مسئولیت مدنی چیست؟ موسسه حقوقی حسن بیگدلی

مسئولیت مدنی حسن بیگدلی

مسئولیت مدنی یکی از موارد حقوقی بسیار پرکاربرد است که موسسه حقوقی حسن بیگدلی در این مطلب به توضیح نکات حقوقی آن پرداخته است.

همواره در همه زمان‌ها یکی از دغدغه های افراد این بوده است که اشخاص دیگر به آن ضرری وارد نکنند و همیشه سعی کرده اند که از اموال خود تا جایی که می توانند محافظت و مراقبت بکنند. اینکه در هیچ زمان و مکانی، هیچ یک از افراد نتوانند به اموال و اشیا دیگران آسبیبی بزنند، امری پذیرفته شده و عقلی است و عقل حکم می کند در جامعه هیچ شخصی به دیگری ضرری وارد نکند و اگر هم وارد کرد باید آن را جبران بکند و در واقع این جبران ضرر بخاطر آن است که در جامعه از حقوق خود فراتر رفتا است و کاری که نباید می کرده است، را انجام داده است و بخاطر همین کار مجازات جبران ضرر را برای او در نظر می گیریم، قانونگذار در خیلی تاز قوانین سعی کرده است که در ابتدا کاری کند که هیچ خسارتی به وجود نیاید اما اگر این ضرر و خسارت به بار آمد، پیش بینی هایی انجام داده است که در این مقاله سعی خواهیم کرد آنها را بیان کنیم ولی در ابتدا باید با مسئولیت مدنی و انواع مربوط به آن را بیشتر بشناسیم و با آن بهتر آشنا بشویم.

مسئولیت مدنی چیست؟ حسن بیگدلی

مسئولیت در لغت به معنای ملزم بودن است و در واقع الزام شخص به انجام یا اینکه عدم انجام کاری است. و در اصطلاح حقوقی مسئولیت مدنی به این معنی است که اگر در جامعه شخصی به شخص دیگر ضرر و زیانی وارد کند، ملزم است که آن را جبران بکند. و همانطور که در بالا بیان کردیم هیچ شخصی حق این را ندارد که به دیگری زیانی وارد کند و اگر این کار انجام بدهد، قانونگذار او را ملزم خواهد کرد که این ضرر و زیان را تا حد امکان جبران بکند. که آنطور که قانونگذار پیش بینی کرده است، در ابتدا سعی می شود که اگر عین آن مال موجود باشد، عین آن را شخص بخرد و به صاحب مال داده شود، مانند اینکه شخصی گوشی نو دوستش را در هنگام نگاه کردن، از دستش داخل آب می افتد و خراب می شود که در این مورد شخص باید برود و با همان مشخصتات گوشی دیگری بخرد و به دوستش بدهد، اما در مواقعی این امر امکان پذیر نیست که طبق گفته قانونگذار، فرد باید مقدار پول مالی که آسیب دیده است را بدهد، مثلاً در همان مثال بالا اگر گوشیی باشد که کارکرده باشد، چون نمی توان گوشیی پیدا کرد که به همان مقدار کارکرده باشد و دقیقا مانند گوشی شخص باشد خب در اینجا شخص باید قیمت گوشی را به دوستش بپردازد.

قانون مدنی حسن بیگدلی

انواع مسئولیت مدنی؛ حسن بیگدلی

در قانون بر حسب اینکه شخصی که زیان وارده را جبران می کند به چه دلیل این کار را می کند، مسئولیت مدنی تقسیم بندی شده است، یعنی اینکه آیا شخص مستقیماً به شخص دیگری و از روی عمد این ضرر را وارد کرده است یا اینکه نفهمیده و از روی سهو این کار را کرده است که به هر دو صورت و تقسیم بندی از این مسئولیت مدنی خواهیم پرداخت.

مسئولیت مدنی قراردادی ( قانون مسئولیت مدنی )

در این نوع مسئولیت همانطور که از نامش پیدا است، مسئولیت مدنی زمانی وجود خواهد داشت که قراردادی بین طرفین باشد و یکی از طرفین به این قرارداد پایبند نباشد و از این طریق خسارتی به بار بیاید که در اینجا این شخص مسئول خسارت به بار آمده خواهد بود. مثلاً فرض کنیم علی و حسین با یکدیگر قراردادی می بندند که حسین در زمان معین کاری را انجام بدهد ولی حسین در آن زمان آن کار را انجام نمی دهد و از انجام ندادن این کار، به علی مقدار یک میلیون تومان خسارت به وجود می آید و در اینجا علی می تواند به دادگاه مراجعه بکند و قرارداد خود را نشان بدهد و بگوید که این خسارتی که به من وارد آمده است بخاطر انجام ندادن کار حسین است، و درواقع حتماً باید در این نوع خسارت، قراردادی وجود داشته باشد تا از این روش بتوان خسارت وارد شده را خواستار شد.

مسئولیت مدنی خارج از قرارداد

این نوع از مسئولیت مدنی، یعنی الزام طرف به جبران خسارت در جامعه امروزه بسیار فراوان است و ما حتماً در خیلی از موارد نمونه هایی از آن را دیده ایم، و برعکس مسئولیت مدنی بالا که حتماً باید قراردادی بین طرفین باشد، در این نوع مسئولیت، قراردادی وجود ندارد و اگر شخصی بصورت خواسته یا ناخواسته ضرری به شخصی وارد کند باید آن را جبران بکند، مانند زمانی که شخصی با ماشین خود با سرعت زیاد به ماشینی که تمام نکات ایمنی را رعایت کرده است برخورد می کند، خب در اینجا ما می گوئیم که شخصی که این خسارت را به بار آورده است باید جبران خسارت بکند. یا اینکه فردی در یک مغازه در زمانی که یکی از اشیا مغازه را در دست گرفته است که نگاه کند، در این هنگام وسیله از دست او می افتد و می شکند، که در اینجا هم شخصی که مال از دست او افتاده است باید مبلغ آن را به مغازه دار بپردازد.

شما می توانید برای خواندن مطالب بیشتر در مورد حقوق به زبان ساده از   موسسه حقوقی حسن بیگدلی، وکیل خوب در تهران و وکیل پایه یک دادگستری، دیدن کنید.

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست