اعتبار اسناد الکترونیک

اعتبار اسناد الکترونیک حسن بیگدلی

در گذشته بسیاری از کارها با سختی و طی مسافت طولانی و صرف هزینه‌هایی برای طرفین  صورت می‌گرفت.  ولی امروزه با پیشرفت علم و دانش و تکنولوژی بسیاری از امور در زمانی خیلی کوتاه و بدون نیاز به جابجایی از مکانی به مکان دیگر و به‌جای این‌که جلوه مادی به خود بگیرند، به‌صورت مجازی و الکترونیک صورت می‌پذیرد و به‌صورت الکترونیک جابجا می شوند. اما باید دید این کارها و اسنادی که به‌صورت الکترونیکی صورت می‌پذیرد تا چه اندازه مورد قبول قانونگذار است. تا چه حد و میزانی قانونگذار برای آنها در دادگه اعتبار بخشیده است. در این مقاله تیم حقوقی حسن بیگدلی تعاریف و موارد قانونی مربوط به انواع سند و اعتبار اسناد الکترونیک را مورد برسی قرار داده‌است.

سند چیست؟

سند امروزه کاربرد فراوانی در جامعه دارد و در هر دعوایی که بین طرفین که ممکن است پیش بیاید، برای اینکه شخصی بتواند پیروز شود، حتما باید ادله و اسنادی ارائه کنند تا حق دار بودن خودش را اثبات کند. و تعریفی که قانونگذار از سند ارائه کرده است این است که، سند هر نوشته ایی که در دادگاه بتوان به آن استناد کرد و مورد قبول قانونگذار باشد، سند نام دارد. در گذشته و امروز استفاده از سند در دادگاه ها متداول بوده و است و همواره طرفین وقتی به فرض مثال معامله ایی بخواهند انجام دهند، برای محکم کاری و اثبات مالکیت از اسناد استفاده می کنند، در واقع این سند اگر اختلافی بین طرفین پیش آمد، خریدار جدید با ارائه این سند به دادگاه حق بودن حرف خود را اثبات می کند.

اعتبار اسناد الکترونیک موسسه حقوقی حسن بیگدلی

انواع سند؟

همان‌طور که در بالا بیان شد، قانونگذار سند را این‌گونه تعریف کرده است که هر نوشته که در مقام دعوا بتوان به آن استناد کرد ولی در موادی دیگر از قوانین این اسناد را به دو دسته سند رسمی و غیر رسمی تقسیم بندی کرده است و اعتباری با هریک از این اسناد بخشیده است، که  با توجه به این‌که تنظیم کنندگان آن چه اشخاصی باشند، قائل به تفکیک شده است و برخی از این اسناد، که اسناد رسمی نامیده می شوند را مرتبه ایی بالاتر از دیگر اسناد و ادله ها می‌دانند.

سند رسمی:

سندی است که ماموری در حیطه صلاحیتش آن را تنظیم کرده باشد. به فرض مثال مامور اداره ثبت احوال، چون از طرف قانون این وظیفه به او داده شده است که اگر در حیطه صلاحیتش، یعنی به فرض مثال امور مربوط به شناسنامه دست به کارها و اسنادی بزند، این اسناد رسمی خواهند بود، همان‌طور که در قانون پیش بینی شده‌است.

سند عادی:

قانونگذار پس از بیان اسناد رسمی بیان می‌کند که بغیر از این ها یعنی اسناد رسمی، بقیه اسناد، اسناد عادی خواهند بود. یعنی هر نوشته ایی که اشخاص برای معامله ملک، ماشین یا هر نوع وسیله دیگری یا دیگر نوشته که، رسمی محسوب نشوند، عادی خواهند بود.

سند الکترونیکی چیست؟

در بالا مشاهده کردیم که قانونگذار از دو سند رسمی و سند عادی نام برده است که این اسناد به‌صورت مادی قابل مشاهده هستند و قابل لمس هستند، اما در قوانین از نوع دیگری اسناد نام برده شده است که قابل لمس و مادی نیستند و از آنها به “داده پیام” تعبیر شده است. اما این داده پیام ها چه نوع سندی هستند؟ در واقع این داده پیام ها هرگونه نوشته ها و پیام هایی است که ممکن است شخصی به شخص دیگر ارسال کند یا از طرف شخصی آن را قبول کند، مانند ایمیلی که فردی به فرد دیگر ارسال می کند یا پیامی که ارسال می شود و مسائل الکترونیکی که بین طرفین رد و بدل می شود، شامل این داده پیام ها می‌شود.

اعتبار اسناد الکترونیک موسسه حقوقی بیگدلی

اعتبار اسناد الکترونیکی در دادگاه چگونه است؟

در دادگاه ها هر یک از طرفین دعوا برا محق دانستن خود و پیروزی خود ادله و مدارکی را ارائه می دهند ولی این ادله ها و مدارک همگی از اعتبار اثبات و درجه اعتباری که قانونگذار برای آنها در نظر گرفته است، یکسان نیست و برخی از ادله ها بالاتر از برخی ادله دیگر هیستند. با توجه به تعاریفی که از اسناد رسمی و اسناد عادی صورت گرفت، باید بگوئیم که داده پیام ها جزو اسناد عادی خواهند و در دادگاه ها به علت کثرت استفاده ایی که امروزه از داده پیام ها صورت می گیرد، قضات این اسناد را به عنوان سند عادی می پذیرند که البته اعتبار و جایگاه اسناد رسمی بالاتر از اسناد عادی است و در خیلی از موارد و در برخی دعواها شحخص حتما باید دارای سند رسمی داشته باشد تا دعوای او مورد قبول باشد.

امضای الکترونیک چیست و چگونه است؟

امروزه در تمامی موارد که اشخاص مطربی می نویسند یا عقدی منعقد می‌کنند برای این‌که این نوشته یا عقد به آنها منتسب بشود، انتهای آن را امضا می‌کنند که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و امکانات این امضاهای دست نویس جای خود را به امضاهای الکترونیکی می‌دهند و در واقع در این امضا اثری از خودکار وجود ندارد و شخص با چندین دکمه و کلمه این نوشتا ها را با خود نسبت می دهد. که این امضای الکترونیکی همانند امضای خودکاری و دستی ارزش دارد و در قانون به رسمیت شناخته شده است و قانونگذار نیز آن را در بسیاری از مواد مربوطه بیان کرده است. که بیشتر موارد استفاده از آن در خریدهای اینترنتی است که شخص با گذاردن تیک، اراده خود را بیان می‌کند و آن را امضا می‌کتند.

برای خواندن مقالاتی در مورد انواع اعتبار ادله الکترونیکی، اعتبار اسناد الکترونیک، احراز اصالت در اسناد الکترونیکی و… می توانید از مجله الکترونیکی موسسه حقوقی حسن بیگدلی، وکیل پایه یک دادگستری، دیدن کنید.

Tags: , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست