اصول لایحه نویسی موسسه حقوقی بیگدلی وکیل خوب تهران

اصول لایحه نویسی بیگدلی

اصول لایحه نویسی بسیار مهم و ضروری است. نکات مربوط به لایحه نویسی برای هر کارشناس و دانشجوی رشته حقوق لازم و ضروری است. در این مطلب موسسه حقوقی حسن بیگدلی اصول اصلی و کاربردی لایحه نویسی را عنوان می‌کند.
برای نوشتن لایحه دفاعیه در دادگاه باید چندین نکته مهم و اساسی را مورد نظر قرارداد تا لایحه دفاعیه بهترین بازخورد و بهترین کارایی را داشته باشد چون رعایت این اصول باعث خواهد شد قاضی پرونده با دقت بیشتری لایحه شما را مطالعه کرده و حقوق شما رو در حکم خود رعایت کند.
چند مورد از این اصول و نکات مهم لایحه نویسی به این شرح است.

نحوه عملی تنظیم و نگارش انواع لایحه دفاعیه در دعاوی حقوقی

نکته اول:

آگاهی از موضوع لایحه ای که می خواهیم بنویسم (یعنی وقتی در مورد لایحه ای ک میخواهیم بنویسیم اول از همه باید بدانیم راجع به چه موضوعی می باشد). اگر این نکته رعایت نگردد هیچ یک از شرایط بعدی لایحه نویسی موضوعیت نخواهد داشت. ( اصول لایحه نویسی )

نکته دوم:

اگربر اساس اظهارات و مدارک ارایه شده توسط موکل لایحه بنویسیم، حتما به صحبت های موکل به خوبی گوش داده (وکیل خوب تهران) و با سوال های درست و هدفمند و جزییات خواسته و دغدغه موکل را بفهمیم و مدارک موکل را در اسرع وقت بررسی کنیم.
بنابراین اگر پرونده در دادگاه است باید کل پرونده با دقت مطالعه گردد و از مطالب مهم یادداشت برداری کنیم و در تدوین لایحه به انها استناد کنیم. مثلا بگوییم به استناد اظهارات و اقرار متهم در سطر پنج صفحه 27 پرونده موضوع صورتجلسه ارتکاب بزه از جانب وی محرز است.

نکته سوم:

دقیقا باید بدانیم که هدف ما از نوشتن این لایحه چیست و هر خواننده ای با مطالعه لایحه متوجه شود که خواسته و موضوع لایحه چه چیزی می باشد.
سعی کنیم بدون هرگونه اضافه گویی و مقدمه چینی های بی مورد و خارج از موضوع مستقیما سراغ اصل مطلب برویم تا قاضی پرونده در کمترین زمان ممکن متوجه موضوع لایحه و درخواست مطروحه گردد. ( اصول لایحه نویسی )

نکته چهارم:

موارد مهم و با اهمیت را در ابتدای لایحه با الویت بندی مطرح کنیم چون به تجربه دیده ایم که صفحات اول و دوم لایحه بیشتر در دید قاضی پرونده قرار دارد.هنر این است بتوانید چنان لایحه ای بنویسید که قاضی با اولین نگاه و در دقایق اول متوجه شود شما از او چه درخواستی دارید.

اصول لایحه نویسی موسسه حقوقی حسن بیگدلی

نکته پنجم:

از قصه سرایی و داستان سرایی و تکرار مطالب خسته کننده جدا پرهیز کنیم.چون قاضی دادگاه وقت و حوصله شنیدن و مطالب غیر مرتبط را ندارد.ممکن است شما به مرور زمان به این کار عادت کنید وشعباتی که شما را می شناسند دیگر به لوایح شما توجه نکنند حتی اگر بعدا لایحه پر محتوا بنویسید. ( اصول لایحه نویسی )

نکته ششم:

اگر لایحه شما دارای پیوست و ضمایم است پیوست ها حتما شماره گذاری شود ودر متن لایحه با اشاره به شماره پیوست به ان سند یا مدرک استناد شود.

اصول لایحه بیگدلی
نکته هفتم:

استراژی خودمان را در نوشتن لایحه داشته باشیم و از تقلید کورکورانه حتما بپرهیزیم.

نکته هشتم:

شفاف و ساده بنویسیم و از نوشتن مطالب کلی و مبهم و دو پهلویی اجتناب کنیم.

نکته نهم:

الفاظ رکیک, هجو, ناسزا به کار نبریم و رعایت ادب و احترام اصحاب دعوا و دادگاه را به‌عمل بیاوریم. ( اصول لایحه نویسی )

نکته دهم:

درست است که در نوشتن لایحه حقوقی باید از اصطلاحات حقوقی استفاده شود ولی نباید در این کار افراط کنیم.قضات لوایحی را که احساس کنند نویسنده سوادش را به رخ انها میکشد و در انها حس بیسوادی القا کند و لوایح با ادبیات مشکل دار و سست را نمی‌پسندد و به ان کمتر توجه می‌کند.

امید است مطالب این مقاله مفید باشه و شما با رعایت نکات گفته شده بتونید از حقوق قانونی خودتان در دادگاه‌ها و مراجع اداری دفاع کنید.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد آموزش حقوق به زبان ساده از وب‌سایت موسسه حقوقی بیگدلی دیدن کنید. حسن بیگدلی بنیانگذار موسسه حقوقی بیگدلی (وکیل خوب تهران) همراه تیم حقوقی خود علاقمند به ارائه بهترین خدمات به شما همراهان عزیز را دارد.
راه‌های ارتباطی
Instagram: @hassanbigdeli_lawyer
aparat: HassanBigdeli_lawyer
Tags: , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست