دستور موقت چیست؟ حسن بیگدلی وکیل پایه یک دادگستری در تهران

دستور موقت حسن بیگدلی

دستور موقت یکی از موارد حقوقی بسیار پر کاربرد است و وب‌سایت موسسه حقوقی حسن بیگدلی در این مطلب نکات حقوقی مربوط به آن را بررسی و توضیح می‌دهد.

پیشرفت جامعه و تکنولوژی همواره بیشتر به نفع جامعه و انسان ها بوده است و انسان تا حد ممکن از این امکانت بهره گرفته و می گیرد و بسیاری از امور خود را خیلی زودتر و سریع تر انجام می دهد. اما با پیشرفت جامعه ما معایبی را هم مشاهده می کنیم که یکی از آنها را می توان در دادگاه ها مشاهده کرد و پرونده هایی که در دادگاه ها تشکیل شده. یعنی با گذشت زمان پرونده هایی که در دادگاه ها تشکیل می شود به مراتب خیلی بیشتر از گذشته است و ممکن است برای تشکیل جلسه یک پرونده سال ها طول بکشد و در همین ایام چند سال حقی از حقوق مردم ضایع بشود. در این میان قانونگذار موردی را پیش بینی کرده است که چون زمان تشکیل دادگاه در اکثر موارد طولانی خواهد بود، دستوری با عنوان دستورموقت از طرف دادگاه تا زمان تشکیل دادگاه پیش بینی کرده است، که در این مقاله به بررسی دقیق این دستور و شرایط و نحوه صادر آن خواهیم پرداخت.

دستورموقت حسن بیگدلی

دستور موقت چیست؟ موسسه حقوقی حسن بیگدلی

شاید این اصطلاح را بعضا شنیده باشیم ولی زیاد با معنای آن شنا نباشیم. به دستور موقت که دادرسی فوری نیز گفته می شود عبارت از اینکه، دادگاه تا زمان تشکیل جلسه اصلی که منشی دادگاه تاریخ آن را اعلام میکند، درباره پرونده و موضوعی که مطرح شده، تصمیمی موقتی تا تشکیل جلسه اصلی می گیرد و در واقع از عنوان موقتی این دستور این امر کاملا پیدا است. البته صدور این دستور موقت به این صورت نیست که دادگاه تشکیل بشود و طرفین در این دادگاه حاضر بشوند تا دستور موقت صادر بشود، این دستور در واقع در مواردی استثنایی و درخواست یکی از طرفین صادر می شود که دارای شرایطی است که حتما باید در زمان درخواست طرف از دادگاه برای صدور دستور موقت موجود باشد و جلسه بدان ملنا تشکیل نمی شود و فقط این شرایط مهم است کا باید دادگاه آنها را احراز بکند تا دستور موقت صادر بکند.

شرایط صدور دستور موقت؟ یا شرایط دادرسی فوری

همانطور که در بالا بیان کردیم، صدور دستور موقت یک امر استثنایی است و نیاز به احراز شرایطی از طرف دادگاه دارد که اگر این شرایط موجود نباشد، دادگاه دستور موقت صادر نخواهد کرد، که در زیر به این شرایط خواهیم پرداخت:

تعهد مورد ادعای خواهان، حالّ باشد و لذا برای تعهد مدت دار نمی توان درخواست نمود. یعنی به فرض مثال اگر شخصی چکی در دست داشته باشد ولی زمان آن فرا نرسیده باشد و به فرض ۲۰ روز تا تاریخ آن مانده باشد، او نمی تواند برود در دادگا و درخواست صدور دستور موقت بکند.

دستور موقت هزینه ندارد مگر اینکه از دادگاهی درخواست شود که به اصل دعوی رسیدگی نمی کند: یعنی اگر در دادگاهی دادخواست و دعوای خود را مطرح بکنیم و از همان دادگاه بخواهیم که دستور موقت صادر بکند، در این موارد هزینه ایی از شخص درخواست کننده گرفته نخواهد شد ولی اگر به فرض مثال در دادگاه تهران دعوای خود را مطرح بکند و در دادگاه زنجان درخواست صدور دستور موقت بکند، در این موارد باید هزینه دستوری موقت که در قانون مقدار آن تعیین شده است را پرداخت بکند.

 مکان دادرسی فوری ممکن است در غیر دادگاه مانند منزل قاضی، محل مورد دعوی و غیره باشد. یعنی حتما نیاز نیست که صدور دستورموقت در دادگاه صورت بگیرد و همانطور که بیان کردیم می تواند در خارج از دادگاه هم این دستور صادربشود.

مواردی که باعث صدور دستورموقت می گردد: و همانطور که در فوق بیان کردیم صدور دستور موقت یک استثنا است و همیشه نمی تواند از طرف دادگاه صادر بشود. در اینجا به این موضوع خواهیم پرداخت که در چه مواردی دستورموقت صادر می شود و چه اموری هستند که دادگاه می تواند در صورت وجود آن امور دستور موقت صادر بکند که در زیر آنها را بررسی می کنیم:

 اموری که محتاج به تعیین تکلیف فوری دارد

اصل کلی و مهم که باعث صدور این دستور یعنی دستورموقت می شود، فوریت است یعنی اگر فوراً در رابطه با موضوعی که به وجود آمده است تعیین تکلیف نشود، یا کلا موضوع از بین خواهد رفت یا اینکه خسارات زیادی به بار خواهد آمد، مثلا اگر دعوایی بین الف و ب در رابطه با اینکه الف ساختمانی می سازد که این ساختمان غیر مجاز است و به شخص ب زیانی دارد وارد می آورد با ساختن این ساختمان و اگر شخص ب منتظر بماند که جلسه دادگاه تشکیل بشود و در آن زمان نسبت به این موضوع تصمیم گیری بشود، شخص الف خسارات زیادی به ب وارد خواهد آورد و ب نیازمند است که از زیان های زیاد جلوگیری کند که دادگاه فوراً در این مورد دستوری با عنوان اینکه شخص الف تا زمان تشکیل دادگاه و صدور رای از ادامه ساختن ساختمان دست بردارد و تا آن زمان صبر بکند.

شما می توانید برای خواندن مطالب بیشتر در مورد نمونه دادخواست تقسیم ترکه و اجرت المثل ایام تصرف، اختلاف در مالکیت در تقسیم ترکه و… از مجله حقوقی حسن بیگدلی، وکیل پایه یک دادگستری، دیدن کنید.

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست