عقد مضاربه چیست؟ موسسه حقوقی حسن بیگدلی

عقد مضاربه حسن بیگدلی

عقد مضاربه یکی از نواع عقد است و در این مطلب وبسایت موسسه حقوقی بیگدلی به  تشریح آن می‌پردازد.

بسیاری از واژه ها و مفاهیم در جامعه به علت کمتر استفاده شده اند و با بسیاری از مفاهیم و واژه ها بیشتر مردم آشنایی ندارند و شاید اصلاً برخی از این واژه ها را نشنیده باشند، که یکی از این واژه ها و مفاایم، عقد مضاربه است. این در حالی است که این اصطلاح در جامعه امروزی تقریباً کاربرد زیادی دارد و در بانک ها یا خیلی از موارد از این عقد استفاده می شود، که در این مقاله سعی خواهیم کرد به بررسی دقیق این واژه و اصطلاح و موارد کاربرد آن و برخی مفاهیم مشابه اشاره و توضییحی بدهیم.

عقد مضاربه؟

مضاربه در لغت به معنی زد و خورد کردن آمده است و در معنی اصطلاحی به معنی عقدی است که در آن یک طرف پولی را در اختیار دیگری قرار می دهد تا آن شخص با آن پول به تجارتی بپردازد و سود حاصل از این تجارت را بین خودشان تقسیم بکنند. که در قوانین مختلف در رابطه با این عقد صحبت شده است و ویژگی و شرایطی برای این عقد ذکر شده است که در زیر به این شرایط و ویژگی ها بیشتر خواهیم پرداخت.

ویژگی های عقد مضاربه؟

عقد مضاربه یکی از عقود است و برای هر عقدی شرایط و ویژگی هایی لازم است که در این بخش شرایط مربوط به همه عقود را مورد بررسی قرار می دهیم و در بخش بعدی به ارکان و ویژگی ها و شرایطی که برای عقد مضاربه نیاز است صحبت خواهیم کرد.

قصد و رضای طرفین: یعنی این که طرفین عقد، با رضایت قلبی و بدون وجود زور و اجبار قصد این را داشته باشند که با هم معامله و عقدی انجام دهند.

 اهلیت طرفین: یعنی اینکه طرفینی که قصد معامله و عقد را دارند اولاً اینکه به سن بلوغ رسیده باشند و دوماً اینکه مجنون و دیوانه و سفیه نباشند و در واقع از طرف قانونگذار منعی برای آنها برای انجام معامله وجود نداشته باشد.

موضوع معین که مورد معامله باشد: یعنی اینکه دقیقا معلوم باشد طرفین چه چیزی را می خواهند مورد معامله قرار بدهند، یعنی مثلا یک عدد موتور سیکلت صفر کیلومتر با مشخصات فلان و…

مشروعیت جهت معامله: مالی که طرفین قصد معامله آن را دارند حتما باید مشروع باشد و منعی از طرف شرع و قانون برای آن وجود نداشته باشد، مثلا خرید و فروش خوک مشروعیت ندارد و در واقع نامشروع است و از طرف شرع و قانون پذیرفته نشده است.

عقدمضاربه حسن بیگدلی

ارکان قرارداد مضاربه چیست؟

سرمایه ایی که در اختیار یکی از طرفین قرار داده می شود:

نکته ایی که در این مورد باید حتماً به آن توجه شود این است که این سرمایه حتماً باید وجه نقد باشد و پول رایج ایران باشد و شخص نمی تواند مال یا کالایی را در اختیار طرف مقابل قرار دهد تا با آن تجارتی انجام دهد و طبق گفته قانون باید این سرمایه اولیه پول باشد.

کار و تجارتی که یکی از طرفین انجام می دهد:

در رابطه با اینکه طرفی که سرمایه و پول در اختیار او قرار داده می شود باید به چه نوع تجارتی بپردازد در قانون بحث هایی صورت گرفته است و قانونگذار بیان می کند که اگر در قرارداد بین طرفین، بیان شده باشد که او به تجارت مخصوصی مثل خرید و فروش ماشین، یا واردات فرش و…بپردازد، طرف حتما باید به این نوع تجارت بپردازد ولی اگر در قرارداد بین طرفین نوع تجارت مشخص و معلوم نگردیده باشد، طرف می تواند به هر نوع تجارت و شغلی دست بزند که البته باید این نوع تجارت عرفا سودآور باشد. و ملاک در این مورد عرف خواهد بود.

سود حاصل از تجارت و کار:

در قرار بین طرفین، باید در رابطه با سودی که حاصل می شود و نحوه تقسیم بندی آن صحبت شده باشد یعنی مثلاً ۶۰ درصد سود مال صاحب سرمایه و ۴۰ درصد سود مال عمل کننده خواهد بود، که البته در قرارداد نمی توانند مقدار دقیق این سود را مشخص کنند، مثلا یک میلیون تومان برای صاحب سرمایه، چرا که در این صورت می تواند حالت ربا پیش بیاید. ولی اگر در قرارداد بین طرفین صحبتی در رابطه با نحوه تقسیم بندی سود حرفی به میان نیامده باشد، سود حاصله بصورت مساوی بین آنها تقسیم خواهد شد.

انواع عقد مضاربه؟

در قانون عقد مضاربه را از جهت اینکه موضوع تجارت معلوم باشد یا نه به دو دسته تقسیم کرده اند که در زیر آنها را بررسی خواهیم کرد.

عقدمضاربه مطلق:

همانطور که در بالا بیان کردیم ممکن است در قراردادی که بین طرفین منعقد می شود در رابطه با اینکه شخص بخ چه نوع فعالیت و تجارتی بپردازد حرفی به میان آمده نشده باشد و در این صورت شخص می تواند به هر نوع فعالیتی که عرفاً سود آور است بپردازد.

عقدمضاربه مقید:

در این نوع تجارت همانطور که از نامش پیدا است، فعالیتی که صورت می گیرد مقید به قرار داد است، یعنی حتماً باید به تجارت و فعالیتی که در قرارداد بین طرفین ذکر شده است شخص بپردازد و اگر به آن تحارت ذکر شده نپردازد، اگر خسارتی به بار بیاید آن شخص با تنهایی مسئول جبران خسارت خواهد بود، مثلاً در قرار داد ذکر بشود که طرف باید به واردات فرش دست بزند و این تجارت را انجام بدهد، در حالی که طرف با سرمایه شخص به خرید و فروش ماشین می پردازد که در اینجا اگر قیمت ماشین پایین بیاید و از سرمایه کم بشود، او مسئول جبران خسارت سرمایه خواهد بود.

شما می‌توانید برای خواندن مطالب بیشتر در مورد قرارداد کاری، انواع عقد، وکیل باتجربه در تهران و… از  وب‌سایت حقوقی حسن بیگدلی، وکیل خوب در تهران، دیدن کنید.

 

 

Tags: , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست