقوقی حسن بیگدلی، وکیل پایه یک دادگستری، دیدن کنید.

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست