ارث زن موسسه حقوقی بیگدلی وکیل خوب تهران

ارث زن وکیل خوب

ارث زن یکی از موارد حقوقی بسیار مهم و کاربردی در علم حقوق است. چالش های حقوقی ارث زن در این مطلب بیان شده است. یکی از حقوقی که با انجام عقد ازدواج و اصطلاحاً با وقوع عقد نکاح برای زن و شوهر ایجاد می شود ارث بردن زن و شوهر از یکدیگر از است.

چرا میگوییم دائم به این خاطر که ارث بردن فقط مربوط به ازدواج دائم هست و از نظر شرعی و قانونی ارث بردن در ازدواج موقت امکان پذیر نیست و حتی اگر شرط ارث بردن هم در متن عقدنامه موقت ذکر شده باشد و شرط شود از نظر قانونی این شرط باطل و هیچ اثر قانونی ندارد.

یک وکیل خوب در مراجعات خود با مشاوره‌های که میدهد به فردی که مدعی ارث است باید توجه کند که عقدنامه ای که به ثبت رسیده از نوع دائم است یا موقت و بهتر است که یک وکیل مجرب این موضوع را به موکل گوشزد بکنه و قبل از اینکه کار به انحصار وراثت یا تقدیم دادخواست و تحقیقات تحریر ترکه برسد از زن یا شوهر بخواهد عقدنانه را رائه نماید تا مشخص شود که عقد آنان دائم است یا موقت. اگرموقت باشد این زن و شوهر جزو ارث بر محسوب نمی شند و هیچ ارثی هم نخواهند برد.

تقسیم ارث زن

گاها میبینیم در پرونده‌هایی که در این خصوص در دادگاه مطرح میشود بین اینکه ازدواج این زن با شوهر موقت بوده یا یک ازدواج دائم شکل گرفته پرونده‌های تشکیل میشود و دادگستری‌ها و دادگاه های خانواده در خصوص اینکه این عقد، عقد دائم محسوب میشود یا عقد موقت وارد رسیدگی و تحقیقات قضایی می‌شوند و در نهایت در حکم قطعی که نهایتا از دادگاه‌های صالحه صادر میشود ما متوجه می‌شویم که چنین عقدی دائم است یا موقت که همان‌طور که گفتیم در عقد موقت ارث جاایی ندارد.

ارث فقط مربوط به عقد دائم است.

 سوالی که در اینجا پیش می آید این است که آسیا زن در ازدواج دائم از تمام دارایی همسر فوت شده ی خود ارث میبرد.

آیا محدودیت هایی  وجود دارد یا نه؟

بر اساس قانون وقتی که کسی فوت میکند که اصلاحا متوفی نامیده می‌شود هر آن چه که از خود به جا می‌گذارد و مالیت داشته باشد ماترکه  گفته می‌شود و این محدودیت ندارد یعنی زمین ماشین ویلا سکه پول کتاب سند. حق مالکیت معنوی حق مالکیت برند ثبت شده. شرکت های ثبت شده، سهام و هر آن چیزی که مالیت داشته باشد و قابل تبدیل به پول باشد جز ماترکه محسوب میشود و زن هم از اینها ارث ( ارث زن ) میبرد.

نکته ای  که وجود دارد  این است که قبل از اینکه ورثه ماترک فرد فوت شده را بین خودشان تقسیم کنند، طبق قانون باید اول دیون و بدهی‌های آن شخص فوت شده را پرداخت کنند و پس از کسر این بدهی و دیون و همچنین یدهی و عوارض نهادهای قانونی مثل اداره مالیات و… و آن چیزی که به صورت صاف و خالص میماند بین ورثه تقسیم می‌شود.

تقسیم ارث زن ، یک هشتم ارث زن چگونه محاسبه می شود

 که ۱/۸ از این ماترک متعلق به زن است آن هم در صورتی که زن تنها زن دائمی شخص فوت شده باشد. یکی از حقوقی که پس از فوت شوهر به زن دائمی میرسد حقوق مستمری شوهر است. که به زن دائمی او پرداخت میشودو به نوعی مستثنا از موارد ارث است چون اگر متوفی فرزندانی داشته باشه که سنشون قانونی رسیده باشد یا دختر باشند و ازدواج کرده باشند اینجا حقوق و مستمری کلا به زن پرداخت میشه.

ارث زن شاغل

 البته اگر پدر ما در پیری داشته باشه و حقوق بگیر نباشند مستمری در قالب استنانداردهای مشخص به اونها نیز تعلق میگیرد.

در قانون قبلی تامین اجتماعی یک تبصره وجود داشت بر این مبنا که اگر شوهر فوت شده و برای همسر دائمی اون مستمری برقرار بشه و چنانچه این زن بخواهد ازدواج مجدد کند با ازدواج دوم حقوق و مزایا و مستمری این زن قطع می‌شود.

از این جهت مشکلات زیادی برای بانوان ایجاد می‌شد چون از یک طرف حق هر انسانی هستش که در چارچوب قانون ازدواج کند و حق زن هست پس از فوت شوهرش مخصوصا اگر در سنین جوانی باشه مجدد ازدواج کنه و نباید به صرف اینکه این زن میخواهد حق مستمری دریافت کند اورا از این حق قانونی شرعی و طبیعی ما محروم بدانیم. ارث زن

در هر صورت این قانون بود که سال‌ها اجرا می‌شد و خیلی از افراد به این علت نمیتوانستند ازدواج کنند یا اگر ازدواج میکردن‌ و این ازدواج را از اداره تامین اجتماعی و نهادهای مربوطه پنهان می‌کردند و مشکلات اجتماعی خاصی در این حوزه به وجود می‌آمد که از مجال بحث این مقاله خارج است.

ولی به هرحال قانونگذار در پی مشکلاتی که در این مورد وجود داشت آمد عنوان کرد که چون حقوقی که اکتسابی هست و در نتیجه زوجیت و ازدواج این خانم ایجاد شده نباید از بین بره یعنی قانوگذاز گفته که با توجه به اینکه این خانوم اومده مدت‌ها با آقا ازدواج کرده وحالا که همسرش از دست داده نباید متحمل  مشکلات مالی بشه و حقوق کار کرد و سنوات این متوفی رو باید به همسرش بدهیم و از طرف دیگر چون ازدواج حق طبیعی این خانومه و از نظر شرعی بعد از تمام شدن مدت عده وفات این زن میتواند ازدواج کند و ما نباید به خاطر اینکه ایشون از دریافت مستمری محروم نشه از ازدواج  او جلوگیری کنیم و از او بخواهیم ازدواج نکنه بر همین اساس قانونگذار اومد گفت که اگر بعد از فوت و برقراری حقوق مستمری هم خانم بخواهد ازدواج بکنه حقوق مستمری شوهر قبلیش برقرار هست و هیچ منعی از این نظر وجود ندارد. ارث زن

نکته مهمی که در این رابطه باید مطرح بشه اینه که قانونگذارعنوان کرده اگر به هر دلیلی همسر دوم این خانم هم فوت بشود و او مستمری‌ بگیر باشد  با کارشناسی که انجام میشود مستمری هر کدوم از این شوهرهای این خانوم بیشتر باشه اون مبلغ باید پرداخت بشود و همچنان این حقوق برقرار خواهدبود.

ارث زن موسسه بیگدلی وکیل خوب

بر اساس قوانین و مصوباتی که در این حوزه اخیرا وجود دارد و دادگاه‌ها به آن استناد می‌کنند این است که آن دسته از خانمهایی که مستمری‌بگیر بودند و پس از ازدواجشان طبق قانون قبلی مستمری اینها قطع شده طبق قانون جدید میتواند از تامین اجتماعی درخواست مدت زمان که حقوقی اونها قطع شده و مستمری اینها که به علت ازدواج قطع شده بود پرداخت کنند و اگر این دوایر تامین اجتماعی به حرف و درخواست اینان ترتیب اثر ندادند. می‌توانتد در چارچوب‌های قانونی از طریق مراجع ذیصلاح از جمله دیوان عدالت اداری طرح شکایت کنند و حقوق خودشان را برقرار کنند و معوقات خودشون را بگیرند. ارث زن

 بر اساس مقررات قانونی وقتی شخصی فوت میکند و همسری دارد می‌خواهد حقوق و مستمری شو برقرار کنه مراتب فوت باید به این اداره و شعبه تامین اجتماعی اطلاع داده شود و آن اداره مدارک قانونی از جمله کپی شناسنامه کارت ملی گواهی فوت وشماره حساب و سایر مدارک قرد متوفی را دریافت می‌کند.

و یکی از مهم ترین مدارکی که همسر متوفی باید به تامین اجتماعی ارائه بدهد تا حقوق و مستمری شوهرش برقرار شود این هستش که باید گواهی انحصار وراثت از دادگاه صلاحیت دار تهیه کند به تامین اجتماعی تحویل دهد.

طبق قانون درخواست گواهی انحصار وراثت و دریافت گواهی انحصار وراثت چندین شرایط دارد اولین شرطش این است که باید هر کدام از ورثه درخواست دارند در ابتدای امر به دفاتر اسناد رسمی مراجعه ‌کنند و فرم استشهادیه رسمی را از دفترخانه دریافت کنند و در حضور دو شاهد امضا کنند.

 شاهدانی که این استشهادیه را امضا می‌کنند باید شهادت بدهند که این شخص فوت شده و ورثه زمان فوت مرحوم این اشخاص هستند مثلاً پدر داره مادر نداره بچه داره همسر داره چند همسر دارد همه این موارد نوشته میشود و توسط دفترخانه مورد تایید قرار میگیرد و امضای متقاضی مدارک برای گرفتن انحصار وراثت در اون ثبت میشود. ارث زن

یکی دیگر از مدارک

 گواهی مالیات بر ارث هست که از اداره مالیات محل فوت مرحوم گرفته میشود که این فرم خاصی است که در آن نام و مشخصات فرد فوت شده نوشته میشه و در ستون ها و جدول هایی که در این فرم گنجانده شده و مشخصات ورثه و مشخصات دارایی‌ها و املاک و هر آنچه مرحوم داشته رو در آنجا می نویسند و اداره مالیات یک گواهی صادر میکنه که در هنگام تقدیم دادخواست انحصار وراثت باید به دادگاه ارائه بشه.

یکی از مدارک گواهی فوت هست که باید ضمیمه بشه

از دفاتر خدمات قضایی انجام میشه اونجا شخص متقاضی درخواست گواهی انحصار وراثت است دادخواستی میده که در اون از دادگاه میخواد که در مورد این فرد فوت شده گواهی انحصار وراثت صادر کنه و مدارک و کپی شناسنامه و کارت ملی همه ورثه را ضمیمه می کنه و گواهی مالیات و گواهی فوت و استشهادی هم باید این دادخواست در شورای حل اختلاف رسیدگی خواهد شد.

سوالی که در اینجا مطرح میشود این است که اگر سایر ورثه مدارک مورد نیاز رو ندهند  این شخص که دنبال گواهی انحصار وراثت چه کار کند؟

این مسئله خیلی ساده هست که قانونگذار پیش‌بینی کرده شما در دادخواست عنوان می‌کنید که ورثه مدارک و کپی کارت ملی و شناسنامه خودشان ارائه نمی‌دهند از دادگاه یا شورای حل اختلاف درخواست می کنید که اطلاعات آن فرد متوفی و فرزندانش رو از اداره ثبت احوال مربوطه استعلام کند. ارث زن

به هرحال وقتی ارجاع شد به شعبه اگر ورثه مشخص باشند صورتجلسه میشود و اگر اسناد و مدارک ناقص باشد از ادارات ثبت احوال استعلام میشود.

وقتی این استعلامات و جوابها کامل و کافی بود شورای حل اختلاف صورتجلسه تنظیم می‌کند و این صورتجلسه باید در یکی از روزنامه‌های مطرح و اصطلاحا کثیرالا انتشارات چاپ شود و در متن آگهی گفته میشود که هر کسی نسبت به این فرد فوت شده ادعایی دارد اعلام کندو پس از اینکه یک ماه از تاریخ چاپ این آگهی گذاشته باشه شورای حل اختلاف گزارشی تنظیم می‌کند و صورتجلسه تنظیم می‌کند و پس از طی مراحل اداری گواهی انحصار وراثت صادر خواهد کرد از طرف دیگر مبلغ دارایی مربوط به قانون قبلی کمتر از ۳ میلیون تومان باشد دیگر نیاز به چاپ آگهی نیست.

 در هر صورت پس از اینکه گواهی انحصار وراثت صادر شد و شماره دادنامه درج شد و توسط امضا قاضی مربوطه امضا شد دیگر این گواهی انحصار وراثت مدرکی است که در همه اداره جات و در همه ارگانها قابل استناد هست. و همسر متوفی می‌تواند گواهی انحصار وراثت را به اداره تامین اجتماعی تحویل بدهد و پرونده دریافت حقوق و مستمری شوهرشو تکمیل کند و حقوق مستمری همسرفوت شده ی خود را دریافت بکند. ارث زن

گاها دیده میشود که بعضی از مردان جامعه ما ازدواج‌های داشتند که به نوعی ازدواجشان را از خانواده قبلی خودشان کتمان و پنهان کرده انو و بعد از فوت مشخص میشود که یک همسردائم نیز  داشته و از نظر قانونی این خانم هم جزو ورثه محسوب میشود هر چند که خانواده این فرد فوت شده یا همسرش از این موضوع بی اطلاع بوده باشند

اگر این شخص اسمش درلیست وراث نیامده باشد؟

خودش میتواند مستقل در خواست کند و دادگاه موضوع بررسی می‌کند و اگر به این نتیجه رسید که همسر دوم همسر دائمی شخص فوت شده است و اسناد و مدارک کافی وجود داشت دادگاه موظف است که حقوق و مستمری را تقسیم کند بین زنهای فرد فوت شده و اگر زن اولش با علم و اطلاع و اینکه میدانست که شوهرش زندگی و ز دیگری دارد ونامش  به دادگاه بعنوان وارث اعلام نکرده باشد. ارث زن

این کار جرم محسوب میشود در حکم کلاهبرداری است چون در قانون امور حسبی ماده وجود دارد تحت عنوان اخذ گواهی انحصار وراثت متقلبانه به این کیفیت که ممکن است که بعضی از ورثه برای اینکه وراث دیگر را از ارث و میراث محروم کنند نام وراث دیگر را با شهادت دروغ و غیرقانونی به دادگاه اعلام نمیکنند  تا بتوانند سهم بیشتری ببرند که قانونگذار برای اینکا مشکلی پیش نیاید این کار را جرم انگاری کرده و مجازات کلاهبرداری یعنی یک سال و هفت سال و برای چنین اشخاصی در نظر گرفته

البته در شرایط فعلی به لطف امکاناتی که در اینترنت و سامانه‌های ایجاد شده و دسترسی‌های که محاکمه دادگستری به سامانه‌های ثبت احوال دارند کمترچنین اتفاقاتی به وجود می آید و به نوعی از وقوع جرم قوه قضاییه پیشگیری کرده که کار بسیار خوب و پسندیده ای هستش ولی از این موضوع نباید غافل ش  که قانونگذار در هر صورت انجام چنین کاری رد جرم دانسته و به خوانندگان این مقالهی توصیه می‌کنیم که به هیچ وجه اقدام به دریافت گواهی انحصار وراثت متقلبانه نکنند که مجازاتهای سنگینی پیش روی انها هست

 

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد چگونگی تقسیم ارث زن ، سهم الارث زن دوم بدون فرزند از شوهر، قانون جدید ارث زن از شوهر، میزان ارث زن دوم از شوهر، ارث زن از زمین و… از وبسایت حقوقی حسن بیگدلی دیدن کنید.
 
 

 

Tags: ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست