تعلیق مجازات چیست؟ موسسه حقوقی حسن بیگدلی

تعلیق مجازات حسن بیگدلی

تعلیق مجازات چیست؟ موسسه حقوقی حسن بیگدلی در این مطلب به شرح این مطلب پرداخته و نکات مهم حقوقی مربوط به آن را بررسی می‌کند.

در همه جوامع و در همه زمان ها پس از اینکه شخصی در دادگاه حاضر می شود و حکمی علیه او صادر می شود و در واقع زمانی که مجازاتی توسط قاضی برای شخصی مقرر می شود، اصل بر این است که این مجازات فوراً اجرا می شود و شخص مجرم باید سریع به سزای عملی که انجام داده است برسد اما در قانون، قانونگذار برخی موارد را پیش بینی کرده است که با اینکه شخصی جرمی را انجام داده و در دادگاه این عمل او توسط قاضی محرز می شود و قاضی حکمی را صادر می کند ولی این مجازات با رعایت برخی شرایط اجرا نمی شود و در واقع معلق می شود. که در این مقاله به بررسی اصطلاح تعلیق و شرایطی که که برای این امر لازم است و مواردی دیگر خواهیم پرداخت.

تعلیق مجازات چیست؟

تعلیق از واژه معلق کردن گرفته شده است و در واقع منظور از اصطلاح تعلیق مجازات به معنی معلق کردن مجازات است و مجازاتی که توسط دادگاه برای شخصی در نظر گرفته شده است فعلا اجرا نمی شود و دادگاه بنا به شرایطی این مجازاتی که شخص باید تحمل می کرد را اعمال نمی کند و در واقع شانسی به شخص مجرم می دهد که خود را اصلاح بکند و دیگر جرمی انجام ندهد. برای مثال زمانی که علی جرمی را انجام می دهد و در دادگاه قاضی توسط ادله ایی که موجود است می فهمد که علی جرم را انجام داده است و مجازات زندان برای علی تعیین می کند ولی چون شرایط خاصی که بعداً ذکر می شود قاضی در علی احراز می کند، مجازات زندان را بر او تحمیل نمی کند و مجازات او را تعلیق می کند و علی به زندان نمی رود. که این تعلیق خود به ۲ نوع تقسیم می شود که در ادامه به بررسی جداگانه هرکدام از این دو نوع تعلیق مجازات خواهیم پرداخت.

مجازات حسن بیگدلی

شرایط تعلیق مجازات؟

قانونگذار برای تعلیق مجازات شرایطی را بیان کرده است که حتماً باید در زمانی کا قاضی می خواهد مجازاتی را معلق و تعلیق بکند موجود باشد و آنها را قاضی احراز بکند، که این شرایط به قرار ذیل می باشد:

الف ) وجود جهات تخفیف در مجازات

منظور از وجود جهات تخفیف این است که قاضی شخصیت و موقعیت اجتماعی و دیگر مسائل که مربوط به ممرم می شود را در نظر بگیرد، مثلا اگر شخصی که عمل غیر قانونی را انجام داده است جوانی باشد دانشجو است و بر اثر جهل و جو دوستانه اشتباهی انجام داده است و عمل غیرقانونی را انجام داده است که در این مورد اشتباه بنظر می رسد که این شخص به زندان برود.

ب ) پیش بینی اصلاح مرتکب: یعنی قاضی بتواند پیش بینی کند که اگر مجرم مجازات نشود بیشتر به نفع جامعه و خود شخص است و همانطور که در بالا بیان کردیم، هدف از اینکه شخص را مجازات میکنیگ، درس و عبرت گرفتن و اصلاح شخص است که در برخی موارد عدم مجازات خود می تواند اصلاح کننده باشد.

پ ) جبران ضرر و زیان یا برقراری ترتیبات جبران: بحث جبران خسارت از اصول مهمی است که حتماً اگر شخصی به دیگری زیانی وارد آورد باید جبران بکند و این دیگر دست قاضی نیست که آن را با تاخیر بیاندازد و ضروری است که جبران بشود و قاضی فقط مجازات را به تاخیر می اندازد.

ت ) فقدان سابقه کیفری موثر: سابقه کیفری امروزه از اهمیت بیشتری برخوردار است و در اکثر استخدامی هایی که در جامعه نیز صورت می گیرد، سابقه کیفری مورد توجه قرار می گیرد و اگر شخصی سابقه کیفری داشته باشد او را استخدام نمی کنند و در رابطه با تعویق صدور حکم نیز اگر مجرم سابقه کیفری داشته باشد، قاضی دیگر نمی تواند صدور حکم را به تاخیر و تعویق بیاندازد.

انواع تعلیق مجازات؟

تعلیق مجازات ساده: زمانی است که شخصی که جرمی انجام داده است و حکمی علیه او صادر شده است، در دادگاه بصورت کتبی تعهد بدهد که در زمانی که این مجازات تعلیق و معلق است جرمی انجام ندهد و اگرنه این تعلیق بی اثر خواهد شد و شخص باید مجازات خود را تحمل بکند.

تعلیق مجازات مراقبتی: در این نوع تعلیق علاوه بر اینکه از شخص مجرم تعهد بر عدم انجام جرم در زمان تعلیق حکم می گیرند، او را ملزم می کند که در زمان تعلیقی اعمالی را انجام دهد، یعنی قاضی تعیین می کند که در زمان تعلیق مجازات برخی اعمال مانند، حضور در زمان معین در دادگاه یا عدم حضور در برخی مناطق شهر و.. را در زمان گذراندن زمان تعلیق که این زمان را نیز قاضی تعیین می کند، برخی اعمال را انجام بدهد.

شما می توانید برای خواندن مطالب حقوقی بیشتر به وب‌سایت موسسه حقوقی حسن بیگدلی وکیل پایه یک دادگستری در تهران مراجعه کنید.

Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست