سجل کیفری و سجل قضایی چیست؟

سجل قضایی حسن بیگدلی

در زندگی هر شخصی ممکن است اتفاقاتی پیش بیاید که این اتفاقات در زندگی او تاثیر گذار باشند. باعث بشوند این اتفاقات از برخی حقوق در جامعه این فرد را محروم کند. البته در گذشته چنین نبود و اشخاص در صورت انجام خیلی از کارها، او را مجازات و پس از انجام این مجازات در هیچ جایی این امر ثبت نمی شد. ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و امکانات افراد در برخی موارد پس از انجام کارهایی، این امور در سابقه فرد ثبت می‌شود. در این مقاله وب‌سایت موسسه حقوقی حسن بیگدلی سعی خواهیم کرد که ببینیم منظور از سجل قضایی چیست و انواع آن چیست و چگونه در سابقه فرد موثر و ثبت می شوند و این رفتارها چه شرایطی باید داشته باشند.

سجل قضایی چیست؟

سجل کلمه و واژه‌ایی است که بیشتر در جامعه شنیده می‌شود و سجل در لغت به معنی «نامه احکام و عهدنامه» بیان شده است. در اصطلاح عبارت است از شناسنامه، در واقع سجل قضایی همانند شناسنامه که نشان دهنده هویت انسان‌ها است، سجل قضایی نیز نشان دهنده سوابق اعمالی شخص است. که این سجل قضایی به انواعی تقسیم بندی می شود که در ادامه مجله حقوقی حسن بیگدلی به آنها می‌پرداخت.

انواع سجل قضایی؟

سجل‌ها بر اساس این‌که در چه مقطعی یاداشت کننده سابقه افراد باشند، متفاوت است. بر اساس تقسیم بندیی که برای سجل قضایی انجام داده‌اند، آن را به ۴ دسته تقسیم کرده‌اند، که عبارت است از؛

سجل کیفری

همان‌طور که از نامش پیدا است، این نوع سجل مربوط به جرم‌های شخص مورد نظر می‌شود، یعنی اگر شخص مرتکب جرمی در گذشته شده باشد با وجود شرایطی که در ادامه خواهیم گفت، این جرم در سابقه او ثبت خواهد شد، یعنی با مرتکب شدن شخص به جرمی، تاریخ جرم، تاریخ محکومیت و تاریخ شروع و خاتمه مجازات و سوء پیشینه فرد و برخی دیگر از موارد کیفری را در سابقه او درج خواهند کرد.

سجل اداری

این نوع سجل هم مربوط به وظایف اداری اشخاص است، یعنی اگر شخصی در زمان انجام وظایف اداری، از کار خود انفصال بشود یا اخراج بشود یا کلا هر نوع تخلف دیگری اگر انجام دهد در سجل کیفری او ثبت خواهد شد.

سجل مدنی

این نوع سجل هم مربوط به بخش مدنی و دعوا های مدنی اشخاص است، یعنی اگر دو شخصی به اختلاف رسیدند و این اختلاف را به دادگاه ببرند، این نوع دعوا در سابقه طرفین درج خواهد شد.

سجل بازرگانی

در سجل بازرگانی، امور مربوط به مسائل تجارتی شخص از قبیل ورشکستگی و دیگر موارد در آن ثبت خواهد شد.

سوء پیشینه چیست؟

تصوری و تعریفی  که از سوء پیشینه در ذهن اکثریت افراد جامعه و عرف ساخته شده‌است با واقعیتی که از سوء پیشینه وجود دارد بسیار متفاوت است. چنین تصور می‌شود که هر فرد هر جرمی انجام دهد سریعا این جرم در سابقه او ذکر و ثبت می‌شود، در حالی که به هیچ وجه چنین نیست و لازم است که در این رابطه به بررسی دقیق این اصطلاح بپردازیم.

سوء پیشینه یا همان محکومیت کیفری موثر زمانی به وجود خواهد آمد که شخصی مرتکب جرمی بشود که البته این جرم باید عمدی باشد، که در جرائم غیر عمدی چنین نیست. پس از طی مراحل قانونی شخص باید در دادگاه با حکم قطعی مجرم شناخته شود، در این‌صورت است که می‌توان گفت این جرم در سابقه او ثبت خواهد شد، که این سوء پیشینه نیز مدت زمان خاص خود را دارا است. پس از گذشتن مدتی از اتمام مجازات، آن نیز از سابقه فرد پاک خواهد شد و همانند فردی که هیچ گونه جرمی انجام نداده است، خواهد بود.

سجل کیفری حسن بیگدلی

چه زمانی طول می کشد تا سوء پیشینه از سابقه شخص برطرف شود؟

قانونگذار با توجه به نوع جرم ارتکابی از طرف افراد، مدت سابقه‌ایی که در سجل کیفری فرد باقی می‌مانند را تقسیم بندی کرده‌است که به قرار ذیل است؛

الف: هفت سال در محکومیت به مجازات‌های سالب حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی

ب: سه سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنیٌ علیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه چهار

پ: دو سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنیٌ علیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه پنج

یعنی قانونگذار در شدیدترین جرائم که مربوط به قتل می‌باشد، بازه زمانی ۷ سال را در نظر گرفته است و پس از اتمام مجازات اصلی و پس از ۷ از آن فرد هیچ‌گونه سابقه‌ایی از قتل در پرونه قضایی او موجود نخواهد بود.

نکاتی در پیرامون سابقه قضایی

در رابطه با اطفال و نوجوانان زیر ۱۸ سال، سابقه‌ایی به نام سابقه قضایی وجود نخواهد داشت.

هر فردی در صورت تمایل می‌تواند از سابقه قضایی خود، رونوشت بخواهد، که البته امروزه با وجود وسایل الکترونیکی، افراد می‌توانند به‌صورت اینترنتی با مراجعه به سایت سجل قضایی و با وارد کردن مشخصات خود، سابقه خود را مشاهده بکنند.

 که البته در صورت مراجعه به‌صورت حضوری حتما باید شرایط زیر را حتما رعایت بکنید:

۱- اصل و کپی شناسنامه

۲- اصل و کپی كارت ملي

۳- يك قطعه عكس جديد رنگي تمام رخ زمينه سفيد بدون عينك (براي خانم‌ها بدون آرايش)

۴- معرفي نامه از محل كار و يا تكميل فرم درخواست

۵- همراه داشتن كد پستي ۱۰ رقمي به همراه آدرس كامل پستي

برای خواندن مقالاتی در مورد آیین نامه سجل قضایی، سجل کیفری در قانون جدید و استعلام سجل کیفری می توانید از مجله حقوقی حسن بیگدلی، وکیل پایه یک دادگستری، دیدن کنید.

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست