جعل یعنی چه ؟ حسن بیگدلی وکیل خوب در تهران

جعل یعنی چه حسن بیگدلی

جعل یعنی چه ؟ وب‌سایت موسسه حقوقی حسن بیگدلی (وکیل خوب در تهران) در این مطلب نکات حقوقی مربوط به جعل را بررسی می‌کند.

در گذشته تعداد جرم های که اتفاق می‌افتاد کم بود. ولی امروزه جرایم بیشتر شده اند. و در واقع با گذشت زمان بیشتر هم می شوند. قانونگذار برای جلوگیری از برخی از این جرایم، برای آنها مجازاتی تعین کرده است. یکی از این جرایم که در گذشته بصورت کم رنگ بود ولی امروزه بیشتر از طرف اشخاص مورد اقدام قرار گرفته و می گیرد، جرم جعل است. با پیشرفت علم و تکنولوژی، این جرم یعنی جرم جعل، در غالب های مختلفی روی می دهد و امروز خیلی راحت، افراد با دستگاه هایی دست به جعل کردن برگه و سند و مدرکی می زنند یا اینکه پول کشور را مورد جعل قرار می دهند، که در این مقاله سعی خواهیم کرد به تشریح دقیق جرم جعل بپردازیم و اینکه قانونگذار چه مجازاتی را برای آن در نظر گرفته است.

جعل یعنی چه ؟

ما همواره واژه جعل را از تلویزیون و شبکه های اجتماعی می شنویم و شاید واژه ایی آشنا برای ما باشد، اما شاید دقیق ندانیم که چه اقداماتی شامل جرم جعل می شوند، که در ادامه به این مباحث خواهیم پرداخت.

جعل در لغت به معنی تقلب و دروغ است و در اصطلاح همین به همان معنای تقلب است و شخص می خواهد با ارائه مدرک و سندی، تقلبی انجام دهد. اما در قوانین جزایی ما در رابطه با جرم جعل موادی را به این جرم اختصاص داده است. و در واقع اگر بخواهیم دقیق تر بیان کنیم جعل عبارت است از اینکه شخصی بخواهد با ابزار و لوازم مختلف سند و مدرکی درست کند که با آن به ضرر دیگری اقدامی بکند. مثل اینکه آقای الف با درست کردن چکی که واقعی نیست از دیگری طلب مبلغ چک را بکند، یا اینکه در مبلغ چکی که از آقای ب طلب دارد، دستکاریی انجام دهد و ۱ میلیون تومان را ۲ میلیون تومان بکند.

جعل حسن بیگدلی

انواع جعل؟

آنچنان که در قانون ذکر شده است، جعل را به دو دسته تقسیم کرده اند؛ جعل مادی و جعل معنوی، که در ادامه به هریک از این دوجعل بصورت جداگانه می پردازیم.

جعل مادی: همانطور که از نام این نوع جعل بر می آید میتوان فهمید که در مادیات سند و مدرک، جعلی صورت می گیرد. و در واقع در این نوع جعل، همانطور که در مثال بالا بیان کردیم، شخص مثلاً یک میلیون تومان را با اضافه کردن دندانه ایی به ۲ میلیون تومان تبدیل میکند و در واقع بر روی ظاهر مدرک و سند را تغیر می دهد.

جعل معنوی: در این نوع جعل برخلاف جعل مادی که در ظاهر سند و مدرک تغیراتی انجام میداد، در ماهین و معنویات سند تغیراتی انجام میدهد، به فرض مثال در معامله ملکی ، طرفین به دفتر خانه اسناد رسمی می روند تا ملک را به نام بزنند که در آنجا به فرض مثال طرفین به ۵۰ میلیون توافق میکنند و بیان می کنند ولی مامور دفتر خانه به جای ۵۰ میلیون ۱۰۰ در سند ذکر می کند و در واقع در جعل مادی بیشتر نوشته هایی که قبلا ثبت شده اند مورد تغییر قرار میگیرند درحالی که در جعل معنوی از همان ابتدا بصورت تغییر داده شده ثبت می شوند این نوشته ها.

استفاده از جرم سند مجعول چیست؟

زمانی که شخصی مدرک و سندی را با شرایط با جعل کند، در واقع جرم جعل اتفاق افتاده است و نیازی نیست از آن استفاده کند تا جرم کامل تحقق یابد، چرا که اگر مثلا مدرک دانشگاهی را جعل کند و آن را به دانشگاه ارائه بدهد، در واقع ۲ نوع جرم در اینجا اتفاق افتاده است که یکی جرم جعل است و دیگری جرم استفاده از سند مجعول یعنی سندی که جعل شده است که در این مثال مدرک دانشگاه به محض ارائه به دانشگاه این جرم هم محقق می شود. که عفرقی ندارد که خود شخص آن برگه و سند را جعل کند یا شخص دیگری برای او جعل کرده باشد، در مثال فوق اگر خود شخص هم مدرک را جعل کرده باشد، و هم به دانشگاه ارائه بدهد، دو نوع جرم ولی اگر شخص دیگری آن را جعل کرده باشد و او فقط آن را به دانشگاه ارائه بدهد، در اینجا فقط یک جرم و آن هم جرم استفاده از سند مجعول خواهد بود. (وکیل خوب در تهران)

مجازات جرم جعل؟ ( جعل یعنی چه )

همانطور که در بالا بیان کردیم، جعل می تواند حتی در اسناد رسمی مثل سند مالکیت رسمی ماشین صورت بگیرد، و قانونگذار بخاطر همین نسبت به اسناد رسمی سختگیری بیشتری انجام داده است و اگر اشخاصی به جعل در اسناد رسمی بپردازند به مجازات شردیدتری محکوم خواهد کرد. درباره جعل در اسناد غیر رسمی مثل مبایعه نامه او چک ، اگر طرفی آن را جعل کند، قانونگذار حبس بین ۶ ماه تا ۲ سال پیش بینی کرده است اما در رابطه با اسناد رسمی اگر مامور دولت این اسناد را جعل کرده باشد از ۱ تا ۵ سال حبس برای او در نظر گرفته است اما اگر مامور غیر دولتی این کار را انجام دهد و جعلی نسبت به اسناد رسمی انجام دهد، قانونگذار حبس بین ۶ ماه تا ۳ سال پیش بینی کرده است. که همانطور که مشاهده می کنیم قانونگذار نسبت به افراد دولتی سختگیری بیشتری به خرج داده است. ( جعل یعنی چه )

شما می توانید برای خواندن مطالب حقوقی بیشتر به وب‌سایت موسسه حقوقی حسن بیگدلی وکیل خوب در تهران و وکیل پایه یک دادگستری در تهران مراجعه کنید.

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست