موسسه حقوقی بیگدلی وکیل خوب تهران پرسش و پاسخ

موسسه حقوقی بیگدلی

موسسه حقوقی بیگدلی وکیل خوب تهران در این مطلب به 13 سوال حقوقی پاسخ میدهد و برای آنها راه حل حقوقی مناسب پیشهاد و عنوان می کند.

پرسش و پاسخ موسسه حقوقی بیگدلی وکیل خوب تهران

1-در رسیدگی بدوی دیوان (اعتراض به رای قطعی هیات حل اختلاف اداره کار و امور اجتماعی) آیا شعبه بدوی میتواند به استناد یک برگ کپی که خوانده در پرونده گذاشته و خواهان در لایحه خود اظهار داشته که اصلی از آن موجود نیست رای صادر کند ؟یا اصل آن برگ را از خوانده جویا میشود و بعد رای صادر میکند؟

پاسخ: براساس قانون هر سندی که در پرو  نده ارائه می‌شود. باید اصلی از آن وجود داشته باشه و مهر برابر اصل بخورد وفرق نمی کند دادگاه مربوط به دیوانن عدالت اداری باشه یا دادگاه دیگر در نتیجه اگر یکی از طرفین پرونده نسبت به برگه کسی ایرادی بگیره حتما دادگاه باید اخطاریه بدهد به صاحب سند تا اصل اون برگه یا اصل سند به دادگاه ارائه بدهد واگر اصل آن دردست خواهان یا خواننده نیست و مثلا در دست اداره ای یا نزد ارگانی هست از دادگاه در خواست بکنه در هر صورت دادگاه نمیتونه صرف یک برگ کپی رای صادر کنه مخصوصا اینکه یکی از طرفین دعوا نسبت به اون برگ کپی ایراد جعلی انکاری و تردیدی کرده باشه ولی اگه یکی از طرفین استناد به کپی کنه و طرف مقابل هم به صحت واصالت آن برگ کپی اقرار کند و قبول داشته باشه در این صورت دادگاه میتونه به استناد آن برگ کپی اظهار نظر کنه و رای بدهد اینجا میتوانیم بگوییم که هرچند اینجا این سند کپی بود اما چون اقرار طرف ضمینه شده در حقیقت دادگاه به استناد اقرار میاد و حکم صادر میکند بنابراین در سوال پرسیده شده دادگاه باید اصل سند از طرف مقابل بخواد.

2-سلام وقت بخیر. من مالک یک واحد مسکونی هستم که آن را به موجب عقد اجاره ای به شخصی اجاره داده ام و اجاره نامه بین ما یک سند عادی است. حال مستاجر 5 ماه است که اجاره خود را پرداخت نمی کند. می خواستم بدونم اگر در دادگاه اقدام کنم و تامین خواسته را از دادگاه بخواهم ایا باید خسارت احتمالی را تودیع کنم یا نه؟

پاسخ: بله در پرونده هایی با موضوع قرار تامین خواسته طبق قانون خسارت احتمالی باید به صندوق دادگستری تودیع  بشه و غیراز این راهکار قانونی دیگر وجود نداره البته مواردی داریم که دیگه نیاز نیست که شما خسارتی پرداخت کنید مثل موردی که مستند شکایت و دادخواست ما یک سند رسمی است یا اسناد تجاری درحکم سند رسمی مثل چکی که شرایط قانونی صدور آن رعایت شده در این حالت اصلا نیاز به پرداخت مالی نیست .

3-سلام وقت بخیر. می خواستم بدونم در دعوایی که مستند به قرارداد بانکی است در صورت تقاضای صدور قرار تامین خواسته از دادگاه آیا باید خسارات احتمالی را به صندوق دادگستری تودیع کنیم؟

پاسخ: براساس قانون خواهان در پرونده ای که موضوع آن قرار تامین خواسته است میتونه از دادگاه درخواست کنه که این قرار قبل ازآنکه که به شخص مقابل به ابلاغ شود اجرا شود و علت اینکه خیلی از مواقع طرف متوجهه میشه علیه اش توقف اموال گرفتن و تامین خواسته صادر شده میاد مال واموالش را جابه جا میکنه مثلا تو بانک حساب داره حسابش رو خالی میکنه در این حالت خواهان دستش جائی بند نیس و لذا دادگاه و قانون این موضوع رو میدونه تحت شرایط اختیاریه دادگاه  داده که قرارهای تامین خواسته را قبل از آنکه ابلاغ بشه اجراش کنید ینی ینی سریع نامه بزنن به بانک  یا جلوی حساب گرفته بشه یا سریع نامه میزنن به اداره راهور که از نقل و انتقال اون اتومبیل جلوگیری بشه وتوقیف بشه یا به اداره ثبت نامه میزنن که فلان پلاک ثبتی فلان آپارتمان توقیف بشه وقتی توقیف بشه به شخصی اعلام میکنن شکایت شده وهمچنین دادخواستی مطرح کردن و تامین خواسته صادر شده و اگر حرف چیزی داری  بیا از خودت  دفاع کن واگر دفاع منطقی وقانونی وجود دارد از آن یه پلاک ثبتی و اون ماشین از اون حساب بانکی رفع توقیف میشه اگر نه طرف کارخودش و کرده و حکم بخشش صادر میشه میتونه از محل اول اموالی که توقیف شده حقوقش رو استسناء کنه وحقش را از آن بردارد.

موسسه حقوقی بیگدلی وکیل خوب در تهران

4-با سلام در دعوایی که شخصی علیه من اقامه کرده است گویا قرار تامین خواسته را از دادگاه تقاضا کرده است و قبل از این که چیزی به من در این باره ابلاغ شود نسبت به توقیف اموال من اقدام کرده اند و بعد از این موضوع تازه مفاد قرار به من ابلاغ شده است . می خواستم آیا این عمل غیر قانونی نیست و من می توانم علیه دادگاه و شخص خواهان اقامه دعوی کنم؟

پاسخ: در هرصورت هر شخصی که از دادگاه درخواست مالی داشته باشه و طالبه وجهه که ریشه اون فرق نمیکنه ضرب امثل مهریه است یا چک یا درخواسته ای که شما از دادگاه دارید اصطلاحا اول خواسه مالی منجر به مسئله پول میشه در این حالت شما می توانید درخواست صدور تامین خواسته کنید و خسارت احتمالی هم باید پرداخت کنید طبق نظر دادگاه  البته در سوالات قبلی گفتیم که موارد استسنائی وجود داره که اگر خواسته تان مستند به آن باشد دیگه لازم نیست خسارت احتمالی پرداخت  کنید مثل مواردی که شما به یک سند رسمی استنا میکنید مثل مهریه که براساس آن عقد نامه رسمی که تنظیم میشه دیگه لازم نیست خسارت احتمالی پرداخت کنید یا اگر چک که موارد قانونیشو رعایت بشه  شما لازم نیس خسارت احتمالی  پرداخت کنید درمورد سوالی که گفتید ضرب المثل ایام تصرف چون این موضوع هنوز ثابت نشده است اصطلاحا آن  مستد شما سند قانونی نداره در نتیجه شما باید خسارت احتمالی پرداخت کنید .

5-سلام وقت بخیر. شخصی یک باغ متعلق به من را که در لواسانات واقع است غصب کرده است. من در دادگاه دادخواستی مبنی بر خلع ید و مطالبه اجرت المثل ایام تصرف را مطرح کردم. می خواستم بدونم آیا می توانم از دادگاه تقاضای صدور تامین خواسته در مورد اجرت المثل داشته باشم؟ و باید خسارات احتمالی هم به دادگاه بپردازم یا نه ؟

پاسخ: طبق قانون نسبت به قرار صدور تامین خواسته میشه اعتراض کرد ولی این اعتراض همراه با اصل خواسته باید رسیدگی بشه که میره برای جلسه اول که دادگاه  اول اصل خواسته ی موضوع رسیدگی کنه و هم به اعتراض شما به قرار صدور تامین خواسته اگر شخص ثالث به غیر از آن طرف نسبت به مالی که توقیف میشه اعتراض داشته باشه میتونه در قالب قانون اجرای احکام مدنی و شرایطی که در آن قانون وجود داشته باشه نسبت به توقیف اموال در نتیجه صدور قرار تامین خواسته اعتراض اجرائی و اعتراض شخص ثالث بکنه و پرونده اش به صورت فوق العاده در دادگاه مورد برسی قرار میگیرد. ( موسسه حقوقی بیگدلی )

6-سلام وقت بخیر. شخصی یک باغ متعلق به من را که در لواسانات واقع است غصب کرده است. من در دادگاه دادخواستی مبنی بر خلع ید و مطالبه اجرت المثل ایام تصرف را مطرح کردم. می خواستم بدونم آیا می توانم از دادگاه تقاضای صدور تامین خواسته در مورد اجرت المثل داشته باشم؟ و باید خسارات احتمالی هم به دادگاه بپردازم یا نه ؟

پاسخ: با توجهه به اینکه قانون گفته که رسیدگی به اعتراض صدور قرار تامین خواسته در دادگاهی  باید برسی شود که نسبت به اصل دعوا رسیدگی میکنه و درجلسه  اول اتفاق می افتد این اعتراض باید در دادگاهی که نسبت به اصل دعوا رسیدگی میکنه و در جلسه اول اتفاق می افتد این اعتراض باید در دادگاهی که نسبت به اصل دعوا رسیدگی میکنه برسی بشه و اون دادگاه هستش که تصمیم میگیره که قرار تامین خواسته ای که از دادگاه دیگر صادر شده صحیحه یانه البته براساس رویه معمولا اگر درجه صلاحیت دادگاه یکی باشه معمولا قرارتامین خواسته هم به همون شعبه ای  ارجاع میشه که اقرار تامین خواسته صادر کرده  بعدا مشکلی و نظری و تعارض در احکامی ایجاد نشه.

7-سلام وقت بخیر. اگر قبل از طرح دعوای اصلی، تقاضای تامین خواسته به عمل آمده باشد و سپس دعوای اصلی طرح شود و دعوای اصلی به شعبه ی دیگری ارجاع شود و نسبت به تامین خواسته، اعتراض شود، در این صورت، کدام شعبه برای رسیدگی به این اعتراض صالح است؟

پاسخ: بله این امکان هستش که اشخاص برای حفظ حق خودشون قبل از طرح دعوا یا همزمان از دادگاه بخوان که قرار تامین خواسته صادر کند و هیچ منعی نداره که مستند این خواسته چی هست که چه سند ریسمی چه غیر رسمی یا عادی  باشه  جالب اینکه حتی اگر شخصی بدون داشتن سندی شخصی درخواست سند رسمی کنه دادگاه میتونه قرار تامین خواسته صادر کنه  البته باید قبلش خسارت طبق نظر دادگاه پرداخت بشه معمولا دادگاه اگر ببیند اسناد طف ضعیفه میزان خسارت احتمالی رابالا میزنن مواردی دیده شده که دادگاه ب خواسته شما مبنی بر قرار صدور تامین خواسته توجه کنه و قرار تامین خواسته و توقیف صادر کنه با هم نوع سند شما که چک سفته است یا برات یا سند عادی هست یا غیر ندارد.

8-در رسیدگی بدوی دیوان (اعتراض به رای قطعی هیات حل اختلاف اداره کار و امور اجتماعی) آیا شعبه بدوی میتواند به استناد یک برگ کپی که خوانده در پرونده گذاشته و خواهان در لایحه خود اظهار داشته که اصلی از آن موجود نیست رای صادر کند ؟یا اصل آن برگ را از خوانده جویا میشود و بعد رای صادر میکند؟

پاسخ: طبق قانون جدید شرط طرح دعوا نسبت به دعاوی چک اینکه که عدم پرداخت یا موجود چک توسط دادگاه گواهی بشه و تا زمانی که چنین گواهی از بانک صادر نشده باشه عملا این چک بلا محل محسوب نمیشه و طح اینه دادخواست به این کیفیت منع قانونی دارد در هر صورت طبق قانون شما باید منتظر شوید که سر رسید اون چک بیاد و شما بعد برید بانک  اگر در صورت نبود این قانون چون دلیل پرداخت نشدن یک چک گواهینامه عدم پرداختی هست که از بانک صادر میشه نتیجه میگیریم که شما نمیتونید قبل از سر رسید حتی دادخواست حقوقی راجع به چک بدهید البته یکسری استثنائاتی  وجود داره  که مثل فوت صادر کننده که حالا خارج از موضوع سوال است.

9-سلام وقت بخیر. در معامله ای تجاری که با شخص انجام دادم  او برای پرداخت ثمن معامله از برات استفاده کرد که به موجب آن من برای دریافت ثمن باید به شخص ثالثی رجوع می کردم. هنگامی که به شخص مزبور برای دریافت ثمن مراجعه کردم او منکر شد و طلب من را نپرداخت. می خواستم بدونم می توانم ابتدا از دادگاه تامین خواسته را در خواست کنم و بعدا به طرح دعوای اصلی بپردازم؟

پاسخ: دراین مورد که مستند شما حکم قطعی دادگاه هستش نیاز به پرداخت خسارت احتمالی نیست.

موسسه حقوقی حسن بیگدلی

10-با سلام مجدد در خصوص سوال قبلی بنده مبنی بر شکایت از چکی که موعد آن نرسیده شما فرمودید تا زمان سر رسید نمیتونم شکایت کیفری کنم آیا دادخواست حقوقی میتونم بکنم؟ فرایندش چگونه است،چون طبیعتا گواهی عدم پرداخت و کد رهگیری از بانک نمیشه گرفت ، پس ماده قانونی آن چیست ؟ لطفا نمونه ای از دادخواست اینچنینی هم برای بنده نشان دهید، متشکرم

پاسخ: بله میتونه درخواست تامین خواستته بده و نیاز به پرداخت خسارت احتمالی در این مورد نیست.

11-سلام وقت بخیر. من ضمن یک سند عادی خودروی خود را به شخصی به مبلغ 100 میلیون فروختم. خریدار از پرداخت ثمن معامله امتناع کرد و وقتی در دادگاه علیه او اقدام کردم اصالت سند مذکور را زیر سوال برد که دادگاه ابتدا به این موضوع پرداخت و اصالت سند مذکور را تایید کرد. حال من دادخواست مطالبه وجه به طرفیت خریدار داده ام و مستند من همان سندی است که اصالت آن در دادگاه تایید شده است. می خواستم بدونم اگر تقاضای صدور قرار تامین خواسته بکنم باید خسارت احتمالی را پرداخت کنم یا نه ؟

پاسخ: طبق قانون از تاریخ صدور قرار تامین خواسته شما10روز فرصت دارید که نسبت به اصل دعوا دادخواست بدید و اگر بخواهید خارج از 10 روز دادخواست مطرح کنید خوانده میتونه از دادگاه درخواست کنه از قرار تامین خواسته رفع اثر بعمل بیاورد لذا توصیه میشود که قبل ازاتمام 10 روز دادخواست مطرح بشه یا همزمان با تامین خواسته دادخواست بدید که مشکلات پیش نیاد

وکیل خوب تهران

12-سلام وقت بخیر. من ضمن یک سند عادی خودروی خود را به شخصی به مبلغ 100 میلیون فروختم. خریدار از پرداخت ثمن معامله امتناع کرد و وقتی در دادگاه علیه او اقدام کردم اصالت سند مذکور را زیر سوال برد که دادگاه ابتدا به این موضوع پرداخت و اصالت سند مذکور را تایید کرد. حال من دادخواست مطالبه وجه به طرفیت خریدار داده ام و مستند من همان سندی است که اصالت آن در دادگاه تایید شده است. می خواستم بدونم اگر تقاضای صدور قرار تامین خواسته بکنم باید خسارت احتمالی را پرداخت کنم یا نه ؟

پاسخ: بله در این مورد که خودروی شما خسارت وارد شده و متحمل خسارت شدید میتونید درخواست صدور قرار تامین خواسته بکنید و هیچ ایرادی نداره ولی باید خسارت احتمال هم متناسب  اخسارت وارد شده پرداخت کنید.

13-سلام وقت بخیر. من علیه شخصی تامین خواسته را قبل از این که دعوای اصلی را اقامه کنم از دادگاه در خواست کردم و دادگاه نیز این قرار را صادر کرد. می خواستم بدونم تا چه زمانی می توانم دعوای اصلی را اقامه کنم؟

پاسخ: نه امکانش نیست باید فقط شما نسبت به چک های که سر رسید اقدام کنید.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد آموزش حقوق به زبان ساده از وبسایت موسسه حقوقی بیگدلی دیدن کنید. حسن بیگدلی بنیانگذار موسسه حقوقی بیگدلی همراه تیم حقوقی خود علاقمند به ارائه بهترین خدمات به شما همراهان عزیز را دارد.
راه‌های ارتباطی
 Instagram: @hassanbigdeli_lawyer
aparat: HassanBigdeli_lawyer

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست