جرایم سیاسی ؛ موسسه حقوقی حسن بیگدلی

جرایم سیاسی موسسه حسن بیگدلی

جرایم سیاسی ، یکی از رایج ترین بزه اجتماعی در سراسر دنیا جرایم سیاسی است. موسسه حقوقی حسن بیگدلی وکیل پایه یک دادگستری در این مطلب جرایم سیاسی را تشریح میکند.

وجود جرم در هر جامعه ایی و در هر زمانی امری بدیهی است. یعنی نمیتوان جامعه ایی را متصور شد که در آن جرمی اتفاق نیافتد. و این جرایم از زمان های قدیم و سابق بوده است و امروزه نیز بیشتر گسترش پیدا کرده است و بصورت پیچیده تری صورت می گیرد. در این میان جرایم سیاسی شاید در نظر خیلی از اشخاص جامعه، جرمی سنگین تر از بقیه جرایم باشد، یعنی شاید تصور شود که اگر شخصی جرم سیاسی انجام بدهد، قانونگذار مجازات شدیدتری برای او پیش بینی کرده است این دیدگاه شاید در گذشته میتوانست درست باشد و نیت شخص مجرم زیاد در منظر بررسی قرار نمی گرفت و اکثر مجرمین با یک نگاه مورد بررسی قرار می گرفتند ولی امروزه موضوع برعکس شده است و در این مقاله به بررسی دقیق تر این موضوع خواهیم پرداخت و نحوه برخورد قانونگذار با این نوع مجرمین، یعنی مجرمین سیاسی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

جرایم سیاسی چه جرایمی هستند؟

در واقع در قوانین مختلف تعریف دقیقی از جرائم سیاسی نشده است. و فقط قانونگذار شرایطی را ذکر کرده است که اگر جرمی این شرایط را داشت زیر عنوان جرم سیاسی قرار میگیرد. در موادی از قانون ذکر کرده است که اگر شخصی جرمی مثل جرم توهین به روسای سه قوه مثل رئیس جمهور مرتکب بشود و هدف شخص از این توهین اصلاح امور کشور باشد بدون اینکه قصد ضربه زدن به اصل نظام را داشته باشد، این توهین زیر مجموعه جرم سیاسی قرار میگیرد؛ مانند اینکه شخصی بدلیل نابسامانی اقتصادی و معیشتی در جامعه حرفی که توهین محسوب می شود را به رئیس جمهور می زند ولی چون این شخص بخاطر اینکه جامعه در وضعیت مناسب اقتصادی قرار ندارد و هدفش صرفا از این حرف اصلاح وضعیت اقتصادی بوده است و قصد ضربه به نظام کلی را نداشته است، قانونگذار او را مجرم سیاسی می داند و با شرایطی که ادامه ذکر می شود با او برخورد می کند. و همچنین برخی از جرایم دیگر که در قانون ذکر شده است و که هدف بابد در همه این جرایم اصلاح امور کشور باشد و نه ضربه زدن به اصل نظا چرا که در این صورت جرم انجام شده خارج از محدوده جرم سیاسی خواهد بود.

جرایم سیاسی حسن بیگدلی

محاربه چیست و تفاوت آن با جرم سیاسی؟

 خب تا اینجا تا حدودی با جرم سیاسی آشنا شدیم و بیان کردیم که در جرایم سیاسی شخصی کا این جرم را انجام می دهد صرفاً قصد اصلاح امور کشور را دارد و در واقع به نفع جامعه عمل می کند و کاری با حاکمیت و ضربه زدن به آن را ندارد، اما در این جرم دیگری وجود دارد و آن جرم محاربه  است. محاربه چیست؟ از نظر لغوی محاربه یعنی جنگ و تقریبا در اصطلاح نیز به همین معنی به کار می رود و شخصی که این کار را انجام میدهد با وسایل مختلف مثل اسلحه شکاری در اماکن عمومی قصد برهم زدن نظم عمومی را دارند و در واقع هدفی که در این نوع جرم دنبال می شود، متفاوت از جرم سیاسی است و برعکس جرم سیاسی، هدف اختلال در نظم عمومی کشور و ضربه زدن به حاکمیت کشور را دارد، و از این نظر قانونگذار مجازات سختری برای این نوع جرم در نظر گرفته است که یکی از مجازات این نوع جرم، اعدام است و اگر شخصی دست به ارتکاب چنین جرمی بزند، او را اعدام خواهند کرد.

تفاوت جرم سیاسی و جرم امنیتی؟ ( جرایم سیاسی )

همانطور که در بالا بیان کردیم، هدف جرم سیاسی برای جمع سود آور است و اگر مثلا شخصی توهینی به روسای سه گانه می کند برای این است که وضعیت جامعه درست بشود اما در جرایم امنیتی اشخاص و افرادی بدنبال این هستند که از طریق بمب گذاری یا سوقصد به جان روسای سه گانه یا ترور دانشمندان و… امنیت جامعه را به خطر بیاندازند و در واقع هرج و مرجی در جامعه بر پا کنند و در واقع جرمی علیه نظلام است و خطرناک برای هر جامعه ایی محسوب می شود. که درباره این نوع جرم هم قانونگذار همانند جرم محاربه سختگیری بیشتری به خرج داده است.

نحوه رسیدگی به جرم سیاسی؟

برای جرم سیاسی در قانون شرایط خاصی توسط قانونگذار پیش رینی شده است. که قاضی حتما باید آنها را رعایت بکند. در قانون بیان می شود که رسیدگی به جرایم سیاسی علنی است و باید حتما در محاکم دادگستری مورد رسیدگی قرار بگیرد، منظور از علنی بودن این است که هر شخصی که بخواهد می تواند در آن جلسه شرکت بکند. و در صورتی که دادگاه تشخیص بدهد که جرم ارتکاب یافته سیاسی است، نسبت به شخص محکوم موارد زیر اعمال خواهد شد؛

الف- مجزا بودن محل نگهداری درمدت بازداشت و حبس از مجرمان عادی

ب- ممنوعیت از پوشاندن لباس زندان در طول دوران بازداشت و حبس

پ- ممنوعیت اجرای مقررات ناظر به تکرار جرم

ت- غیرقابل استرداد بودن مجرمان سیاسی

ث- ممنوعیت بازداشت و حبس به صورت انفرادی به جز در مواردی که مقام قضائی بیم تبانی بدهد یا آن را برای تکمیل تحقیقات ضروری بداند لکن در هر حال مدت آن نباید بیش از پانزده روز باشد.

ج- حق ملاقات و مکاتبه با بستگان طبقه اول در طول مدت حبس

چ- حق دسترسی به کتب، نشریات، رادیو و تلویزیون در طول مدت حبس

پیش بینی این شرایط در قانون برای مجرم سیاسی، به این معنی است که قانونگذار به جای سختگیری به مجرم سیاسی، در واقع مهربانی بیشتری نسبت به مجرم سیاسی انجام داده است و این بخاطر قصد و نیت خیرخواهانه ایی است که مجرم ساسی دارد.

شما می توانید برای خواندن مطالب بیشتر در مورد ارکان حق شفعه چیست، حق شفعه در مزاید و… از   موسسه حقوقی حسن بیگدلی، وکیل خوب در تهران و وکیل پایه یک دادگستری، دیدن کنید.

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست