عقد ودیعه چیست؟ حسن بیگدلی وکیل دادگستری

عقد ودیعه حسن بیگدلی

موسسه حقوقی حسن بیگدلی در این مطلب عقد ودیعه را توضیح می‌دهد و موارد قانونی مرتبط با آن را عنوان می‌کند.

خیلی از قراردادها واژه ایی آشنا برای مردم جامعه هستند و مردم آنها را تا حدودی می شناسند. ولی برخی از قراردادها و عقود نامشان ناشناخته است و بسیاری از مردم شاید خیلی از این واژه ها را نشنیده باشند، که یکی از آنها عقد ودیعه است، البته این نوع قرارداد در جامعه امروزه ما، تقریباً در خیلی از موارد استفاده می شود و مردم از آن بهره می برند ولی واژه ایی که برای آن استفاده می شود شاید در ابتدا کمی نامفهوم باشد که در این مقاله به بررسی دقیق عقد ودیعه و شرایط آن و برخی مفاهیم مشابه که ممکن است با عقد ودیعه اشتباه گرفته شوند، مورد بررسی قرار خواهیم داد.

عقد ودیعه

ودیعه در لغت به معنی سپرده است و منظور از عقد و قرارداد ودیعه این است که شخصی مالی را در امانت شخص دیگری قرار می‌دهد و مقرر می‌شود که در موعد معین یا نامعین آن مال داده شده را پس خواهد گرفت و در واقع شخص دوم فقط از آن تا موعد پس دادن نگهداری خواهد کرد و در زمان مقرر آن را پس خواهد داد، مانند اینکه علی تلفن همراه خود را به حسین می دهد و مقرر می کند که یک ماه دیگر آن را پس خواهد گرفت، و حسین در مدت زمان این یکماه بدون این‌که از تلفن استفاده ایی بکند فقط از آن نگهداری خواهد کرد.

ودیعه حسن بیگدلی

اوصاف عقد ودیعه؟

در قانون برای عقد ودیعه اوصافی ذکر شده است که ما هم در اینجا هر یک از این اوصاف را جداگانه و به زبانی خیلی ساده بیان خواهیم کرد. که این اوصاف به قرار ذیل می باشند؛

ودیعه یک قرارداد معین است

 یعنی باید حتما در قراردادی که بین طرفین بسته می شود، معلوم و مشخص شود که چه چیزی با امانت گذاشته می شود، مانند اینکه علی با ذکر جزئیات گوشی خود، معلوم کند که منظور خود کدام گوشی است

ودیعه یک قرارداد و عقد جایز است

جایز بودن عقد و قرارداد ودیعه بدین معنا است که شخصی که مال را در نزد دیگری قرارداده است می تواند هر زمان که بخواهد آن را پس بگیرد و طرف مقابل نمی تواند بگوید که ما قرارداد داریم و تو نمی توانی زودتر از موعد مقرر آن را پس بگیری. مثلاً در مثال فوق علی می‌تواند بعد از یک هفته برود و از حسین گوشی خود را پس بگیرد.

ودیعه یک عقد مجانی است

و این وصف که آنچنان نیاز به توضییح ندارد و ناگفته هم پیدا است، بدین معنا است ‌که شخصی که مال را نگه می دارد نمی تواند در قبال نگهداری این مال، طلب اجرت بکند، چرا که اگر توافق بر اجرت شده باشد، دیگر عقد ودیعه ایی در کار نخواهد بود و زیر مجموعه قراردادهای دیگری قرار خواهد گرفت.

قرارداد ودیعه می تواند هم به‌صورت شفاهی منعقد شود و هم به‌صورت کتبی

اینکه طرفین در برگه ایی عقد و قرارداد ودیعه منعقد بکنند این در واقع، بصورت کتبی عقد منعقد شده است ولی همانطور که در بالا مشاهده می شود و قانونگذار بیان کرده است، این قرارداد می تواند به‌صورت شفاهی یعنی بدون اینکه در برگه ایی نوشته شود، منعقد گردد که البته همه عقود این چنین می باشند و در واقع با نوشتن بر روی برگه وقوع اختلاف در آینده جلوگیری می شود که ممکن است یکی از طرفین عقد را انکار بکند که در این‌صورت برگه نشان دهنده واقعیت خواهد بود.

مقایسه عقد ودیعه و عقد عاریه

همان‌طور که در بالا بیان کردیم، قرارداد ودیعه بدین معنا است که شخص مالی خود را در اختیار دیگری قرار می دهد تا آن را نگه دارد، اما در این میان قرارداد دیگری به نام قرارداد عاریه وجود دارد که شباهت زیادی به عقد ودیعه دارد که در زیر شباهت ها و تفاوت های آنها را بیان خواهیم کرد که معلوم شود با وجود شباهت زیاد ولی این دو قرارداد جدای از هم می باشند:

تفاوت‌های قرارداد ودیعه و قرارداد عاریه

تفاوتی که برای این دو نوع عقد و قرارداد می توانیم ذکر بکنیم این است که در قرارداد ودیعه، شخصی مال خود را در اختیار دیگری قرار می دهد که تا موعد مقرر آن را نگه دارد و همان مال را دوباره به صاحب مال بازگرداند ولی در قرارداد عاریه چنین نیست و شخصی مال خود را در اختیار دیگری قرار می دهد به این منظور که طرف مقابل از آن استفاده کند و در موعد مقرر آن را بازگرداند، مانند اینکه در مثال بالا علی گوشی خود را به حسین می دهد که از آن تا یکماه استفاده بکند و سر ماه گوشی را برگرداند. و تفاوت بعدی این است که در قرارداد ودیعه اگر مال به هر طریقی از بین برود، طرفی که آن را نگه داشته بود باید مثل آن را بخرد و به صاحب مال بدهد اما در قرارداد عاریه چنین نیست و باید صاحب مال کم و کاستی در نگهداری مال انجام داده است و در غیر اینصورت مسئولیتی نخواهد داشت.

شباهت های قرارداد ودیعه و قرارداد عاریه

در بالا در رابطه با تفاوت هایی که بین این دو قرارداد وجود دارد صحبت کردیم ولی این دو قرار داد همانطور که بیان کردیم بسیار با هم شباهت دارند. یکی از شباهت هایی که دارند این است که در هردو شخصی مال خود را در اختیار دیگری قرار می دهد که از آن نگهداری کند و در هردو این نگهداری بصورت رایگان است و پولی در ازای نگهداری گرفته نمی شود. در رابطه با جایز بودن عقد عاریه همانطور که بالا بیان کردیم، در رباره عقد عاریه نیز جایز بودن جاری است و صلاحب مال می‌تواند هر زمان که بخواهد، مطالبه مال خود را بکند.

شما می توانید برای خواندن مطالب بیشتر و بهر گیری از آموزش حقوق به زبان ساده از وب‌سایت حقوقی حسن بیگدلی دیدن کنید.

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست