دیوان عدالت اداری ؛ وب‌سایت موسسه حقوقی حسن بیگدلی

دیوان عدالت اداری - حسن بیگدلی

دیوان عدالت اداری ؛ هدف و فلسفه اصلی به وجود آمدن حقوق و قوانین در همه جوامع و در همه زمان ها این بوده است که اشخاص در چارچوب حقوق خود رفتار بکنند و به اشخاص دیگر ضرر وارد نکنند که در این صورت قانون و قوانین با آنها برخورد خواهد کرد و تصمیمات لازمه را اتخاذ خواهد کرد. اما اینکه افراد چه نوع حقوقی از حقوق دیگران را زیر پا بگذارند می تواند متفاوت و مرجع رسیدگی کننده متفاوتی داشته باشد. که یکی از این مراجع، دیوان عدالت است که در قانون وظایفی برای این مرجع ذکر و تعیین شده است که در این مقاله تا حد امکان یعی خواهیم کرد که با وظایف و مسئولیت های این دیوان بیشتر آشنا بشویم.

دیوان عدالت اداری حسن بیگدلی

وظایف و اختیارات دیوان عدالت

در قانون برای دیوان عدالت اداری وظایفی ذکر شده است، که این وظایف و اختیارات دیوان عدالت اداری به شرح زیر است؛

رسیدگی به شکایت از تصمیمات و اقدامات مأمورین واحدهای دولتی، وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌های دولتی و…

رسیدگی به شکایات و اعتراضات مردم نسبت به آرا و تصمیمات قطعی کمیسیون‌ها، هیئت‌ها و شوراهایی که بر طبق قوانین مختلف در وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌ها، ادارات دولتی و شهرداری‌ها تشکیل شده و به مسائل خاصی رسیدگی می‌کنند؛ مانند هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری، کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری و…

رسیدگی به شکایات مربوط به تصویب‌نامه‌ها، آیین‌نامه‌ها و دیگر نظامات و مقررات دولتی و شهرداری که بر خلاف شرع یا قانون یا خارج از حدود اختیارات قوه مجریه صادر شده باشد.

رسیدگی به شکایات قضات و کارمندان مشمول قانون استخدام کشوری و سایر مستخدمین واحدها و مؤسسات از حیث تضییع حقوق استخدامی (گروه، پایه، رتبه، درجه، ترفیع، حق اشتغال، مرخصی، محل خدمت، مأموریت، معذوریت، بازنشستگی، اخراج، بازخرید و..)

همانطور که مشاهده می کنیم دیوان عدالت در واقع مرجعی است که مردم می توانند با مراجعه به آنجا از مامورین و سازمان ها طرح دعوا بکنند و این طرح دعوا تقریبا همانند دعواهای دیگر است .

شعب دیوان عدالت

در دیوان عدالت  شعبی وجود دارد که هر کدام کار مخصوص به خود را انجام می دهند که این شعب به دو دسته تقسیم می شوند؛ شعب بدوی_شعب تجدیدنظر

شعب بدوی: همانطور که از نام این شعبه پیدا است، شعبه ایی است که بدواً و در ابتدا دعوا مطرح شده را بررسی می کند، یعنی افراد و مردم اگر شکایتی نسبت به مامورین دولتی یا آیین نامه هایی که تصویب شده داشته باشند، باید در ابتدا در این شعب از دیوان عدالت طرح دعوا بکنند

شعب تجدید نظر: این شعبه در مرحله ایی بالاتر از شعب بدوی قرار دارد و زمانی که مردم دعوایی مطرح کردند در دیوان عدالت اداری، و در شعبه بدوب نسبت لهبه دعوا حکمی صادر شد، اگر اعتراضی بین طرفین نسبت به رای مومود باشد، هر یک می توانند در این شعب نسبت به حکم صادر شده در شفعب بدوی تجدید نظر بکنند و از این شعبه بخواهند که در رای صادر سده بازنگریی داشته باشد.

دفاتر اداری دیوان عدالت اداری

در قانون در رابطه با اینکه دفاتر دیوان عدالت در کما و چگونه باید تشکیل شوند، پیش بینی هایی صورت گرفته است و بیان شده است که دفاتر دیوان عدالت اداری در مرکز استانها و برای دسترسی بیشتر شهروندان در تمام نقاط کشور به دیوان عدالت اداری تشکیل شده اند.

دفاتر اداری دیوان در محل دادگستری یا دفاتر بازرسی کل کشور در هر یک از مراکز استان ها تأسیس می‌گردد و وظایف زیر را به عهده دارد :

الف ) راهنمایی و ارشاد مراجعان ؛

ب ) پذیرش و ثبت دادخواست‌ها و درخواست های شاکیان ؛

ج ) ابلاغ نسخه دوم شکایات یا آراء صادر شده از سوی دیوان در حوزه آن دفتر که از طریق نمابر یا پست الکترونیکی یا به هر طریق دیگری از دیوان دریافت کرده‌اند.

د ) انجام دستورات واحد اجرای احکام دیوان در حوزه مربوط به آن دفتر .

واحد اجرای احکام دیوان عدالت

همانطور که در بالا بیان کردیم، در دیوان شعبه های بدوی و تجدنظر برای صدور رای و تجدید نظر از رای پیش بینی شده است. اما آیا این احکام به تنهایی می توانند حقوق زیاندیده و مردم را تضمین بکنند؟ یعنی این احکام که صرفا یک عدد برگه هستند می توانند حق زیاندیده را پس بگیرند؟ مسلم است که باید حتما در پشت این احکام ضمانت اجرا ها و قواهایی موجود باشد که حقوق ضایع شده افراد را تضمین بکند. که در قانون واحد اجرای احکام پیش بینی شده است که شخصی که طبق احکام محکوم شده است باید به مفاد حکم هر آنچه باشد عمل کند، مثل اینکه اگر طرفی از طرفین دعوا به خسارتی محکوم شده باشد، باید آن را ظرب یکماه پرداخت بکند و اگرنه واحد اجرای احکام خود راساً وارد دعوا خواهد شد و طرف را مجبور خواهد کرد که این وظیفه را انجام دهد.

شیوه انتخاب قضات دیوان عدالت

مطابق قانون، تمام قضات واجد شرایط با حکم رئیس قوه قضائیه انتخاب می شوند. قضات منصب دیوان عدالت اداری می‌بایست حتما 10 سال سابقه کار قضایی داشته باشند. این قانون در مورد قضاتی که مدرک کارشناسی ارشد، دکتری و یا مدرک حوزوی همتراز در یکی از گرایش های رشته حقوق دارند به 5 سال سابقه کار قضایی تخفیف یافته است.

باید ذکر کرد که قضاتی که قبل از این 5 سال در دیوان عدالت سابقه داشته اند از این حکم مستثنی هستند.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد حقوق و آموزش حقوق به زبان ساده از وبسایت حسن بیگدلی، وکیل خوب در تهران و وکیل پایه یک دادگستری دیدن کنید.

Tags: , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست