تأمین دلیل چیست؟ موسسه حقوقی حسن بیگدلی

folder_openآموزش حقوق به زبان ساده
commentبدون دیدگاه

تأمین دلیل یکی از مباحث پرکاربرد در علم حقوق است. موسسه حقوقی حسن بیگدلی در این مطلب به تشریح بخشی از آن پرداخته است.

تأمین دلیل در ماده 9 قانون شورای حل اختلاف آمده است و کاربرد اساسی آن به مواردی اختصاص دارد که شخص (حقیقی و حقوقی) برای طرح دعوای اصلی خود نیازمند به نظر کارشناس می‌باشد و موردی که باید مد نظر قرار گیرد این است که این کارشناس از سوی مرجع صالح (شورای حل اختلاف) تعیین خواهد شد.

تأمین دلیل حسن بیگدلی

اولین قدم ثبت دادخواست با موضوع تأمین دلیل می باشد. که پس از آن دادخواست ثبتی باتوجه به صلاحیت به شعبه شورای حل اختلاف ارجاع خواهد شد سپس کارشناس رسمی از سوی این شورا انتخاب و کارشناس منتخب پرونده را مطالعه و با بررسی موضوع و هماهنگی با شخص خواهان نسبت به موضوع کارشناسی اقدام نموده و اقدام به اظهار نظر کارشناسی خواهد نمود.

اعتراض به تامین دلیل

لازم به ذکر است که این نظریه کارشناس پس از ملاحظه قابل اعتراض می باشد که در این صورت پرداخت هزینه کارشناسی به عهده شخص معترض به نظر است و مطلب اساسی که باید به آن اشاره شود این است که از این نظریه کارشناس در دعوای بعدی به عنوان دلیل استفاده خواهد شد در ستون دلایل واز آن جا که قاضی شعبه رسیدگی کننده به موضوع دعوا در مورد اختلاف دخالتی نداشته است.

از طرفی قاضی رسیدگی کننده دارای تخصص خاص در موضوع دعوا مثل (خسارت وارده به اتومبیل) نمی باشد در موضوع به نظر کارشناسی که مصون از اعتراض مانده است استناد و مبادرت به صدور رای خواهد نمود و اهمیت تأمین دلیل در این چنین موارد آشکار است.

زیرا با انجام تأمین دلیل در مرجع صالح (شورای حل اختلاف) است که از این مورد در موضوع اختلاف دعوای اصلی استفاده و در به نتیجه رسیدن دعوا نقش کلیدی ایفا می کند.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد انواع تامین دلیل، مدت اعتبار تامین دلیل، تامین دلیل ساختمان و… از وبسایت حسن بیگدلی، وکیل پایه یک دادگستری دیدن کنید.

Tags: , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست