قذف چیست ؟ حسن بیگدلی وکیل پایه یک دادگستری

قذف چیست حسن بیگدلی

قذف چیست ، یکی از موارد مواردی حقوقی است که موسسه حقوقی حسن بیگدلی در این مطلب به توضیح و تفسیر آن پرداخته است.

در قوانین برخی از اصطلاحات و مفاهیمی وجود دارد که در عرف و جامعه کاربرد چندانی ندارد. یعنی با اینکه در جامعه مورد استفاده قرار گرفته و میگیرند ولی با نامی که در قانون برای این عمل در نظر گرفته شده، کمی نا آشنا در دید عرف می شوند. و ما سعی خواهیم کرد که در این مقاله و در مقالات دیگر تا حد امکان این اصطلاحات و مفاهیم را توضیح دهیم. یکی از این اصطلاحات و واژه ها، قذف است که واژه ایی ناآشنا برای اکثریت افراد جامعه است. که در این مقاله به بررسی دقیق این مفهوم با زبانی ساده خواهیم پرداخت و اینکه قانونگذار چه شرایطی برای آن در نظر گرفته و همچنین به بررسی مجازات این عمل خواهیم پرداخت.

قذف چیست ؟

معنی ذکر شده در لغت نامه برای قذف؛ انداختن و گذاشتن است. و در اصطلاح مفهومی که برای آن در نظر گرفته شده است عبارت است از اینکه؛ مردی یا زنی به مرد یا زن دیگر نسبت زنا و لواطی نسبت دهد ولی نتواند این نسبت زنا و لواط را اثبات بکند. مثلاً شخصی به شخص دیگر نسبت زنا بدهد یا اینکه بگوید مادر تو فلان است که اینها شامل قذف خواهد شد و مجازاتی در پی دارد که در ادامه ذکر خواهیم کرد.

قذف حسن بیگدلی

قذف چیست و شرایط لازم برای قذف

برای خیلی از مجازات های مقرر در قانون، قانونگذار شرایطی را پیش بینی کرده است که این شرایط حتماً باید برای مجازات کردن افراد وجود داشته باشد. برای قذف هم شرایطی بیان شده است که حتماً باید موجود باشد تا بتوانیم بگویم قذف صورت گرفته است و شخصی را که این کار را انجام داده است میتوانیم مجازات بکنیم. که این شرایط به قرار ذیل می باشند؛

جرم قذف از جرایم حق الناس است. اما جرائم حق الناس چه جرایمی هستند؟ جرائم حق الناس در واقع جرائمی هستند که مجازات افراد وابسته به این است که شخصی از آنها شکایت بکند و به تعبیری شاکی خصوصی داشته باشند که در حد قذف هم اگر کسی که به او نسبت زنا داده شده ، از شخصی که این نسبت را داده است شکایت نکند، نمی توان آن شخص را مجازات کرد و در واقع پلیس و دادگاه در این صورت نمیتواند در این موضوع وارد بشود.

 و از شرط لازم و دیگری که در قانون برای قذف ذکر شده این است که کسی که این نسبت را می دهد باید صریح و بدون ابهام این نسبت را بدهد. و جملاتی مثل اینکه فک کنم همسرت در خانه فلانی بود را نمی توانیم به معنای نسبت زنا بدانیم. ( قذف چیست حسن بیگدلی وکیل خوب در تهران )

کسی که نسبت زنا و لواط می دهد حتماً باید در هنگام انجام این امر، بالغ باشد که بلوغ در پسران ۱۵ سال و دختران ۹ سال است و عاقل باشد یعنی مجنون و دیوانه نباشد و در صحت و سلامت عقلی باشد که اگر این شرایط را هم نداشته باشد باز نمی توانیم او را مجازات بکنیم.

برخی اشخاص که مجازات قذف ندارند

در قانون، قانونگذار از برخی اشخاص نام برده است که اگر این اشخاص این عمل را انجام دهند، مجازات قذف بر آنها جاری نخواهد شد و در واقع به جای مجازات قذف فقط شلاق از ۳۱ ضربه تا ۷۴ ضربه محکوم و مجازات خواهند شد. که این اشخاص عبارتند از؛

پد یا جد پدری که همان پدربزرگ می شود، فرزند و نوه خود را قذف کند و نسبت زنا یا لواط به او بدهد که فقط به مجازات شلاق محکوم خواهند شد.

هرگاه دونفر بصورت متقابل همدیگر را قذف کنند، یعنی فرض کنیم شخص الف به شخص ب نسبت زنا بدهد و شخص ب نیز به شخص الف نسبت زنا بدهد که در اینجا چون هردو شاکی هستند، پس نمی توانند از یکدیگر شکایت بکنند و هردو به شلاق محکوم می شوند.

همانطور که در بالا بیان کردیم اشخاص نابالغ مجازات ندارند و مجازات قذف برای پسران قبل از ۱۵ و دختران قبل از ۹ سال اجرا نخواهد شد ولی بین ۹ تا ۱۵ سال دادگاه می تواند از پدر و مادر این اطفال تعهد کتبی بگیرد که بیشتر مراقب فرزندان خود باشند.

تفاوت قذف و توهین و افترا

در بالا بیان کردیم که قذف عبارت است از اینکه شخصی به شخص دیگر نسبت زنا و لواط بدهد که در این صورت جرم قذف مطرح می شود در حالی که در توهین و افترا چنین نیست و بحث نسبت دادن زنا و لواط مطرح نیست و در واقع توهین میتواند هر نوع فحش و الفاظ رکیک را در بر بگیرد. و مجازات توهین نسبت به قذف کمتر است که در توهین تا ۷۴ ضربه شلاق و در قذف تا ۸۴ ضربه شلاق دادگاه می تواند حکم بدهد و شخص را محکوم کند. و افترا هم زمانی واقع می شود که شخصی به شخص دیگر نسبتی غیر از نسبت زنا و لواط که در قانون جرم است نسبت بدهد، مثل اینکه شخص الف به شخص ب بگوید تو دزد هستی یا کلاهبرداری و نتواند این حرف خود را اثبات بکند. و مجازات افترا هم کمتر از جرم قذف است و جرم قذف در واقع جرم حیثیتی است و با آبرو شخص سر و کار دارد و باید نسبت به جرایم دیگر سخت گیری بیشتری نسبت به صورت بگیرد.

نحوه شکایت در قذف ؛ حسن بیگدلی

همانطور که بیان کردیم، قذف جرم است و هر جرمی ابتدا در کلانتری و دادسرا رسیدگی می شودو پس ار آن به دادگاه ارسال می شود پرونده، یعنی ما ابتدا باید به دادسرای محل وقوع این عمل قذف مراجعه کنیم و در آنجا این موضوع را مطرح کنیم تا دادسرا آن را رسیدگی کند.

شما می توانید برای خواندن مطالب بیشتر و بهر گیری از آموزش حقوق به زبان ساده از وب‌سایت حقوقی حسن بیگدلی وکیل خوب در تهران و وکیل پایه یک دادگستری دیدن کنید.

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست