تعویق صدور حکم چیست؟ موسسه حقوقی حسن بیگدلی

تعویق صدور حکم حسن بیگدلی

تعویق صدور حکم یکی از موارد پرکاربرد حقوقی است که موسسه حقوقی حسن بیگدلی در این مطلب نکات حقوقی مهم مربوط به آن را بررسی می‌کند.

از زمان های گذشته که دادگاه بصورت پیچیده امروزی وجود نداشت، اما تقریبا از آن زمان افراد بر این عقیده هستند که اگر شخصی عملی غیر قانونی را انجام دهد، و در واقع مجرم شناخته بشود باید او را مجازات کرد و با این مجازات به او درس عبرتی داد که دیگر این کار را انجام ندهد، و امروزه نیز تقریبا همین است و اگر شخصی عملی را انجام دهد که طبق قانون جرم باشد، باید در دادگاه برای او حکمی صادر بشود و مجازاتی تعیین بشود و آن شخص مجازات بشود اما در برخی موارد و شرایط قانونگذار برای شخصی که عملی غیرقانونی را انجام داده است، با وجود شرایطی، مجازات پیش بینی نکرده است  و در واقع به شخص این اجازه را داده است که به جامعه برگردد و شانسی دوباره به او داده است که آن را تعویق نامیده است. که در این مقاله به بررسی دقیق تعویق صدور حکم و شرایط که نیازمند است تا بتوان به تعویق صدور حکم دست زد و برخی مسایل دیگر خواهیم پرداخت.

تعویق صدور حکم چیست؟

تعویق به معنی به تاخیر انداختن انجام کاری است ، و در تعویق صدور حکم نیز منظور ما همین است و در واقع در تعویق صدور حکم، قاضی صادر کردن حکم را به تاخیر می اندازد و فعلا حکمی صادر نمی کند که این یکی از پیش بینی های قانونگذار است. که البته همانطور که در بالا بیان کردیم، اصل بر این است که قاضی برای کسی که عملی غیر قانونی انجام داده است باید حتما مجازاتی تعین و صادر بکند، اما تعویق و به تاخیر انداختن صدور حکم توسط قاضی یک نوع استثنا است و در موارد خاصی صادر می شود.

صدور حکم حسن بیگدلی

شرایط تعویق صدور حکم؟

برای تعویق و به تاخیر انداختن صدور حکم در قانون شرایطی تعیین شده است که باید توسط قاضی احراز بشود این شرایط تا او بتواند حکم را بتواند به تاخیر و تعویق بیاندازد که در زیر این شرایط را بیان می کنیم:

الف ) وجود جهات تخفیف در مجازات

منظور از وجود جهات تخفیف این است که قاضی شخصیت و موقعیت اجتماعی و دیگر مسائل که مربوط به ممرم می شود را در نظر بگیرد، مثلا اگر شخصی که عمل غیر قانونی را انجام داده است جوانی باشد دانشجو است و بر اثر جهل و جو دوستانه اشتباهی انجام داده است و عمل غیرقانونی را انجام داده است که در این مورد اشتباه بنظر می رسد که این شخص به زندان برود.

ب ) پیش بینی اصلاح مرتکب:

یعنی قاضی بتواند پیش بینی کند که اگر مجرم مجازات نشود بیشتر به نفع جامعه و خود شخص است و همانطور که در بالا بیان کردیم، هدف از اینکه شخص را مجازات میکنیگ، درس و عبرت گرفتن و اصلاح شخص است که در برخی موارد عدم مجازات خود می تواند اصلاح کننده باشد.

پ ) جبران ضرر و زیان یا برقراری ترتیبات جبران:

بحث جبران خسارت از اصول مهمی است که حتماً اگر شخصی به دیگری زیانی وارد آورد باید جبران بکند و این دیگر دست قاضی نیست که آن را با تاخیر بیاندازد و ضروری است که جبران بشود و قاضی فقط مجازات را به تاخیر می اندازد.

ت ) فقدان سابقه کیفری موثر:

سابقه کیفری امروزه از اهمیت بیشتری برخوردار است و در اکثر استخدامی هایی که در جامعه نیز صورت می گیرد، سابقه کیفری مورد توجه قرار می گیرد و اگر شخصی سابقه کیفری داشته باشد او را استخدام نمی کنند و در رابطه با تعویق صدور حکم نیز اگر مجرم سابقه کیفری داشته باشد، قاضی دیگر نمی تواند صدور حکم را به تاخیر و تعویق بیاندازد.

انواع تعویق صدور حکم؟

تعویق صدور حکم ساده: با توجه به شرایط بالا اگر شخص مجرم آن شرایط را داشت، در این نوع تعویق قاضی فقط از او صرفاً یک تعهد کتبی به اینکه در آینده جرمی انجام نخواهد داد، خواهد گرفت و در واقع مجرم با این تعهد ، متعهد می شود که در آینده دیگر جرمی انجام ندهد، که اگر دوباره جرمی انجام دهد، این تعویق به اتمام خواهد رسید و این دفعه شخص مجازات خواهد شد.

تعویق صدور حکم مراقبتی: در این نوع تعویق دادگاه حکمی صادر نمی کند و در ابتدا همانند تعویق مراقبتی از شخص مجرم تعهد کتبی می گیرد که دیگر جرمی انجام ندهد، اما در این نوع تعویق به همین تعهد کفایت نمی شود و قاونونگذار موارد پیش بینی کرده است که  قاضی می تواند به هریک از این کار ها شخص مجرم را موظف کند تا آنها را انجام دهد، مثلا حضور در دادگاه در تاریخ معین یا اینکه از شهر بیرون نرود یا اینکه کارهای دیگری را انجام دهد، که شخص مجرم باید آنها را انجام دهد و اگرنه این تعویق و تاخیر صدور حکم باطل خواهد شد و قاضی به صدور رای دست خواهد زد.

تفاوت تعویق و تعلیق؟ وکیل خوب در تهران

شاید واژه تعلیق هم بیشتر به گوش ما خورده باشد و در نگاه اول این دو یعنی تعویق و تعلیق را در بحث مجازات اشتباه بگیریم، اما این دو جدا از هم می باشند و همانطور که در بالا بیان کردیم تعویق و تاخیر زمانی است که قاضی قبل از اینکه حکمی صادر بکند بخاطر شرایطی که وجود دارد حکم صادر نمی کند و در واقع به مجرم یک شانس دیگری را می دهد، در حالی که در تعلیق چنین نیست و قاضی در آن حکمی صادر می کند اما فقط این حکم را اجرا نمی کند، مثلا برای شخصی که جرمی انجام داده است، ۳ماه زندان تعیین می کند ولی این زندان را اجرا نمی کند و به مجرم و درواقع همانند توعویق شانسی دوباره به شخص مجرم می دهد تا شاید اصلاح بشود.

برای اطلاع از جزییات بیشتر و یادگیری حقوق به زبان ساده در رابطه با موضوع کلاهبرداری و دیگر موضوعات حقوقی به وب‌سایت حسن بیگدلی به آدرس www.hassanbigdeli.ir و یا پیج اینستاگرامی حسن بیگدلی hassanbigdeli_lawyer@ مراجعه کنید. شما می‌توانید برای بهره‌مندی از مشاوره در خصوص پرونده‌های خود با شماره‌ی 09917281627 با ما در ارتباط باشید. حسن بیگدلی وکیل خوب در تهران با بیش از دو دهه سابقه فعالیت حقوقی است.

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست