وظایف شورای حل اختلاف ؛ موسسه حقوقی بیگدلی

شورای حل اختلاف حسن بیگدلی

شورای حل اختلاف وظایفی دارد که وبسایت موسسه حقوقی حسن بیگدلی در این مطلب به توضیح ابعاد مختلف آن پرداخته شود.

از ابتدای خلقت انسان اختلاف و دعوا نیز وجود داشته است و امروزه نیز این اختلافات بیشتر شده‌است و شاید خیلی اوقات در جامعه مشاهده بکنیم که دو نفر یا چند نفر بر سر مسئله ایی کوچک، به اختلاف بزرگی بر می‌خورند و دعوایی در این راستا بین آنها پیش می‌آید. در زمان‌های قبل و در امروزه نیز در اکثر موارد سعی می شود که این اختلاف و دعوا توسط ریش سفیدان و بزرگان رفع بشود و طرفین صلح بکنند با همدیگر و در واقع مراجعه به دادگاه علاوه بر وقت و هزینه ایی که برای طرفین ردارد، از نظر عرفی خوبیت ندارد و سابقه خوبی نمی تواند باشد برای طرفین دعوا و در این میان محلی به نام شورای حل اختلاف وجود دارد که تا حد ممکن سعی می کند همچون دادگاه برخورد نکند و در واقع بین طرفین دعوا صلح و سازشی برقرار کند و بیشتر وظیفه ریش سفید را اجرا می کند، که البته در خیلی از موارد هم همانند دادگاه عمل می کند و ما در این مقاله سعی خواهیم کرد تا حد ممکن به وظایف شورای حل و اختلاف بپردازیم و با آنها بیشتر آشنا بشویم.

وظایف شورای حل اختلاف؟

همینطور که در بالا بیان کردیم، شورای حل اختلاف در واقع بیشتر برای حل اختلاف و سازش بین طرفین اختلاف به وجود آمده است و بیشتر آن پیچیدگی دادگاه ها را ندارد و در ابتدا سعی خواهد کرد که طرفین را باهم آشتی و صلح دهد ولی در برخی از موارد هم همانند دادگاه حکم صادر می‌کند. اما این شورا، وظایف و اختیارات خاصی دارد و نمی‌تواند در همه امور دخالت بکند و در قوانین این وظایف و اختیارات ذکر شده است و این شورا نمی تواند خارج از این وظایف وارد شود و اختلاف طرفین را حل و فصل کند و موارد خارج از این وظایف باید در دادگاه مربوطه دعوا که در قانون ذکر شده است مراجعه بکنند. اما وظایف شورای حل و اختلاف به شرح زیر است.

شورای حل اختلاف بیگدلی

الف ـ کلیه امور مدنی و حقوقی:

منظور از امور مدنی و حقوقی، امور ی هستند که در آنها رسیدن به حق هدف است و طرفین اختلاف فقط می خواهند به حق خود برسند مانند دعوای مربوط به اجاره ملک که در آن مالک به فرض به شورا مراجعه می کند که مستاجر را از ملک خود بیرون کند، برعکس امور کیفری که مجازات هدف اصلی است

ب ـ کلیه جرائم قابل گذشت

منظور از جرایم قابل گذشت، جرایمی هستند که اگر شخصی که به دادگاه یا شورا مراجعه کرده است رضایت بدهد و از حق خود منصرف بشود، این دعوا بکلی از طرف دادگاه یا شورا خاتمه می یابد و دیگر پرونده پیگیری نمی شود، در حالی که در برخی از اختلافات و دعوا ها مثل، دزدی اگر شاکی هم رضایت بدهد، دادگاه پرونده را خاتمه نمی دهد و باز هم به پرونده رسیدگی خواهد کرد.

پ ـ جنبه خصوصی جرائم غیرقابل گذشت

همانطور که در بالا بیان کردیم، جرایم قابل گذشت، جرایمی هستند که با گذشت شاکی پرونده خاتمه می یابد و دیگر پیگیری نمی شود و جرایم قابل گذشت در مقابل جرایم غیر قابل گذشت قرار دارند و در این گونه جرایم که در قانون ذکر شده اند حتی اگر شاکی هم گذشت بکند و از حق خود منصرف بشود، بازم دادگاه پرونده را پیگیری خواهد کرد و رای صادر خواهد کرد.

الف ـ دعاوی مالی راجع به اموال منقول تا نصاب دویست‌میلیون (۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال به‌جز مواردی که در تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون در دادگستری مطرح می شوند: در بالا بیان کردیم که شورا حق رسیدگی به امور مدنی و حقوقی را دارا می‌باشد، اما این رسیدگی محدودیت هایی دارد و تا سقف ۲۰ میلیون تومان شورا می‌توان به این امور رسیدگی بکند و اگر اختلافی بیشتر از این مبلغ باشد باید در دادگاه صالح مطرح بشود که در قانون معین شده است.

ب ـ تمام دعاوی مربوط به تخلیه عین مستأجره به‌جز دعاوی مربوط به سرقفلی و حق کسب و پیشه: و در رابطه با اختلافات مستاجر و مالک نیز شورا حق ورود و رسیدگی دارد و می‌تواند آن را پیگیری بکند، البته به جز حق سرقفلی و حق کسب و کار، اما حق سرقفلی و حق کسب و کار چیست؟  حق سرقفلی و کسب و کار در رابطه اماکن تجاری مطرح است و اگر مستاجری با کار کردن در یک مکان تجاری، آن را معروف کند و شناخته بکند، در واقع مالک ملک نمی‌تواند بعد از اتمام قرارداد ملک را تخلیه بکن  مگر اینکه خود مستاجر راضی به این عمل باشد یا اینکه مالک مبلغی پول به مستاجر بپردازد تا او ملک را تخلیه بکند.

ث ـ ادعای اعسار از پرداخت محکومٌ‏ به در صورتی که شورا نسبت به اصل دعوی رسیدگی کرده باشد: منظور از ادعای اعسار، ادعا و درخواستی است که یکی از طرفین دعوا این را می‌گوید که من توانایی و دارایی پرداخت پول را ندارم و در واقع اموالی ندارم که بپردازم، که در قانون برای این مورد هم پیش بینی شده‌است و شورا اگر این مورد را موجه بداند، پیش بینی های خاصی کرده است.

ج ـ دعاوی خانواده راجع به جهیزیه، مهریه و نفقه تا نصاب مقرر در بند (الف) : و دعوایی مربوط به جهیزیه و مهریه که مربوط به امور حقوقی و امور مدنی است و همانطور که در بالا بیان کردیم، این امور می توانند در شورا مطرح بشوند و محدودیت این امور هم تا سقف ۲۰ میلیون تومان است.

چ ـ تأمین دلیل: این اصطلاح و واژه هم که از عنوانش بر می آید، در واقع بدین صورت است که در مواردی که دلیلی در حال از بین رفتن باشد و اگر طرفین اختلاف تا زمان نتشکیل دادگاه صبر بکنند، این دلیل از بین خواهد رفت و دیگر دادگاه نمی تواند با توجه دلایل رای صادر بکند، مثلا زمانی که شخصی پای دیگری را مصدوم می کند، و شخص دوم در دادگاا شکایت می کند ولی دادگاه برای ۶ ماه دیگر زمان تهعیین می کند که پرونده را رسیدگی بکند ولی تا ۶ ماه دیگر اثری از مصدومیت نخواهد بود و در این میان شورا وارد می شود و مقدار مصدومیت را ثبت و ضبط می کند تا دادگاه طبق آن رای صادر کند.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد حقوق و آموزش حقوق به زبان ساده از وبسایت حسن بیگدلی، وکیل پایه یک دادگستری دیدن کنید.

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست