دیه چیست؟

folder_openآموزش حقوق به زبان ساده
commentبدون دیدگاه
دیه چیست حسن بیگدلی

دیه چیست ؟ دیه چگونه محاسبه می‌شود؟ یکی از پرکاربرد ترین مطالب در علم حقوق، دیه است. مجله حقوقی موسسه حسن بیگدلی با انتشار این مطلب سعی دارد بخش کوچکی از این موضوع پیچیده و قابل بحث را تشریح و ابعاد مختلف آن را بررسی کند.

در ماده ۴۴۵ قانون مجازات اسلامی این‌گونه بیان شده: (دیه مقدار مال معینی است  و در شرع مقدس به سبب جنایت غیرعمدی بر نفس، عضو یا منفعت یا جنایات عمدی در مواردی که به هر جهت قصاص ندارد مقدر نشده است.)

در عرف هم این‌گونه می گویند: هر کس عمدا یا سهوا یا در نتیجه‌ی بی احتیاطی بر جان، سلامتی یا مال کسی ضرر برساند باید خسارت وارد شده را جبران کند؛ حالا اگر به جسم و بدن کسی آسیب برسانیم باید دیه آن را پرداخت کنیم و مجازات اصلی شخص مرتکب هم پرداخت دیه است؛ ولی اگر کسی در این نوع آسیب فوت شود قتل محسوب می شود، که دیه آن،  قصاصِ شخصِ مرتکب کننده جرم است.

قاتل چه موقعی قصاص نمی‌شود؟

۱) در جایی که جرم اتفاق افتاده عمدی بوده باشد ولی خانواده مقتول(کسی که کشته شده) با قاتل به این نتیجه برسند که قصاص را نمی‌خواهند، قاتل باید دیه را پرداخت کند.

۲)زمانی که جرم غیرعمدی باشد، فرد مجرم دیگر قصاص نمی‌شود و باید دیه پرداخت کند.

دیه حسن بیگدلی

انواع دیه

دیه قتل

اگر شخصی، فرد دیگری را به قتل برساند، مجازات او برابر دیه انسان کامل می باشد، که باید فرد مجرم دیه کامل یک انسان را پرداخت کند. مقدار دیه هر سال توسط قوه قضائیه مشخص می‌شود.

دیه جرح و زخم

شخص مرتکب جرم باعث، کبودی، تورم، خراش بدن شخصی شود و جراحتی به وجود بیاورد بایستی دیه آن خراش و زخم را پرداخت کند.

دیه منفعت عضو

اگر مرتک جرم باعث آسیبی به عضوی شود که خود عضو آسیب نبیند اما آن نفعی که می‌رساند را از بین ببرد، مثلا گوش برای شنیدن است و شنوایی را از دست بدهد ولی گوش سالم باشد، باید مقدار دیه‌ی منفعتی که آن عضو دارد را پرداخت کند.

دیه اعضای بدن

اگر یک عضوی از بدن، تنها یکی از آن در بدن وجود داشته باشد و ان عضو از بین برود یک دیه کامل به آن عضو تعلق می‌گیرد ولی اگر از آن عضو دو تا وجود داشته باشد و یکی از آنها آسیب ببیند، نصف دیه کامل به آن تعلق می‌گیرد، ولی اگر هر دو عضو از بین بروند دیه کامل تعلق می‌گیرد.

نحوه محاسبه دیه

۱-مرد و زن بودن ۲-زمان جرم و مکان جرم ۳-نوع آسیب

مرد و زن بودن

جنسیت فرد در تعیین میزان دیه موثر است؛ دیه زن نصف دیه مرد است و در دیه عضوهای منفعت دار تا کمتر از یک سوم دیه کامل باشد دیه مرد وز ن برابر میشود ولی وقتی دیه یک سوم یا بیشتر شود دیه زن به نصق دیه مرد کمتر می‌شود.

زمان جرم و مکان جرم

هر وقت عملِ مجرم و فوتِ فرد قربانی هر دو در ماه های حرام (ذی الحجه، رجب، محرم و ذی القعده) و در محدوده خانه خدا انجام شود چه از روی عمد و چه غیرعمد علاوه بر این‌که دیه کامل انسان را باید بپردازد یک سوم دیه کامل هم به آن اضافه می‌شود، که این اضافه شدن برای زن و مرد یکی است، بالغ و غیربالغ هم یکی است و حتی اگر مسئول پرداخت دیه بیت المال کشور باشد برای آن ها هم همین حکم جاری است، ولی در مورد آسیب به عضو این حکم اجرا نمی‌شود.

نوع آسیب

به این موضوع اشاره دارد که دیه هر یک از اعضای بدن با یکدیگر متفاوت است، همچنین دیه مرگ بیشتر از همه است و دیه اعضایی که باعث از کار افتادگی و فلج شدن شود برابر با دیه مرگ است.

آیا دیه هم به ارث میرسد؟

پس از کشته شدن شخص اگر اولیای دم او درخواست دیه را کنند به همه وارثین (ارث برندگان) ارث می‌رسد به جز اقوام مادریش.

اگر قاتلین چند نفر باشند دیه چگونه پرداخت میشود؟

بایستی همه آن افرادی که باعث قتل شده اند به طور مساوی سهم خودشان از دیه کامل را پرداخت کنند.

 

شما می توانید برای خواندن مطالب بیشتر در مورد دیه کبودی و دیه شکستگی پا از وب‌سایت موسسه حقوقی حسن بیگدلی، وکیل پایه یک دادگستری، دیدن کنید.
 
Tags: , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست