تجارت بین الملل چیست؟

folder_openآموزش حقوق به زبان ساده
commentبدون دیدگاه

تجارت و به ویژه تجارت بین‌الملل، در همه ی کشورها و مناطق مختلف دنیا، از اهمیت چشمگیری برخوردار است و به این منظور، موسسه حقوقی حسن بیگدلی، سعی دارد  تاریخچه، معنا و مفهوم حقوق بین الملل و انواع و اقسام آن و برخی موضوعات مربوط به این حوزه ی خطیر را در حد توان تببین و تفهیم نماید.

امروزه، کشورها برای ارتقای سطح رفاه عمومی خود، ملزم به انجام مبادلات تجاری و اقتصادی بین المللی و فرامرزی هستند و به منظور پرهیز از شکست در روابط تجاری بین المللی، کشورها، موسسات تجاری و اشخاص تاجر، نیاز مبرم به داشتن اطلاعات کافی در این زمینه هستند. شاید، بسیاری از افراد پی گیر ایجاد کسب وکاری در سطح بین المللی هستند ولی به دلیل وجود ریسکها و مخاطرات احتمالی و عدم برخورداری از دانش و اطلاعات کافی از انجام مبادلات تجاری اقتصادی بین المللی خودداری میکنند و موجب هدررفت سرمایه و وقت گرانبهای خود میشوند. نکته ی قابل توجه آنست که با در اختیار داشتن حداقل اطلاعات مورد نیاز در زمینه ی حقوق تجاری و اقتصادی بین المللی می توان کسب و کارهای موفق در حوزه ی بین المللی را شاهد بود.

به منظور تفهیم هر چه بهتر موضوعات علمی و به ویژه موضوعات حقوقی ناچاریم  راجع به تاریخچه و پیشینه موضوعات مورد نظر خود اطلاعاتی در دست داشته باشیم. متعاقبا، به بررسی و تبیین تاریخچه تجارت می پردازیم:

تاریخچه حقوق بین الملل

تبادل کالا در فراسوی مرزها، به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد بازمی گردد. باستان شناسان دریافته اند که سومریان در بین النهرین شمالی به دلیل تجارت دریایی پارچه و فلزات، رفاه زیادی داشته داشته اند. بخشهای بزرگی از جهان توسط تجار و بازرگانان کشف می شد که فرصت های جدیدی را برای تجارت و کسب و کار جستجو می کردند.

هر چند در آن زمانها، یافتن فرصتهای جدید تجارت با خطرات زیادی همراه بوده است، منافع بالقوه آن ارزش خطر کردن را داشته است. انسان، به سرعت دریافته است که امکانات موجود در یک منطقه به او امکان تولید تمام مایحتاج خود را در همان جا نمی دهد و باید برای دسترسی به کالاهای دیگران با آنها تجارت کند. کشیدن مرزهای ملی، نمی تواند منافع نهفته در تجارت را نادیده بگیرد، زیرا تولید کلیه کالاها و خدمات در داخل یک کشور امکان پذیر نیست و حتی در صورت امکان نیز از جهت اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

بنابراین، ملاحظه می‌کنیم که حقوق بین الملل به هزاران سال پیش باز می گردد بطوریکه ملت‌های متمدن همواره از آن برخوردار بوده اند.

مفهوم: تجارت بین‌الملل به معنای انجام فعالیت‌های اقتصادی و تجاری در سطح بین المللی است. و حقوق بین الملل، به مجموعه ی اصول، قواعد و مقرراتی گفته می شود که ناظر بر انجام فعالیتهای تجاری بین المللی است و از طریق سازمانها و موسسات مربوطه در سطح جهانی و منطقه ای سعی در تنظیم روابط تجاری بین المللی دارد.

حقوق تجارت بین الملل حسن بیگدلی

انواع تجارت بین‌الملل

دریایی

امروزه شاهد گسترش تجارت دریایی از طریق کشتی های مختلف در مناطق مختلف دنیا هستیم. تجارت بین‌الملل دریایی عمده ترین بخش تجارت بین‌الملل را در برمی گیرد. نکته ی قابل التفات این است که امروزه سازمان دریانوردی جهانی، سعی دارد امنیت تجارت بین‌الملل از طریق دریا را تامین کند.

هوایی

همانگونه که از عنوان این عبارت مشخص است، تجارت بین‌المللی هوایی، از طریق هواپیماها و در مناطق مختلف جهان صورت میگیرد. سازمان بین المللی هوانوردی، با وضع مقررات مربوطه سعی دارد امنیت بین المللی از طریق هوا و هواپیما را فراهم کند.

زمینی

هم اکنون در سطح جهان، موارد بیشماری از تجارت بین‌الملل زمینی از طریق وسایل نقلیه زمینی در چارچوب مقررات ترانزیت در حال شکل گیری و انجام می باشد.

چگونه در تجارت و کسب و کارهای بین المللی موفق شویم؟

این واقعیت از چشم هیچ انسان واقع بینی دور نیست که برای موفقیت در هر زمینه ای ابتدا، باید ساختار، معنا، اصطلاحات، راهکارها و موضوعات مرتبط با آن زمینه را بررسی نمود. تجارت بین‌الملل نیز از این انر مستثنی نمی باشد.

در زمینه‌ی تجارت بین‌المللی، اصطلاحاتی وجود دارد که بی گمان باید از این اصطلاحات یا همان اینکوترمزها آگاه بود تا انتظار موفقیت را نیز داشت. کلیه اصطلاحات تجاری بین المللی به اختصار و با سه حرف نشان داده میشود. بعنوان مثال FOB   که به معنای تحویل روی عرشه است به این مساله اشعار دارد که مسوولیت بایع یا فروشنده در قبال خریدار تا لحظه ی تحویل کالا به کشتی مورد نظر برای حمل کالای فروخته شده است و بعد از آن فروشنده هیچ مسوولیتی در قبال هزینه حمل، بیمه، تعرفه های وارداتی و موضوعاتی از این قبیل نخواهد داشت.

علاوه بر توجه به معانی و مفاهیم اصطلاحات مطروحه، اشخاصی که قصد راه اندازی تجارت بین‌المللی دارند باید به اعتبار حقوقی وقانونی شرکتها و موسساتی که قصد تجارت با آنها را دارند، توجه نمایند:

به این صورت که حتما با شرکتی شروع به فعالیت کنند که آن شرکت در کشور متبوع خود، به صورت قانونی تاسیس و تشکیل شده باشد و اگرشعبه یا شعباتی هم در کشورهای مختلف دارد، آن شعبه یا شعبات نیز از مجرای قانون کشور محل اقامت، تشکیل شده باشند.

موضوع دیگر مهم انعقاد قرارداد های تجاری بین المللی به روش صحیح و معتبر می باشد که برای نیل به این هدف طرفین قرارداد باید از افراد متخصص در این زمینه بهره مند شوند.

سازمان‌های بین المللی مرتبط

سازمان تجارت جهانی

مهمترین سازمان بین المللی در زمینه ی تجارت، سازمان تجارت جهانی (WTO) می باشد که در واقع جانشین سازمان گات سابق است. سازمان تجارت جهانی هر ساله با فراهم کردن بستری لازم برای انعقاد موافقت نامه های بین المللی دوجانبه و چندجانبه، گامی بسیار مهم در زمینه ی تنظیم مقررات مربوط به تجارت بین‌الملل و همسو کردن کشورها در رابطه با افزایش آن برمیدارد.

کمیسیون حقوق بین الملل سازمان ملل متحد( آنسیترال):

این کمیسیون نیز با تصویب موافقت نامه های بین المللی و انتشار دستورالعملهای مختلف، سعی در یکسان سازی قواعد تجارت بین‌الملل و در نهایت  توسعه بین الملل دارد.

حقوق تجارت بین‌الملل– دکتر عبدالحسین شیروی1397

شما می توانید برای خواندن مطالب بیشتر در مورد قانون تجارت، حقوق تجارت بین‌الملل و… از  وب‌سایت حقوقی حسن بیگدلی، وکیل پایه یک دادگستری، دیدن کنید.

Tags: , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست