انواع حکم قضایی چیست؟

folder_openآموزش حقوق به زبان ساده
commentبدون دیدگاه
حکم قضایی حسن بیگدلی

در تمامی دادگاه های کشور برای رسیدگی به پرونده بایستی طرفین دعوا حاضر باشند. سپس بعد از مراحل رسیدگی به پرونده و دریافت حکم قضایی، حکم اجرا می‌شود. این احکام به دو دسته حکم حضوری و حکم  غیابی تقسیم می‌شوند.

در نظر داشته باشید که این احکام، انواع مختلفی دارند و به دو نوع حکم اعلامی و حکم تاسیسی تقسیم می‌شوند. در ادامه این مقاله، وب‌سایت موسسه حقوقی حسن بیگدلی به تشریح انواع حکم می‌پردازد.

حکم قضایی اعلامی

یعنی حالت و وضعیتی که در گذشته بوده و هست و صرفا آن را اعلام می‌کنند. یعنی وضعیت و حالت جدیدی را با خود به همراه ندارد.

به عنوان مثال فرد شاکی به دادگاه مراجعه می‌کند و درخواست رسیدگی به خواسته اش را می‌کند که نمی‌تواند چکی را که یک شخص به او بدهکار بوده و در ازای آن بدهکاری یک فقره چک را به شخص طلبکار می‌دهد.

اما در تاریخ مشخص شده، شخص طلبکار نمی‌تواند آن را وصول کند و حساب شخصی فرد خالی است، در این قضیه دادگاه دعوای دو نفر را بررسی می‌کند و بدهی یکی را بر دیگری اعلام می‌کند، به این نوع حکم “حکم اعلامی” می‌گویند.

چون باعث دادن یک حکم حقوقی جدیدی نشده است و صرفا دادگاه وارده آن را اعلام کرده، چون قبل از دادن حکم دادگاه کاملا مشخص بوده که فرد بایستی طلب خودش را پرداخت کند، یعنی دادگاه حالتی که در گذشته بود را فقط اعلام می‌کند.

حکم قضایی بیگدلی

حکم تاسیسی

کاملا برعکس حکم اعلامی است. گاهی اوقات دادگاه با دادن حکم جدید، وضعیت جدیدی را ایجاد می‌کند.

به عنوان مثال حکم طلاق که تاسیسی است، یعنی از زمان دادن حکم طلاق که برای زوجین صادر می‌شود تا زمانی که طلاق جاری می‌شود، از آن لحظه ی بعد از طلاق، آثار طلاق بر آنها اجرا می‌شود.

حالا پس از اعلام حکم، قاضی مسئول پرونده رای خود را بر طبق قانون صادر می‌کند، اما این صادر شدن به تنهایی کافی نیست و ممکن اس فرد متهم از انجام حکم صادره سرباز زند؛ از این رو حکم های صادر شده به دو بخش (احکام لازم الاجرا و احکام غیر لازم الاجرا) تقسیم می‌شوند.

حکم لازم الاجرا چیست؟

حکمی که فرد محکوم را وادار به عمل می‌کند و در صورت عدم انجام کار، فرد شاکی یا کسی که حکم به نفع او صادر نشده می‌تواند از دادگاه تقاضا کند تا حکمش را اجرا کنند، باز هم در صورت امتناع شخص با مراجعه به اجرای احکام دادگستری در خواست صدور اجرائیه را کند.

تفاوت احکام لازم الاجرا و غیرلازم الاجرا

می‌توان گفت که احکام لازم الاجرا نیازمند استفاده از ابزارهای صدور اجرای حکم است ولی حکم غیر لازم الاجرا بر عکس آن است که نمی‌توان اجرای آن را در خواست کرد.

برای خواندن مقالاتی در مورد انواع حکم قضایی، حکم قضایی چیست و… می توانید از مجله حقوقی حسن بیگدلی، وکیل پایه یک دادگستری، دیدن کنید.

Tags: , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست