قسامه چیست و چه شرایطی دارد؟ موسسه حقوقی حسن بیگدلی

قسامه چیست حسن بیگدلی

قسامه چیست و چه شرایطی دارد؟ در این مطلب وب‌سایت موسسه حقوقی حسن بیگدلی، قسامه و نکات حقوقی مربوط به آن را به  زبان ساده توضیح می‌دهد.

دعوا و اختلاف همیشه در همه جوامع و زمان ها حاکم بوده است و خواهد بود یعنی در بهترین کشور ها و کشورهای توسعه یافته نیز همواره این اختلافات بوده است و نمی توان جامعه ایی را بدون وجود اختلاف و دعوا متصور شد. ممکن است در بین اختلافات افرادی کشته یا زخمی بشوند، که در برخی موارد پیدا کردن شخص مجرم کار سختی است و باید در دادگاه اثبات شود که چه کسی این افراد را کشته است یا زخمی کرده است. در این مقاله ما سعی خواهیم کرد به بررسی این مطالب که قسامه چیست و در این اختلافات و دادگاه چه کاربردی دارد و شرایط اجرای آن و برخی موارد مربوط به قسامه خواهیم پرداخت.

قسامه چیست؟

قسامه در لغت به معنی سوگند و سوگند خوردگان است. و در اصطلاح فقهی و کیفری که به کار می رود بدین معنا است که در زمانی که قتلی به بار می آید ولی دقیقاً معلوم نیست که چه کسی مقتول را کشته است و در دادگاه قاضی اطمینان پیدا نمی کند که قاتل کیست از این روش، یعنی قسامه استفاده می کند، که البته باید قرائنی مبنی بر اینکه شخصی که متهم است وجود داشته باشد که به این شرایط و قرائن لوث گفته می شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. یعنی قاضی دلیل قطعی مثل شاهدان یا اقرار خود متهم را در این موارد ندارد و مطمئن نیست که این شخص متهم قاتل است ولی گمان دارد که به ظن بیشتر او قاتل است

لوث چیست؟

لوث به معنی وجود قرائن و گمان در قتل هایی که شخص قاتل دقیقا مشخص نیست که چه کسی است ولی ظواهر امر شخصی را به عنوان قاتل معرفی میکند. به ‌طور مثال جنازه‌ای در محلی یافت می‌شود و شخصی با لباس خونین در بالای سر جنازه ایستاده است. در این حالت، هیچ دلیل معتبری مبنی بر قاتل بودن آن شخص وجود ندارد، اما مجموع اوضاع و احوال سبب مظنون شدن قاضی به وی می‌شود. یعنی قاضی در ابتدا با قطعیت نمی داند که قاتل چه کسی است و فقط با این نشانه ها است که به نوعی میتواند بفهمد که چه کسی قاتل است.

قسامه حسن بیگدلی

تفاوت قسامه و سوگند چیست؟

همانطور که در بالا بیان کردیم، قسامه در زمانی وجود خواهد داشت که شخص، شخص دیگر را به قتل رسانده باشد یا مجروح بکند ولی شخص قاتل دقیقاً مشخص نباشد که چه کسی است و با توجه به قرائن و ظواهر قاضی شخص را مجرم می داند، در حالی که سوگند مخصوص قتل نیست و در خیلی از موارد مانند تولد فرزندی که ادعا می شود نامشروع است هم میتواند جریان داشته باشد و در آنجا هم از سوگند خوردن استفاده می شود.

شرایط قسامه چیست؟

همانند آنچه در قانون ذکر شده است برای قسامه حدنصابی وجود دارد و حتماً باید در قسامه مورد توجه و رعایت قرار بگیرد. و این حد نصاب در رابطه با قتل عمد و قتل غیر عمد متباوت است و طبق آنچه در قانون ذکر شده است برای قتل عمد حد نصاب ۵۰ نفر اعم از مرد و زن که جزو خویشاوندان شخص شاکی می باشند خواهد بود. اما این نصاب در قتل غیر عپد متفاوت است و این حد نصاب در قتل غیر عمد ۲۵ نفر از خویشاندان شخص شاکی خواهد بود. یعنی باید در قتل عمد ۵۰ نفر از خویشاوندان شخص شاکی بیایند و قسم بخورند که شخص متهم قاتل است و در قتل غیر عمد ۲۵ نفر.

اما در صورتی که فقط جراحاتی وارد بشود و در حد قتل نباشد، این نصاب ها متفاوت خواهد بود و به قرار ذیل خواهد بود؛

در جنایتی که موجب دیه‌ی کامل است: شش قسم؛

در جنایتی که موجب پنج‌ششم دیه‌ی کامل است: پنج قسم؛

در جنایتی که موجب دوسوم دیه‌ی کامل است: چهار قسم؛

در جنایتی که موجب یک‌دوم دیه‌ی کامل است: سه قسم؛

در جنایتی که موجب یک‌سوم دیه‌ی کامل است: دو قسم؛

در جنایتی که موجب یک‌ششم دیه‌ی کامل یا کمتر از آن است: یک قسم.

اجرای قسامه توسط متهم ( حسن بیگدلی وکیل خوب در تهران )

همانطور که قبلاً بیان کردیم، قسامه در جایی جریان خواهد داشت که قاضی علم قطعی نسبت به اینکه قاتل کیست ندارد ولی خیلی از شواهد و قرائن شخصی را متهم می کند که او آن شخص را کشته است و اگر شخص شاکی ۵۰ نفر از خویشان خود را جمع کند و علیه شخص متهم قسم بخورند، در این صورت شخص متهم اعدام خواهد شد ولی اگر به هر دلیلی شاکی قسامه را انجام ندهد، متهم باید قسامه را انجام بدهد، یعنی متهم قسم خواهد خورد که این عمل را انجام نداده است و شخص را نکشته است یا زخمی نکرده است که اگر به هر دلیلی این شخص متهم هم عمل قسامه را هم انجام ندهد، باید دیه شخص را پرداخت بکند، پس یعنی اگر متهم عمل قسامه را انجام دهد هیچ گونه مجازات و دیه ایی در انتظار متهم نخواهد بود ولی اگر قسم نخورد باید دیه را پرداخت بکند.

انتخاب وکیل خوب در تهران نیازمند دانستن پیشینه وکیل است و یکی از راه های بسیار ساده برای این کار، پرس و جو کردن سابقه وکیل از دیگر مشتریان آن است. شما می توانید به راحتی با دیگر موکلان حسن بیگدلی وکیل خوب در تهران ارتباط بگیرید و سابقه تیم حقوقی بیگدلی را از آنها پرس و جو کنید. راه های ارتباطی ما در پیج اینستاگرام ، آپارت و بخش ارتباط با ما وب‌سایت حسن بیگدلی قرار دارد. اعتماد شما پشتوانه موسسه حقوقی حسن بیگدلی است.

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست