تقسیم ترکه و دستور فروش

تقسیم ترکه حسن بیگدلی

یکی از مباحث حقوقی پرکاربرد که وبسایت موسسه حقوقی حسن بیگدلی، مقاله در مورد تقسیم ترکه است که در ادامه آن را تشریح و ابعاد مختلف آن را تهیه و منتشر می کنیم.

در همه جوامع و در همه طول تاریخ، در زمان فوت شخصی، اموال این شخص به بازماندگان او می رسد و این بازماندگان مالکان جدید اموال و قائم مقام حقوق و تکالیف شخص متوفی در نظر گرفته می شوند. پس از اینکه فردی از زندگی در این دنیا محروم می شود و از دنیا می رود، قانون و قوانین از طرف قانونگذار برای این شخص و بازماندگان او وضع می شود، که در گاهی اوقات این قوانین تکلیف است بر عهده بازماندگان و باید کاری را انجام دهند و در برخی موارد حق است و مثلا مالی به این بازماندگان شخص متوفی می رسد. که یکی از حقوق ترکه است که با اشخاص بازمانده متوفی می رسد ولی در ابتدا ببینیم که منظور از ترکه چیست و چه شرایطی برای دریافت آن از طرف قانونگذار پیش بینی شده است و همچنین به برخی مفاهیم مشابه خواهیم پرداخت.

ترکه چیست؟

در لغت نامه برای ترکه چنین معنایی ذکر شده است که؛ ترکه عبارت است از اموالی که شخص پس از فوت خود بر جای می گذارد. و در قوانین و مقررات نیز تقریبا با همین تعریف به‌کار رفته است و اموال و حقوقی را که پس از فوت شخص به جای می ماند را ذکر کرده اند. که این اموال و حقوق بین تمام وارثین با ملاک ها و شرایط قانونی تقسیم می شود. البته باید توجه شود که در اینجا منظور از اموال، کلیه اموال منقول و غیر منقول، یعنی مثل ماشین و ملک و… جزو ترکه محسوب می‌شوند و در دارایی اشخاص، هم دارایی مثبت که همان اموال او محسوب می شوند، وجود دارد و هم دارایی های منفی که بدهی های او محسوب می شوند جریان دارند، که در ادامه بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

تقسیم ترکه موسسه حقوقی بیگدلی

تقسیم ترکه چگونه صورت می گیرد؟

همانطور که بیان کردیم ترکه اموال و حقوقی است که پس از فوت شخص بر جای می ماند که بین وارثین تقسیم می‌شود، این تقسیم بندی ترکه می‌تواند به دو گونه صورت پذیرد و بین وراث تقسیم شود، که در ابتدا اگر بین وراث و بازماندگان اگر اختلافی در رابطه با تقسیم اموال اگر موجود نباشد، وراث می توانند آن را بین خودشان تقسیم کنند و بدون مراجعه به دادگاه آن را مورد تقسیم بندی فرار دهند، اما اگر وراث در بین خودشان به اختلاف برخورد کنند، باید به دادگاه برای تقسیم ماترک و اموال مراجعه کنند اما این تقسیم بندی دارای شرایطی است که باید آنها در هر موردی رعایت بشوند. اولین مرحله برای تقسیم، درخواست وارثین از دادگاه برای این کار است.

یعنی هریک از وارثین می‌توانند پس فوت شخص از دادگاه تقاضای تقسیم ترکه نمایند. که البته در قانون برای افراد دیگری نیز از جمله ولی و قیم هم اجازه داده شده است که تقاضای تقسیم نمایند و آنها هم می‌توانند از دادگاه طلب تقسیم نمایند. در مراحل بعد پس از اینکه از دادگاه درخواست تقسیم صورت گرفت و مدارک لازم ارائه گردید، دادگاه به مراحل بعدی رسیدگی خواهد و اموال و حقوق را بین وراث طبق تقسیم بندی ایی که در قانون ذکر شده است، تقسیم خواهد شد. در این رابطه قبل از اینکه به وراث مالی برسد، دادگاه در ابتدا و قبل از همه ترکه، بدهی های شخص متوفی را مورد رسیدگی قرار خواهد داد و ابتداعاً بدهی های او را از دارایی هایش پرداخت خواهد کرد.

تقسیم ترکه در صلاحیت کجاست؟

زمانی که وراث برای تقاضای تقسیم ماترک به دادگاه مراجعه کنند، باید مدارکی را همراه خود داشته باشند و به دادگاه ارائه بدهند تا دادگاه بتوانند به درخواست وراث رسیدگی کنند و با نحو دقیق تقسیم را میان وراث انجام دهد که این مدارک به قرار ذیل است:

1- گواهی انحصار وراثت

2-صورت اموال در صورت عدم تحریر

تحریر ترکه چیست؟

همانطور که در بالا بیان کردیم، در زمان فوت شخص، بازماندگان شخص متوفی می توانند از دادگاه تقاضای تقسیم را نمایند، اما باید در ابتدا مقدار و میزان دارایی شخص متوفی معلوم و معین شود و صورتی از دارایی شخص متوفی موجود باشد، که به این لیست از دارایی شخص متوفی همان تحریر ترکه می گوئیم، که در واقع معنای لغوی تحریر نیز به معنای نوشتن است و در اصطلاح همان نوشتن دارایی اموال و صورت حساب شخص متوفی را گویند. اما تحریر ترکه چه روندی را دارد و چگونه باید تقاضا شود؟ در واقع تحریر ترکه هم همانند تقاضای تقسیم ترکه که از دادگاه صورت می گیرد، تقاضای تحریر ترکه نیز از مقام قضایی تقاضا می شود و در این‌صورت از طرف مقام قضایی پیگیری خواهد شد و در دستور کار خواهد گرفت.

مهر و موم ترکه چیست؟

پس از اینکه از دادگاه تقاضای تحریر ترکه یا تقسیم ترکه صورت گرفت، در بازه زمانی دادخواست تا نهایی شدن تقسیم بندی ترکه بازه زمانی طول خواهد کشید که در این بازه زمانی باید از دارایی شخص متوفی نگهداری و مورد رسیدگی باشند، یعنی اگر اموال خراب شدنی شخص متوفی داشته باشد با رعایت مصلحت فروخته شود یا از دخل و تصرف هر یک از وراث قبل از تقسیم بندی ترکه ممنوع باشد که به این عمل مهر و موم گفته می شود، که در واقع در این مرحله مقام قضایی حافظ اموال و دارایی شخص متوفی خواهد بود، کا البته این مهر و موم هم همانند تقاضای تحریر و تقسیم ترکه می توانند از سوی هر یک از وراث می تواند صورت پذیرد و مورد بررسی قرار بگیرد.

شما می توانید برای خواندن مطالب بیشتر در مورد نمونه دادخواست تقسیم ترکه و اجرت المثل ایام تصرف، اختلاف در مالکیت در تقسیم ترکه و… از مجله حقوقی حسن بیگدلی، وکیل پایه یک دادگستری، دیدن کنید.

Tags: , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست