طلاق توافقی ؛ حسن بیگدلی وکیل پایه یک دادگستری

طلاق توافقی حسن بیگدلی

طلاق توافقی یکی از موارد حقوقی پرکاربرد است. موسسه حقوقی حسن بیگدلی در این مطلب، موارد حقوقی پیرامون آن را توضیح می دهد. یکی از تلخ ترین واژه های حقوقی و عرفی، واژه طلاق است که در رابطه با پایان زندگی زناشویی به کار گرفته می شود که این واژه از دیر زمان در همه جوامع بشری بوده و امروز نیز هست البته با طرق و روش ها و اسم های گوناگون  و در واقع با طلاق به زندگی مشترک میان زن و مرد خاتمه داده می شود و که اکثر ما با معنا و مفهوم آن آشنایی داریم و امروز در جامعه شاید بیشتر شاهد این حادثه ناگوار باشیم و حتی پرونده های بیشتری نسبت به قبل برای این امر باز و پیگیری می شود. که در این مقاله قصد داریم که با انواع طلاق و موارد مورد به آن تا حدودی بحث کنیم و تا جایی که لازم است مقررات مربوط به آن را و اینکه چه مدارکی نیازمند است که طرفین یعنی زن و مرد برای طلاق به دادگاه ارائه بدهند به اشتراک بگذاریم.

طلاق توافقی چیست؟

کلمه طلاق که واژه ایی است آشنا برای همه ما و تقریبا همه ما با آن آشنا هستیم  و در لغت نامه به معنی جدایی زن و مرد آمده است که این معنی همان معنی حقوقی و عرفی آن است. طلاق توافقی نیز همانطور که از نامش پیدا است و در ذهنیت ما وجود دارد، یعنی جدایی زن و شوهر از یکدیگر با توافق هم. اما چرا طلاق توافقی؟ چرا زوجین همان رویه طلاق را طی نمی کنند؟  خب میتوان دلیل اینکه زوجین در زمان جدایی از یکدیگر با توافق اینکار را انجام می دهند، بخاطر طولانی بودن زمان رسیدگی به پرونده طلاق است و زن و مرد بخاطر اینکه بتوانند در وقت خود صربه جویی بکنند و زودتر به نتیحه برسند و از هم جدا بشوند، به طلاق توافقی روی می آورند.

اما شاید ذهنیتی که خیلی از ما در رابطه با طلاق توافقی داشته باشیم چنین باشد، که در آن حتما زن باید مهریه خود را به مرد ببخشد تا طلاق توافقی صورت بگیرد، در حالی که چنین نیست و طلاق توافقی نیاز نیست حتما در آن مهریه توسط زن بخشیده شود و در واقع هر توافقی در این رابطه برای طلاق که طرفین راضی به این باشند، صورت خواهد گرفت.

مراحل طلاق توافقی به چه صورت است؟

همانطور که در بالا بیان کردیم، زن و مرد برای اینکه در زمان خود صرفه جویی بکنند و اسیر پله های دادگستری نباشند، به طلاق توافقی روی می آورند ولی همین طلاق توافقی، شرایط و مراحل دارد که حتما باید توسط طرفین یعنی زن و مرد رعایت بشود تا بصورت صحیح واقع بشود که در ذیل به این مراحل می پردازیم:

اول از همه اینکه باید یکی از طرفین یا هردو به دفتر خدمات الکترونیک که در اکثر مناطق و استان‌ها تشکیل می شود مراجعه کنند و تقاضای دادخواست طلاق بکنند. در زمانی که توافقی بین زن و مرد نباشد و از طرف یکی از طرفین زن یا مرد اگر تقاضای طلاق شده باشد، دادگاه تا حد امکان سعی خواهد کرد که زوجین را با هم آشتی بدهد و مانع از بروز طلاق بشود، چرا که میدانیم طلاق بهترین راه نیست بلکه آخرین راه است و در صورت عدم توافق، قاضی زن و مرد را به داور ارجاع خواهد داد، که این امر در قانون پیش بینی شده است و اگر نظر داور یا داوران بر عدم امکان سازش بین طرفین باشد، این موضوع به قاضی پرونده ارجاع میدهند که قاضی در این باره رای صادر بکند. این در حالی است که اگر طلاق توافقی، بین زن و مرد باشد، این مرحله ارجاع به کارشناسی دیگر وجود نخواهد داشت و طرفین نیاز نخواهد بود که نظر داور یا داوران را برای قاضی بیاورند و در واقع این خود باعث جلوگیری از اتلاف وقت می شود و سریع به طلاق می انجامد. که البته فقط برای طلاق توافقی، به بخش مشاور با تعیین وقت قبلی مراجعه خواهند کرد و نظر مشاور را به خدمت قاضی خواهند رساند. اما این پایان راه نیست و اگر قاضی به این نتیجه برسد که زن و مرد به هیچ وجه با هم نمیتوانند سازش داشته باشند، گواهی با نام گواهی عدم سازش صادر خواهد کرد، که زوجین باید در ظرف مدت سه ماهه ایی که در قانون پیش بینی شده استاین گواهی را به دفتر ثبت ازدواج و طلاق ارائه بدهند. که اگر در این مدت ۳ ماهه این گواهی را ارائه بدهند و هردوی آنها نیز در دفنر ثبت ازدواج و طلاق حاضر شوند، صیغه طلاق آنها خوانده خواهد شد و زن و مرد از یکدیگر جدا خواهند شد ولی اگر در این مدت ۳ ماهه این گواهی را ارائه ندهند یا اینکه یکی از طرفین زن یا مرد در دفتر ثبت و ازدواج حاضر نشود، صیغه طلاق خونده نمی شود و همچنان در عقد یکدیگر باقی خواهند ماند.

چه مدارکی برای طلاق نیازمند است؟

در زمان مراجعه به دفتر خدمات قضایی و دادگاه حتما باید مدارک و اسنادی را همراه داشته باشیم که مدارک مورد نیاز برای طلاق شامل اصل و کپی شناسنامه ، اصل و کپی کارت ملی و اصل و کپی عقد نامه یا سند ازدواج است. علاوه بر این، اجرای صیغه طلاق، توافقی مستلزم این است که زن در صورت باکره بودن ، گواهی سلامت را به دفتر ثبت ازدواج و طلاق ارائه داده و در صورتی که باکره نیست ، گواهی عدم بارداری خود را به همراه گواهی عدم امکان سازش به دفترخانه برای ثبت طلاق ارائه کند.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد حقوق و آموزش حقوق به زبان ساده از وب‌سایت حقوقی حسن بیگدلی، وکیل خوب در تهران دیدن کنید.

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست