شروط ضمن عقد ؛ وکیل خوب در تهران حسن بیگدلی

شروط ضمن عقد حسن بیگدلی

شروط ضمن عقد از موارد حقوقی است که حسن بیگدلی وکیل خوب در تهران در این مطلب به شرح و بررسی نکات حقوقی مهم آن پرداخته است.

یکی از عقد های مهم و قابل توجهی که قانونگذار تا حدودی نسبت به بقیه عقود مثل عقد اجاره و..به آن توجه کرده است، عقد نکاح و ازدواج است. امر ازدواج از زمان های قبل بوده است و خواهد بود، ولی اینکه این امر به چه صورت تحقق پذیرد و چه حقوقی داشته باشد در زمان های مختلف متفاوت بوده است. امروزه در رابطه با عقد نکاح برخی شروطی در حین نکاح ذکر می شود که خیلی از افرادی که این شروط را می پذیرند و زیر این شروط را امضا می کنند، اطلاع دقیقی از مفاد و کلا مفهوم این شروط ندارند که برخی از این شروط ودقعاً حائز اهمیت هستند و باید با این شروط قبل از عقد نکاح حتما آشنا بشویم. کا در این مقاله سعی خواهیم کرد به بررسی دقیق عقد نکاح و بررسی این شروط بپردازیم.

عقد نکاح چیست؟

نکاح، عقدی است که به موجب آن مرد و زن به منظور تشکیل خانواده در کنار یکدیگر تعهد با این امر می کنند. و با به میان آمدن عقد نکاح طرفین این امر یعنی زن و مرد مکلف می شوند که وظایفی مانند پرداخت نفقه از طرف مرد به زن انجام پذیرد. همانطور که در بالا بیان کردیم قانونگذار تا جایی که توانسته است نگاه ویژه ایی نسبت به این عقد داشته است که یکی از اینها همین پیش بینی شروط است که در زیر به آنها می پردازیم.

شروط ضمن عقد چه شروطی هستند؟

همانطور که میدانیم اذن طلاق در زندگی با مرد است و مرد هر زمان که بخواهد می تواند همسر خود را طلاق  بدهد، که البته اگر بدون دلیل خاص و ذکر شده در قانون این کار را انجام دهد، مرد باید نصف اموال خود را به زن ببخشد، اما با این حال با شروطی که در زیر به آنها خواهیم پرداخت، به زن هم اجازه داده می شود که طلاق خود را در صورت وجود شرایط زیر از دادگاه بخواهد و دادگاه باید به آن ترتیب اثر بدهد. این شروط شامل ۱۲ شرط به قرار ذیل هستند؛

1)استنکاف شوهر از دادن نفقه زن به مدت شش ماه؛ یعنی اگر شوهر زن تا شش ماه نفقه زن را نپردازد بدون دلیل موجه، زن می تواند طلاق خود را از دادگاه بخواهد و اگر دادگاه این مورد را احراز بکند، زن را مطلقه خواهد کرد و او را طلاق خواهد داد.

2)بدرفتاری غیرقابل تحمل مرد با زن و فرزندان: یعنی در زندگی زناشویی و مسائل خانوادگی رفتار مناسبی نداشته باشد و خشونت بکار ببرد که البته باید حتما این مورد را دادگاه تشخیص بدهد و صرف گفتن زن کافی نیست و باید محرز بشود.

3)بیماری خطرناک غیرقابل درمان مرد در حدی که سلامت زن را به خطر اندازد.

شروط عقد حسن بیگدلی

4)جنون مرد در مواردی که فسخ نکاح شرعاً ممکن نباشد. دیوانه بودن مرد در زمانی که امکان فسخ نباشد.

5)اشتغال مرد به کاری که به حیثیت و آبروی زن و مصالح خانوادگی او لطمه می‌زند: هر مردی در زندگی برای تامین نیازها و تامین معیشت زندگی کار می کنند و اقسام مختلفی کار در جامعه وجود دارد. انجام برخی از کار ها از طرف برخی اشخاص خارج از حیثیت فردی و اجتماعی برخی افراد است، مثل اینکه سیاستمداری بیاید مسافرکشی بکند، خب با قبول این شرط، زن می تواند در چنین صورتی طلاق خود را از دادگاه خواستار بشود. که البته برخی از اعمال مانند گدایی که کلا قبح ذاتی دارد و زن حتما می تواند در چنین صورتی طلاق خود را خواستار بشود.

6)محکومیت شوهر به حکم قطعی به مجازات پنج سال حبس یا بیشتر

7)اعتیادی که به اساس خانوادگی ضرر بزند مانند اعتیادی که منجر به بیکاری مرد، فروش اثاثیه منزل و وارد کردن ضرر به سلامت جسمی و روحی زن و فرزند شود.

8)ترک بدون علت خانواده یا غیبت یکسره شش ماهه بدون دلیل موجه: که حتما باید این غیبت بدون علت باشد واگرنه با غیبت با دلیل موجه شامل این شرط نمی شود مانند اینکه شخصی نظامی مجبور باشد به مدت یکسال به ماموریت برود که در اینجا دلیل شوهر موجه است و شامل این شرط نخواهد شد.

9)محکومیت قطعی مرد در اثر ارتکاب به جرم و اجرای هرگونه مجازات اعم از حد و تعزیر در اثر ارتکاب به جرمی که مغایر با حیثیت خانوادگی و شئون زن باشد

10)در صورتی که پس از گذشت پنج سال مرد در خصوص فرزند دار شدن مشکل داشته باشد.

11) در صورتی که مرد مفقودالاثر شود و ظرف شش ماه پس از مراجعه زن به دادگاه پیدا نشود:  برای مفقودالاثر نامیده شدن مرد اشخاص در قانون شرایط خاصی پیش بینی شده است مانند این که ۲ سال پیاپی هیچ خبری از شخص نباشد. و این شش ماهی که در این قسمت پیش بینی شده است، شش ماه پس از مراجعه زن به دادگاه برای طلاق است.

12) مرد، همسر دیگری بدون رضایت و اجازه زن اختیار کند: این شرط هم باعث می شود که مرد بدون اذن و اجازه همسر خود نتواند زن دیگری بگیرد و باید حتما رضایت زن خود را داشته باشد و اگرنه زن اول خود میتواند طلاق خود را از دادگاه بخواهد.

نکاتی درباره شروط عقد نکاح حسن بیگدلی وکیل خوب در تهران

در رابطه با شروطی که در ضمن عقد نکاح ذکر می شود تا حدودی توضیح دادیم و تا حدودی آنها را شناختیم‌ که حتما باید مرد آن ها را بخواند و قبول کند و با علم به این شروط آنها را امضا کند. ولی این این شروط تنها طروطی نیستند که در عقدنامه ذکر می شوند بلکه اگر طرفین بخواهند می توانند شروط دیگری نیز در عقدنامه تعیین بکنند که البته این شروط باید حتما شرایطی مانند اینکه نفعی داشته باشد و عقلایی باشد، داشته باشد شرط.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره از وکیل پایه یک دادگستری، وکیل خوب در تهران و وکیل کیفری خوب در تهران با ما تماس بگیرید.

موسسه حقوقی حسن بیگدلی

تهران، خیابان آزادی، رو به روی خیابان دکتر غریب، پلاک ۱۳۸، طبقه سوم، واحد ۱۴

راه‌های ارتباطی

09122281627

09917281627

02166574311

Instagram: @Hassanbigdeli_lawyer اینستاگرام حسن بیگدلی

https://www.aparat.com/HassanBigdeli_lawyer

https://hassanbigdeli.ir

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست